Ocenění

Chmurná historie bratří Grossbartů (ukázka)

Autor | Aktuality | Pátek 22 ledna 2016 17.30

Jesse Bullington se vrací a spolu s ním pod taktovkou nakladatelství Gorgona i krajně neobvyklá historická fantasy. Hladové stvůry se kradou temnými lesy středověké Evropy a jak vody, tak nebesa se hemží nepopsatelnými hrůzami. Toto je svět bratří Grossbartů. Synové zbožného vykradače hrobů se vydávají za svým snem a cestou potkávají počestné poutníky, šílené kněze i morové démony. Naživu však nenechají nikoho. Ve svém druhém románu Bullington nezůstává nic dlužen své pověsti mistra bizarní historické fantastiky a předkládá svoji verzi dochovaného příběhu sériových vrahů, kteří z rodných Bavor putují přes Benátky a Kypr do Egypta ve snaze vyloupit ty nejvelkolepější hrobky ze všech – pyramidy egyptských faraonů.

prznitele_hrobu_obalka

Jesse Bullington: Prznitelé hrobů

brožovaná, překlad Tomáš Kratochvíl, obálka Jan Kravčík, 480 stran, 389 Kč

Píše se rok 1364. Středověkou Evropu sužuje mor, po cestách táhnou sebemrskačská procesí a temnými lesy se kradou hladové stvůry. Dvojčata Hegel a Manfried Grossbartovi, hrdí pokračovatelé rodinného řemesla vykrádání hrobů, však patří mezi vyvolené. Jsou zruční, zcestovalí a mají pro strach uděláno. Nesnášejí kacíře, zakládají si na své neposkvrněnosti a ochrannou ruku nad nimi drží sama Panenka Marie.

Bezohlední bratři se ve snaze trumfnout své předky vydávají vykrást ty nejvelkolepější hrobky ze všech – pyramidy egyptských faraonů. Cestou potkávají šílené kněze, vilné čarodějnice i morové démony. Naživu však nenechají nikoho. Nezaleknou se ani benátského dóžete, ani maltézských. Jenže Egypt není Evropa, pyramida se neotevře páčidlem a hrůzy, které bratři napáchali, je nakonec doženou uprostřed sluncem rozpálené pouště.

Prznitelé hrobů nejsou typickým historickým ani fantastickým románem. Jesse Bullington s bezbřehou imaginací a humornou nadsázkou sobě vlastní předkládá svoji verzi dochovaného příběhu středověkých sériových vrahů. Noir román plný naturalistických scén rozhodně není určen pro čtenáře slabší povahy.

Ukázka z knihy:

O autorovi:

Jesse Bullington, americký spisovatel žijící v coloradském Boulderu. Narodil se v Pennsylvánii, kde trávil dětství touláním se po lesích a čtením všeho, co mu přišlo pod ruku. Po roce stráveném v Nizozemsku se vrátil do USA a vystudoval anglickou literaturu a historii. Je autorem tří románů: Prznitelé hrobů: Chmurná historie bratří Grossbartů (2009, česky 2015), Obcování se smrtí (2011, česky 2014) a The Folly of the World (2012). Jako milovník gotického románu a evropského středověku zpracovává bizarní, temná a fantaskní témata, založená na historických reáliích. Hlavní hrdinové jeho takřka pikareskních děl bývají vyčlenění ze společnosti a bojují s nedobrovolným údělem – ať už jde o mladou Maurku ovládající nekromancii či vykradače hrobů nesoucí si svou obživu jako rodinné dědictví. Bullingtonovy romány jsou kromě reálného dějinného základu okořeněny špetkou satiry a černého humoru.

Související odkazy:

Jak se kdysi obcovalo se smrtí? (ukázka)

Nelehký příběh nekromantky (recenze)

gorgona-logo

1 097 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.