Ocenění

Spidey má ségru! (recenze)

Autor | Aktuality | Úterý 18 července 2017 20.20

Spider-Manovy pavoučí sítě se na stránkách komiksu poprvé zachytily v roce 1962 a od té doby se jich drží tak, že mu to mnozí mohou jen závidět. Uplynulo úctyhodných padesát pět let plných rozmanitých dobrodružství a z Petera Parkera se na dlouhé časy stala jedna z nejvýraznějších komiksových postav. Marvel může být na svého pavoučího superhrdinu právem hrdý, však je také jedním z hlavních tahounů nakladatelství a své domovské stáji zajišťuje nemalé zisky. Ovšem podívejme se na věc i z jiného úhlu pohledu – po tolika letech je krajně obtížné vymyslet na Petera Parkera něco nového; originální dobrodružství, které by nepřipomínalo nic, co už tu bylo. Taková výzva se pro scenáristy může lehce proměnit v noční můru, zvláště když máte povoleno pohybovat se pouze v předem daných mantinelech a jakékoli vybočení na vás může seslat bouři fanouškovské nevole. Přesto se zkušená dvojice scenáristů Mark Waid a James Robinson právě o něco takového v aktuálně vydaném komiksu Amazing Spider-Man: Rodinný podnik pokusila…

Obálka.indd

Základní zápletka je přitom jednoduchá: Peter má sestru! Sice o ní doposud neměl ani zdání, a i ona ještě před týdnem vůbec netušila, že má bratra – a už vůbec ne bratra s tajnou superhrdinskou identitou, ale řekněme, že tomu tak osud alias scénář chtěl. Teresa Parkerová navíc není nějaká nudná holka, ale vládní agentka. K nenadálému sourozeneckému setkání dojde během jedné ze Spider-Manových protizločineckých misí. Komiks si tak hned od začátku udržuje slušné akční tempo, které během první poloviny knihy odehrávající se v atraktivních kulisách špionážního thrilleru ani trochu nezvolní. Svůj podíl na tom má i známý padouch Kingpin. Zrovna totiž spřádá další ze svých vychytralých plánů, jak Spider-Mana konečně dostat. Novopečená sestra ke všemu není zprvu příliš sdílná a Peterovi tak nezbývá nic jiného než rozplétat klubko dosud netušených záhad pěkně postupně, s precizní důsledností.

Jak Spidey logicky vytušil, pokud se na scéně objeví dosud nepoznaný sourozenec, bude muset sledovat stopy, které ho zavedou k rodičům. A ti byli ve světě agentů a špionáže patřičně zběhlí. S takto rozdanými kartami se dá rozehrát akční a napínavá partie. A patrně by se nimi dalo udělat mnohem víc, než čeho se zhruba na sto stranách Rodinného podniku ve výsledku dočkáme. Rozjezd je opravdu velkolepý a čtenář, stejně jako hlavní hrdina, neví, kde mu hlava stojí. Jenže ve druhé polovině knihy už to není tak třaskavá jízda jako v úvodu. Zádrhel je v tom, že od určitého momentu je jasné, kam příběh směřuje a jaké bude jeho završení. Není už potřeba lapat jednotlivé indicie a zbývá se jen těšit na finální střet, bez kterého se ani tentokrát samozřejmě neobejdeme.

007-096.indd

Kouzlo jménem Gabriele Dell’Otto

Znáte ty případy, kdy skvělé vizuální zpracování komiksu převyšuje cokoli připravené scenáristy v rámci dějové linie? Věřte, že Rodinný podnik je právě takových komiksem. Může za to kreslířské duo ve složení Gabriele Dell’Otto – malba a Werther Dell’Edera – tužka. V jednotlivých panelech nalezneme skutečně výstavní obrazy, které jsou dynamické a přímo fascinující. Dokážou zcela upoutat pozornost a jsou hlavním důvodem, proč se u relativně krátké komiksové knihy zdržíte pěkně dlouho. Několik celostránkových maleb je pak jednoznačným vrcholem publikace.

Ovšem ani úžasné kreslířské dovednosti zmíněné dvojice nemusejí vyhovovat všem. Spider-Man je hrdinou i pro nejmenší komiksové čtenáře, kteří hltají jeho barvité eskapády na filmovém plátně. Pro ně může být Rodinný podnik po výtvarné stránce těžkopádný a nepříliš stravitelný. Dokonce i čtenáři odkojení edicemi UKK a NHM s kresbou ze staré školy mohou být zaskočeni, zvláště když překlad Jiřího Pavlovského vkládá hláškujícímu superhrdinovi do úst věty z poněkud zaprášených reklamních spotů. Nejsem si vůbec jistý, zda králíček Azurit mezi náctiletými dnes ještě stále frčí…

007-096.indd

Rodinný podnik je jednoduše komiks především pro ty, kdo si potrpí na precizní a poutavou výtvarnou stránku díla. Gabriele Dell’Otto je u nás znám díky Tajným válkám a zasvěcení tak tuší, že mohou očekávat krajně realistické ladění. Zde se sluší připomenout, že Mark Waid je podepsán pod komiksem Království tvé, na kterém spolupracoval s výtvarníkem Alexem Rossem, a James Robinson se domácím fanouškům představil v obou terminátorových omnibusech. Jejich společný Rodinný podnik si své čtenáře i přes jisté pochyby jistě najde. A to i s přihlédnutím k faktu, že výtvarno zde jednoznačně zastiňuje scénář. Stále jde o jeden z nejzajímavějších Spider-Manových příběhů, kterého jsme se v českém vydání dočkali.

Amazing Spider-Man: Rodinný podnik

scénář Mark Waid & James Robinson

kresba Gabriele Dell’Otto & Werther Dell’Edera

vázaná, překlad Jiří Pavlovský, obálka Gabriele Dell’Otto, 112 stran, 349 Kč

Související odkaz:

Spideyho rodinný podnik… (ukázka)

crew-logo

1 004 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.