Ocenění

RPG rozcestník – díl první

Autor | Aktuality | Pondělí 26 května 2014 9.00

Co to jsou hry na hrdiny, jste měli možnost zjistit v jednom z předchozích článků. V tomto dvoudílném rozcestníku se podíváme blíže na některé hry, které si můžete vyzkoušet v jednotlivých tematických žánrech. Jistou nevýhodou RPG je malé množství her dostupných v českém jazyce. Lokalizace na profesionální úrovni prakticky neexistují, jelikož se vydavatelstvím jednoduše nevyplatí s ohledem na (zatím) malou hráčskou komunitu. Mimo domácí tvorbu jsou tak hráči odkázáni na omezený počet amatérských překladů s různou kvalitou. Většina představovaných systémů je tak k dispozici výhradně v anglickém jazyce. S ohledem na jeho rozšíření díky nejen počítačovým technologiím mezi mladšími hráči však máte velkou šanci, že někdo ve vaší skupině bude schopen pravidla přečíst a vyložit ostatním. Dnes se tedy podíváme blíže na žánry fantasy a sci-fi.

Fantasy

Začneme domácí sérií Dračí Doupě od společnosti Altar, které po první edici a pokračovateli Plus momentálně reprezentuje Dračí Doupě 2. Tato nejnovější edice se oproti předchozím v mnohém liší. Zatímco původní hra byla postavena na základě původních her Dungeons & Dragons a Plus neměl příliš daleko k učebnici vysokoškolské matematiky, nová verze je originálnějším výtvorem zaměřeným na vyprávění a prostý systém nezdržující hru složitými výpočty. I v této nové verzi je sice místy cítit český neduh psaní textů podobně jako v knize do dlouhých bloků, což leckdy bohužel vede ke složitější orientaci v knize, ale to je jedna z mála výtek, které bych k systému měl. Hra se navíc těší podpoře a nově vycházejícím knihám, ať už jde o Bestiář nebo Hry mocných, která řeší interakci postav na vysoké úrovni. Stejně tak musím pochválit krok blíže k moderním RPG, u kterých stačí koupit jednu knihu, která obsahuje vše potřebné ke hře, tedy informace pro hráče i pro vedoucího hry. O této české hře se dozvíte více v budoucím článku.

Zřejmě nejrozšířenějším fantasy systémem založeným na používání dvacetistěnné kostky (d20) je dnes Pathfinder z dílen společnosti Paizo. Úspěšné převzetí a upravení třetí edice hry Dungeons & Dragons vedlo k ustanovení nového základního pilíře fantasy RPG. Ačkoliv ke hře samotné vám stačí pouze jedna kniha, existují desítky, ne-li už stovky doplňujících titulů, článků a amatérských doplňků s alternativními povoláními, rasami, prostředími a dobrodružstvími, které můžete při svých sezeních použít. Pathfinder je klasické hrdinské epické fantasy, ve kterém se postavy s postupem času stávají vskutku extrémně silné a na nejvyšších úrovních si moc nezadají s polobohy nebo možná i samotnými božstvy. Je zde výrazné zaměření na soubojový systém, kterému je i v pravidlech věnován výrazný prostor. Systém se tak řadí spíše k tzv. old-school zaměřenému na procházení podzemních kobek, hradů a obdobných míst, kde je třeba pobít nepřátele a získat poklad (tedy klasický dungeon-crawl).

Science fiction

Pro milovníky science fiction je zde už několik let systém Traveller od Marca Millera, který vychází v různých variantách od několika vydavatelství, přičemž nejnovějším přírůstkem do této rodiny je na Kickstarteru zafinancovaná pátá edice od původního autora. Setkáte se zde se vším, co nabízí klasické space opery – cesty napříč vesmírem, velká galaktická impéria, přestřelky laserových zbraní, prozkoumávání nezmapovaných hvězdných systémů nebo bitvy vesmírných lodí a nemilosrdných pirátů. Samotná hra dává volnou ruku hráčům a vedoucímu hry, zda se jejich sezení stanou dobrodružstvími po vzoru Hvězdných válek, seriózní science fiction s lidstvem objevujícím nepoznané záhady a zákoutí vesmíru, nebo temným a chladným světem jako z populární online videohry EVE. U nás tento systém není příliš rozšířený, ale v USA je k dispozici v první edici od roku 1977, tedy neuvěřitelných 37 let!

