Ocenění

Rogerbooks představuje naděje české a slovenské fantastiky

Autor | Aktuality | Čtvrtek 5 Prosinec 2013 7.45

Nově vzniklé slovenské nakladatelství Rogerbooks editora Martina Králika se dosud prezentovalo pouze posledními čísly elektronického časopisu Jupiter. Nyní se však vydává rovněž cestou vydávání knih či nejprve především autorských sbírek zajímavých nových tváří české i slovenské fantastiky. Jako první kniha nakladatelství vychází sbírka Železonoc a jiné podivnosti začínající české autorky Petry Slovákové a v těsném sledu ji následuje sbírka Telo a iné kyberhrôzy nadějné slovenské spisovatelky Zuzky Droppové. Obě sází na populární subžánry od steampunku a new weirdu až po kyberpunk a horor. Knihy vycházejí v elektronické podobě, těšit se ale můžeme i na omezené tištěné vydání dle objednávek.

Petra Slováková: Železonoc a jiné podivnosti

Sbírka deseti povídek české autorky Petry Slovákové vás provede rozličnými světy a žánry od steampunku až po New Weird, přičemž zachycuje autorčinu tvorbu posledních dvou let. Kromě děl známých z literárních soutěží a časopisů přináší i čtyři dosud nepublikované práce. Kniha je navíc doplněna ilustracemi samotné autorky a také dalších skvělých výtvarníků jako Jitka Šenkeříková, Kateřina Perglová či Zuzana Droppová. Spisovatelka Františka Vrbenská se ke sbírce vyjádřila takto: Deset povídek v tomto sborníku: desatero cest, desatero smrští obraznosti. Kdo chce tvrdit, že výlety do žánru fantastiky mají být krotké a brát se vyšlapanými pěšinkami? Kdo si myslí, že autorky nedokážou psát tvrdě, a že vrcholem brutality je barbar trhající nepřátelská střeva? Petra Slováková, mladá úspěšná autorka, o které začíná být slyšet, ho uvede v omyl.

Křest knihy se uskuteční v rámci Parconu / Fénixconu v Brně, a to 7. prosince 2013 v 16:45 v restauraci Bugatti. Na stejné události si budete moci prohlédnout také výstavu autorčiných obrazů a ilustrací z různých knih.

Zuzana Droppová: Telo a iné kyberhrôzy

Zuzana Droppová patří mezi nejlepší autorky slovenské science fiction posledních několika let. Začínala jako ilustrátorka debutové sbírky povídek své sestry Lucie, ale už řadu let patří rovněž ke stálicím slovenských literárních soutěží ve fantastice. Titulní povídka její sbírky získala první Cenu Intel, udělovanou v rámci Ceny Fantázie nejlepší sci-fi povídce. Další povídky se umístily ve finále jiných slovenských soutěží. Žánrově se pohybují v rámci kyberpunku a hororu až po jejich směsi. V autorčině sbírce autorky najdete celou její doposud publikovanou tvorbu plus několik nových textů. Povídky bohatě doplňují ilustrace. Hvězda české fantastiky Jiří W. Procházka v úvodu napsal: Je jenom dobře, že nás milá a usměvavá Zuzana Droppová protáhne svými běsy, že nás naučí cítit s roboty i s mrzáky. Že nás vrhne do světa polostínů a stínů, do světa pustých zahrad i nadoblačných apartmánů. Je dobře, že nám nabídne své světy.

Související články:

XB-1 a Jupiter představují sestry Droppovy (rozhovor)

Rozhovor s Martinem „Rogerem“ Králikem

Facebook a stránky vydavatele

542 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.