Ocenění

Prey varuje před prasaty… a hnojivem

Autor | Aktuality | Pondělí 22 srpna 2011 7.00

Prey je zvláštní film. Nijak zvlášť dobrý, ale taky nijak zvlášť špatný. Koneckonců, když něco začne hromadnou sebevraždou lesní zvěře, pak prostě není možné, aby šlo o něco vyloženě špatného. Pokud do toho tedy tvůrci nezačnou tahat hlubší příběhovou linku. No, ale ani ta nevadí, pakliže se točí kolem hnojiva. Toxického… ehm. Zkrátka, představte si, že se tohle fakt strašně moc toxické hnojivo dostane do vody a tu vodu vypije březí samice sus scrofy, alias prasete divokého a posléze porodí asi šest šílených mláďat, které nejenže mají sklony ke kanibalismu, ale navíc začnou lovit i všechna ostatní zvířata v dosahu. No a přihoďte k tomu čtveřici lovců, která vyrazila do lesa v domnění, že víc než na jedno podobné monstrum určitě nenarazí.

Snímek prozatím v oficiální české distribuci nehledejte. Byl sice natočen už minulý rok, vyšel však až letos v červenci a navíc takřka určitě neponese název Kořist, jak by se slušelo, ale spíš klasicky něco ve stylu: Čtyřtet versus Prasosauři, znáte to. Ale pojďme si raději dovysvětlit zmíněnou vedlejší příběhovou linku. Ta hlavní totiž prakticky neexistuje: Hrdinové jednoduše vyrazí do lesa ulovit neznámého tvora, který tak strašně děsí ostatní zvěř. Na tom by nebylo moc na čem stavět dialogy a konflikty mezi postavami a stopáž by se smrskla stěží na třicet minut. Jenže půlhodinka pronásledování/nahánění/utíkání/schovávání se před bláznivými divokými prasaty by ve výsledku představovala mnohem větší zábavu. Takhle jsme nuceni sledovat řešení problémů kolem rodinného podniku produkujícího nebezpečné hnojivo. Říkal tady někdo slovo telenovela?

Jestliže se ale zaměříme čistě na lov, není si moc na co stěžovat. Jakási atmosféra nechybí, stejně jako pořádně záporná postava a příjemná dávka napětí, dialogy (když vypustíme začátek s problémy v rodině) nejsou úplně dementní a nižší rozpočet je vyřešen vcelku elegantně a hravě. Samozřejmě neabsentuje závěrečné zúčtování se vším zlem, ani trocha akce a brutality (krvavá lázeň hlavního hrdiny je přitom patřičně nechutná). Úplný konec možná trochu zamrzí a o jakékoliv pointě nemůže být ani řeč, ale až bude film k dostání za pár korun i u nás a nebudete mít co zhlédnout o sobotním večeru, nabízí se vám řešení, byť těch osmdesát minut tvoří na celovečerní snímek dost žalostnou délku.

Prey (Proie), Francie, 85 min

Režie: Antoine Blossier, hrají: Grégoire Colin, François Levantal, Fred Ulysse a další.

419 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.