Ocenění

Shaun Tan vypráví Příběhy z konce předměstí

Autor | Aktuality | Čtvrtek 24 listopadu 2011 9.30

Ačkoli mám k literatuře pro mládež vzhledem k svému mírně pokročilému věku nedůvěru, tu a tam se objeví kniha, která je natolik zajímavá, že svou opatrnost překonám. Jednou z nich je bohatě ilustrovaná knížka australského výtvarníka Shauna Tana, jenž patří mezi nejvýraznější umělce nejen ve fantastickém světě, jak nedávno prokázala cena Oskar věnovaná jeho krátkému snímku The Lost Thing. Sbírka patnácti krátkých příběhů je samozřejmě doprovázena barevnými ilustracemi samotného autora, takže nehledě na text, dostává se vám do rukou vlastně i výtvarné album, které rozhodně stojí za pozornost. Vedle sbírky se na knižním trhu objevila rovněž ještě drobnější kniha Eric, která ilustračně rozvíjí jednu z povídek. Doufejme, že se s Tanem setkáme i u jiných příležitostí!

Shaun Tan: Příběhy z konce předměstí

vázaná, překlad Markéta Jansová a Eva Dejmková, obálka Shaun Tan, 96 stran, 289 Kč

Příběhy z konce předměstí (2008) jsou sbírkou patnácti velmi krátkých ilustrovaných povídek – humorných, poetických, dojemných, vážných, lehce děsivých, melancholických či jen hravě absurdních. Každá z nich se zabývá podivnou situací či událostí, která se odehraje v jinak důvěrně známém předměstském světě, ať již jde o návštěvu maličkého zahraničního studenta, dobrodružnou expedici dvou bratrů na samý konec předměstí, obrovského dugonga záhadně vyvrženého na trávník u sousedů, objev tajemného pokoje uvnitř domu, zlověstný stroj nainstalovaný ve veřejném parku nebo o moudrého buvola obývajícího prázdnou parcelu na konci ulice. Skutečným obsahem každého příběhu je spíše to, jak na tyto záhadné úkazy a absurdity reagují obyčejní lidé, do jaké míry je jejich význam odhalen, ignorován či zcela nepochopen. Mnohovrstevnatá kniha není určena zdaleka jen dětem nad 12 let, třebaže právě v kategorii knih pro děti a mládež za ni mladý australský autor a ilustrátor posbíral řadu prestižních ocenění.

Na stránkách nakladatelství Kniha Zlín najdete i krátkou ukázku z této výpravně ilustrované knihy.

Některé ilustrace této knihy jsou k nahlédnutí i na stránkách samotného Shauna Tana.

O autorovi:

Shaun Tan (1974) vyrůstal na předměstí australského Perthu. Vystudoval výtvarné umění a anglickou literaturu. Začínal jako ilustrátor hororových a sci-fi povídek, později ho proslavily vlastní ilustrované knihy, v nichž spojuje společenská, politická i historická témata se surrealistickým, snovým viděním světa.

Jeho knihy, např. The Red Tree (Červený stromek), The Lost Thing (Ztracenec) a kritiky oceňovaný The Arrival (Příjezd), pozoruhodný stodvacetiosmistránkový příběh beze slov, mu získaly řadu ocenění a čtenáře všech věkových kategorií nejen v anglicky mluvících zemích, ale také v Evropě, Asii a Jižní Americe. Příběhy z konce předměstí (Tales from Outer Suburbia, 2008, Kniha Zlín 2011) jsou zatím autorovou poslední knihou a kromě cen v Austrálii a USA byly také zvoleny nejlepší německou knihou pro děti a mládež roku 2009. V současné době pracuje Shaun Tan jako nezávislý umělec, spisovatel a režisér, žije v Melbourne.

Shaun Tan je držitelem ceny Oscar za krátký snímek The Lost Thing.

890 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Comment od idle — 24.11.2011 @ 9.53

    Hééj, jaktože ta televize svítí, když je vytažená ze zásuvky? 🙂

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.