Ocenění

Středozem dosud nepoznaná (recenze)

Autor | Aktuality | Středa 24 července 2019 16.00

Tolkienova Středozem je dějištěm mnoha mistrem odvyprávěných dobrodružství, některá z nich však nebyla dosud zaznamenána. Šanci je poznat nabízí české herní vydavatelství Blackfire, které nedávno v českém znění vydalo hru Pán prstenů: Putování po Středozemi od známé vývojářské společnosti Fantasy Flight Games. Díky ní se můžete vcítit do známých postav prstenového univerza, k dispozici je například Aragorn, Gimli, Legolas a Bilbo. Že se nebude jednat o běžnou deskovku, dokazuje dobrovolná a bezplatná aplikace, bez níž byste si ji nezahráli. Otázka zní, zda je Putování po Středozemi hodno věčného odkazu J. R. R. Tolkiena, anebo se jedná o pouhý marketingový přívěsek na stále dobře prodejnou značku?

LOTR_Putovani-box-nahled

Obsah monstrózního balení se má rozhodně čím chlubit. Kromě mnoha mapových dílů znázorňujících pole, lesy, ale i putovní místa Středozemě v něm naleznete i dvě oboustranné desky bojiště. Zrak vám s radostí sklouzne i na velice precizně provedené figurky hrdinů a monster, mezi nimiž naleznete skřety, lapky, ale kupříkladu i divoké vrrky. Ruce začnou bolet od vymačkávání obřího množství žetonů a míchání nespočtu karet a pak vzhůru na bohatě ilustrovaná pravidla. Ta naštěstí nejsou nijak složitá. Hra se dle mého soudu nevyhne srovnání s lovecraftovským Panstvím hrůzy, s nímž sdílí některé herní principy, jako jsou například pravidla zranění a šílenství, testy dovednosti atp. Nezbytná je rovněž výše zmíněná aplikace, jež vás provádí celým dobrodružstvím. Přes veškerou podobnost je však nasnadě říci, že i když je Panství v mnoha ohledech považováno za výtečnou hru plnou hutné atmosféry, na Pána prstenů v mnohém ztrácí.

Deskový LOTR na celé čáře vítězí precizním zpracováním figurek a misky vah se na jeho stranu naklánějí rovněž díky zmíněným testům dovedností. Při nich lze nově faktor náhody naklánět na svou stranu, kostky zde totiž byly nahrazeny kartami, na nichž se vedle totálních selhání objevují rovněž možné úspěchy. Na začátku kola se postavy mohou vydat tzv. na výzvědy, přičemž nahlédnou na dvě následující karty a pokud se rozhodnou využít speciální schopnost, lze jednu z nich vrátit navrch či naopak vložit dospod balíčku.

Pan-prstenu-Putovani-po-Stredozemi-hra

Veskrze kooperativní hra má jedinou kampaň, kterou hrajete se stejnými hrdiny a kráčíte po jednotlivých misích. V průběhu dobrodružství nelze postavy měnit. Při získávání zkušenosti si hráči vylepšují osobní balíček, získávají či vylepšují předměty, zbraně či zbroj. Případnou jednotvárnost úspěšně zahání střídání mapových dílců v jednotlivých kapitolách. V lesích, zaniklých městech či lučinách můžete procházet staré ruiny, prohledávat keře a bojovat s četnými nepřáteli. Nečekejte však, že snad poznáte nějaká známá místa – většinou se jedná o vzdálené bezejmenné lokace, které hráčům pranic neřeknou a se světem Pána prstenů se nikterak nepojí. Dílce jsou bohužel poměrně malé a zaměnitelné, chvíli tak trvá, než najdete správné číselné označení, díky kterému je správně usadíte na jejich místo.

S postupným objevováním jsou jednotlivé dílce doplňovány na základě pokynů aplikace. Na bojišti lze využívat prostředí i různé překážky a s jejich pomocí odolat i přesile, jindy zase zavítáte do hostince plného hostů a pouze za pomoci svého důvtipu musíte určit, kdo z nich je špeh, což hře dodává na originalitě. Aplikace s širokou podporou od Google Play, Amazonu, Steamu a App Store je dovedená k dokonalosti, a to od hudebního podkresu až po bitvy samotné. Krátce po vydání se sice tu a tam nějaký ten problém našel, po aktualizaci už ale hráčům nic nebrání užít si tolkienovskou atmosféru naplno, zvláště pokud jste milovníky literární předlohy.

Putovani-po-Stredozemi-karty-hrdinu-ukazka

Leckomu může vadit pročítání řady doprovodných textů a milovníci bojové strategie budou nuceni přivírat oči při heroických střetech proti přesile, nicméně to jsou jen drobnosti, které díky prostředí a hrdinům rádi přehlídnete. Ačkoli se hra chytře vyhnula kostkám, faktor náhody je stále zachován, a tak se budete muset spolehnout i na štěstí, což se mnohým strategickým hráčům zajídá. Pokud vám ale nic z toho nevadí, bude pro vás Pán prstenů skvělou zábavou. Celkově se jedná o hru, která vás strhne svým příběhem, atmosférou a potěší opakovanou hratelností, která je zajištěna změnami mapových dílců a možností zvýšení obtížnosti. Hra vám tak vydrží hned na mnoho večerů a budete se k ní rádi vracet…

Pán prstenů – Putování po Středozemi

design hry Nathan I. Hajek a Grace Holdinghausová

pro 1 až 5 hráčů od 14 let s dobou hraní 60 a více

Blackfire-logo

1 724 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.