Napadlo vás někdy například při sledování filmů ze série Terminátor, jak by vypadal svět dvě stě let po událostech zobrazených na stříbrném plátně? Eclipse Phase vám nabízí odpověď, neboť v této hře budete hrát za zbytky lidstva, které už svými technologickými i biologickými úpravami lidi moc nepřipomíná a po apokalyptické válce s inteligentními roboty bojuje o přežití. Hráč získá možnost měnit svou fyzickou schránku nahráním svého vědomí do jednoho z možných strojů, klonů či něčeho mezi tím. Hra využívá procentuální systém, tedy míru úspěšnosti vyjádřenou procenty, ve které se hází dvěma desetistěnnými kostkami. Další zajímavostí je systém ukládání vědomí pro případ zničení aktuální fyzické schránky. Každopádně nabízí poměrně zajímavé téma, jež vybízí k prozkoumání.

V posledních letech se do svých RPG her opřela také společnost Fantasy Flight Games, známá především pro své působení na poli společenských her. Vystavěla jednoduchý systém založený na speciálních kostkách s rozličnými symboly představujícími úspěchy a výhody nebo jejich přesné opaky. Na tomto systému je postavená nová série Star Wars, jež vychází rozdělena do tří velkých samostatně hratelných částí. V první Edge of the Empire se stanete pašeráky, žoldáky a další spodinou z okrajových soustav, druhý díl Age of Rebellion se zaměřuje na souboj Impéria a Povstalců a v třetí části připravované pro rok 2015 s názvem Force and Destiny se zaměříte na boj postav ovládajících Sílu, tedy jediů a sithů. V každé z knih najdete všechny potřebné informace ke hře za hráče i vedoucího hry i dostatek informací o prostředí, ve kterém se známé příběhy odehrávají. Pokud jste chtěli někdy zažít vlastní dobrodružství ve stylu Hana Sola či si prožít přerod obyčejného člověka v hrdinu jako Luke Skywalker, máte díky jednoduchosti a všestrannosti systému šanci.

Druhým světem s tímto systémem je po všech stránkách temný svět Warhammer 40.000, který nabízí hned pět samostatných her. Čtyři z nich dávají nahlédnout do věčného konfliktu mezi silami lidstva a hordami chaosu ze strany různých postav – od řadových vojáků v Only War, přes akolyty v Dark Crusade, vesmírné mariňáky v Deathwatch, až po pašeráky a obchodníky v Rogue Trader. Ve hře Black Crusade se oproti tomu stanete jedním z mnoha služebníků chaosu a rozšiřuje povědomí o tomto věčném nepříteli lidí. Stejně jako u výše zmíněných Star Wars, i zde je v knihách obsažen jednoduchý systém a solidní informační základ o světě. Navíc se teď základní hra Dark Heresy dočkala druhé edice, která je po letech hraní původní hry vylepšena o rozšířená pravidla pro boj vozidel, jednodušší systém tvorby postavy s více možnostmi, zjednodušená práce vedoucího hry s neherními postavami a několik dalších úprav. Pro hráče toužící sloužit Císaři v boji s nelidskými monstry je tato série momentálně nejdostupnější, jelikož starší systémy ze světa Warhammeru se namísto prodejních pultů pohybují s různou cenou už pouze po internetových bazarech.

To je pro dnešní díl vše a v příštím se podíváme na hry v kategoriích cyberpunk, steampunk a horror.

1 032 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.