Do dob před českým komiksem… (ukázka)
Je až podivuhodné, kolik publikací věnovaných komiksové teorii se na českém trhu v posledních letech objevilo. Příznivci u nás donedávna naprosto dominantního zahraničního komiksu se dočkali průřezové publikace Komiks: od roku 1968 do současnosti autorské dvojice Dan Mazur a Alexander Danner či obsáhlé a kontroverzní historie nakladatelského domu Marvel: Co jste neměli vědět od komiksovém zázraku od Johna Howa. O mnoho lépe se pak mají fanoušci komiksu domácího, jemuž se věnuje plodná autorská čtveřice podepsaná pod ohromujícími Dějinami československého komiksu 20. století či (ochuzená o Tomáše Prokůpka) pod studií V panelech a bublinách: kapitoly z teorie komiksu…
Tomáš Prokůpek a Martin Foret: Před komiksem
Formování domácího obrázkového seriálu ve 2. polovině XIX. století
brožovaná, grafická úprava Symbiont, 368 stran, 550 Kč
Po úspěšné publikaci Dějiny československého komiksu 20. století se polovina jejího autorského týmu vydala ještě hlouběji do minulosti, k samotným počátkům domácí tradice obrázkového seriálu, které lze klást do poloviny 19. století a které dosud zůstávaly zcela neprozkoumány a nepopsány. Předkládaná kniha si neklade za cíl stanovit přesné datum či konkrétní dílo coby „počátek domácího obrázkového seriálu“, ale podrobně mapuje tendence, které k ustavení domácí varianty komiksové tvorby vedly, a sleduje vlivy, jež toto formování spoluutvářely.
Pramenný průzkum desítek dobových periodik vydávaných v češtině a slovenštině na území tehdejšího Rakouska-Uherska umožnil identifikovat a rozlišit jednotlivé protokomiksové formy 19. století, jak se postupně v domácím prostoru představovaly a prosazovaly, vymezit jejich hranice i vzájemné vztahy. Sledovány byly rovněž vazby těchto zárodečných obrázkových seriálů ke karikatuře, novinové ilustraci a dalším souběžně se vyskytujícím „konkurenčním“ formám, stejně jako jejich vliv na pozdější tradici domácího komiksu i kontext dobové tvorby zahraniční.
Publikace určená všem zájemcům o domácí obrázkový seriál, ale i obecněji vizuální či tiskovou kulturu 19. století, nahlíží optikou „komiksu před komiksem“ i práce známých českých výtvarníků, ilustrátorů a karikaturistů, jako byli např. Josef Mánes, Karel Václav Klíč, Mikoláš Aleš nebo Artuš Scheiner, jejichž tvorba je tak v tomto kontextu nově interpretována. Bohatě ilustrovaný svazek ale samozřejmě představuje i tvorbu řady dalších, dnes mnohdy pozapomenutých autorů, kteří se různým variantám obrázkového seriálu v dobových tiskovinách věnovali (např. Karel Ladislav Thuma nebo Karel Krejčík).