Ocenění

Reportáž ze křtu románu Ve stínu Rudé věže

Autor | Aktuality | Neděle 4 února 2018 11.00

V libereckém knihkupectví Svět Jotunheim odbila 24. ledna půl šestá. Karolina Francová, její muž Pavel, Vladimír Blažek, majitel knihkupectví a herního světa Jotunheim, a jeho spolupracovnice, editorka a spisovatelka Jitka Ládrová, dokončují přípravy křtu. Hlediště je zatím prázdné, ale na stolku s občerstvením už čeká Cabernet Rener, víno přímo ze soukromých vinic libereckého temného mága, a vedle něj hromádka knih ještě vonících tiskárnou. Projektor tiše vrní a na bílou stěnu promítá titulní ilustraci ke knize. Vzápětí příjemnou atmosféru umocňuje příchod „spisovatelské delegace“ z Prahy. Fantastičtí spisovatelé se vítají navzájem i se svými libereckými příznivci, z nichž některé už znají…

Krest-Rude-veze-01

Z Prahy dorazila Vilma Kadlečková, autorka knižního cyklu Mycelium, Františka Vrbenská, múza všech zúčastněných, Jan Kotouč (Johnak), sci-fi spisovatel a kmotr knihy, spisovatelka Sanča Fülle, Zdeněk Rampas, čestný předseda Čs. fandomu, s manželkou Míšou a Sargo. Dovnitř se trousí další lidé, příznivci a přátelé z blízkého i dalekého okolí. Knihkupectví Svět Jotunheim je schopno nabídnout třicet pět míst k sezení a sál je brzy zcela zaplněn. A když nakonec, poněkud se zpožděním, konečně dorazí i Robert Pilch, nakladatel knihy z pražského Brokilonu, už si ani nesedne.

Přelomový okamžik…

Slova se ujímá sama Karolina a po ní Honza Kotouč. Vítají přítomné a Karolina promítá krátkou prezentaci, v níž představuje svět svého nového cyklu Purpurová noc. Jeho první díl Ve stínu Rudé věže je od prosince u knihkupců a nakladatel slibuje, že letos se určitě dočkáme i druhého dílu s pracovním názvem Tisíciletý démon. Karolina dodává, že třetí díl se už píše. Vzápětí před námi otevírá okno do alternativní České republiky roku 2025, která má jako jediná země na světě přístup k magii, a my bez dechu sledujeme, jak se proměnila známá liberecká místa a běžný život. Dozvídáme se, že klíčovou událostí, která změnila tvář České republiky, je Purpurová noc. Ta nastala 14. 7. 2014, když došlo k aktivaci magického zdroje a do světa pronikla kouzla a magické bytosti.

Krest-Rude-veze-02

Karolina je připravená i na otázku, jaká že barva je ta purpurová, a ukazuje nám její přesný odstín. Upozorňuje nás, že Purpurová noc je zcela přelomový okamžik, který se nějakým způsobem dotkne v podstatě každého. Ztráty na životech a na majetku jsou obrovské. Karolina připomíná, že jak to asi vypadalo, přibližuje povídka „V mysli mojí vidíš stíny“, která románovému cyklu předchází a vyšla ve sborníku ženské fantastiky Žena se lvem v roce 2016. Pak už nás seznamuje s osobou, která je za onu památnou noc přímo zodpovědná, a tou není nikdo menší než první novodobý mág Radek Rener, který se stává absolutním vládcem Česka a kvůli blízkosti magického zdroje přesouvá hlavní město do Liberce, kde buduje nové sídlo vlády – Rudou věž. Ta se stává novým symbolem Liberce namísto Ještědu, ale i symbolem nového Česka a všech změn, které v něm po Purpurové noci proběhnou.

Víno jako zdroj magické moci?

Po prezentaci dostává slovo kmotr knihy Jan Kotouč, od něhož se dozvídáme, jaké otázky si kladou autoři fantastiky během psaní a jak s nimi nakládají. Pak už Johnak vystřeluje zátku směrem k hvězdné obloze Jotunheimu, nikdo není zraněn a Karolina i jeden výtisk Rudé věže jsou osprchováni šampaňským. Kmotrovi bylo původně líto polévat knihu, takže se chtěl vyřádit jen při polévání autorky, ale o pokřtěnou knihu projevila zájem pisatelka této reportáže, a tak jí vyšel vstříc. Víno dvou druhů se dostává mezi přítomné. Kromě bublinek přichází ke slovu i magické víno o síle 17 nanomagů na mililitr z vinic v blízkosti magického zdroje v Jizerských horách. Renerova vína s purpurovými etiketami je otevřeno pět lahví a jeho účinky jsou mimořádné. Cítíme se po něm opravdu velmi, velmi silně pod vlivem probuzené jizerskohorské magie.

Krest-Rude-veze-03

Abychom nepřišli zkrátka, Karolina dopřeje našim uším i duším také ukázku z chystané druhé knihy série Purpurová noc. Vybrala ji s tím, že čtenářům neprozrazuje nic ze zápletky. Někteří z nás ji slyší už podruhé, ale nikomu to nevadí, protože za poslech zcela určitě stojí. Karolina vysvětluje, že její knihy nejsou humoristické, ač by to tak podle ukázky mohlo vypadat – líčí totiž poněkud nepodařené přepadení benzínové pumpy občanem německé národnosti Rafaelem Schulzem, který si neuvědomil, že na území České republiky už od roku 2014 funguje Renerovo prokletí nepoctivých. Chudák Schulz. Ale jeho chyba, neměl zlobit…

Pak už si přítomní mohou nechat podepsat knihy a každý z nich na památku dostává záložku s citátem, který Karolina vybrala: „Nejfatálnější chyba mého otce spočívala v tom, že si myslel, že magie je jen věda. Magie je především nástroj politiky. A moje ambice se nezastaví na historických hranicích.“ Jan Rener, 25. 6. 2025, Liberec – Rudá věž. Pro zájemce jsou k dispozici také placky. Kolem osmé hodiny večerní jsou vyčerpány všechny dotazy z publika, knížky nakoupeny, podepsány a odebíráme se do nedaleké hospody Tatáž pakáž. Bylo to krásné a už se těšíme na nějakou příští akci.

Fantasy-klub-Liberec

933 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.