Ocenění

Turingův test se sirem Humphreym na PragoFFestu

Autor | Aktuality | Neděle 15 Únor 2015 9.35

Letošní PragoFFest nabídl skutečně širokou škálu aktivit. Chtěli byste si vyzkoušet, zda rozpoznáte komunikaci s člověkem od softwaru, a poslechnout si přednášku od světového odborníka na práci a odkaz Alana Turinga? Dozvědět se pravdu a mýty o ebole? Zahrát si zajímavé deskovky? Pokochat se pohledem na precizně připravené kostýmy? Z mého pohledu už tradičně vítězil především vědecko-technický program, který přinesl i několik zajímavých nápadů k uskutečnění na Festivalu fantazie. Zdá se, že vědecká linie bude ještě čím dál tím lepší!

Jack Copeland, host programové linie MatFyz Expo a ředitel Turingova archivu historie výpočetní techniky, měl v pátek na PGF výbornou přednášku o Alanu Turingovi, prolomení kódu Enigmy, Turingově testu (neboli imitation game) a historii konceptu umělé inteligence. Přednáška byla zajímavá jak pro nováčky k tématu, tak pro ty, kteří o něm už leccos věděli, neboť Copeland mluvil vtipně a poutavě a dokázal velmi jednoduše a přehledně vysvětlit princip fungování Enigmy a Turing’s Bombe. Zároveň srovnal reálnou historii s aktuálně promítaným filmem Kód Enigmy (s výsledkem, že Kód Enigmy je úžasný a fascinující film, ale se skutečností má něco málo společného spíše výjimečně). Předtím jsem měla o událostech v Bletchley Parku i Turingově životě rámcový přehled, ale díky Copelandově přednášce jsem se dozvěděla celou řadu nových zajímavostí. Mimo jiné jsem dříve nevěděla, že úspěch softwaru v imitation game navrhoval Turing měřit srovnáním s výsledkem man/woman imitation game, kde musí soudce rozpoznat pohlaví toho, s kým hovoří, přičemž v navrhovaném základním nastavení by žena měla odpovídat pravdivě (jako člověk v Turingově testu), zatímco muž může lhát (jako UI v Turingově testu). Právě navržený způsob hodnocení je detail, který se u Turingova testu často vynechává.

Kostýmy se letos skutečně vydařily…

Na MatFyz Expo si zároveň připravili Turingův test k praktickému vyzkoušení. Jejich umělá inteligence je zatím spíš hříčka, jmenuje se sir Humphrey a je připravena se bavit pouze o politice. Způsob vychytávání klíčových slov z otázek soudců a jejich prioritizace mají ještě značný prostor k vyladění, a tak si výsledkem nebyl jist málokdo, ale šlo o vtipný, zajímavý a osvěžující pokus – jen tak dále! Doufám, že na FF už dorazí sir Humphrey 2.0 a že to nebude jediný interaktivní pokus, který si pro nás MatFyz Expo připraví. Vědecko-technické přednášky byly tradičně zajímavé a dobře připravené. Josef Novák si připravil přednášku o ebole, v níž virové onemocnění představil v kontextu a vyvrátil několik rozšířených mýtů, a to celé dosti zábavnou formou. Pavla Třísková hovořila o ztrátě sluchu, různých stupních a příčinách nedoslýchavosti, typech naslouchacích pomůcek a o tom, co neslyšícím ze všeho nejvíce komplikuje život. Je to snad riziko při přecházení rušné silnice? Vnímání hudby pouze jako vibrací přenášených naším tělem? Kdepak – obvykle je to chování slyšících.

…a za sci-fi a superhrdiny nezaostávaly ani historicko-fantastické kostýmy.

Literární linie se letos také vydařila. Proběhly přednášky a besedy o tom, co následuje po vydání knihy (válení na pláži to nebude – je třeba knihu propagovat!), jak se autorům učí psaní, o spisovatelské disciplíně, jak (ne)psat postavy s postižením nebo o autorech, jakých se nejvíce bojí porotci literárních soutěží. A kromě programových linií bylo tradičně příjemné posezení s novými i starými přáteli v čajovně nebo u stolu nad zajímavou hrou. Vědecká linie ve spojení s matfyzáckým programem a poutavými diskusemi s přáteli vyústila i v několik nápadů na Festival fantazie, ze kterých se vyklubaly zajímavé plány. Podrobnosti až před FF, ale mohu snad už teď slíbit, že nejen zájemci o vědu a techniku se určitě budou mít na co těšit!

478 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.