Ocenění

S novou Vránou přichází Soumrak bohů (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 7 listopadu 2013 10.00

Vždy je těžké navázat na něco, z čeho se časem stala kultovní záležitost. O Vráně, kterou kdysi vymyslel a ztvárnil James OʼBarr, není třeba v tomto kontextu pochybovat. K její popularitě notnou měrou přispělo i úspěšné filmové zpracování a tragické osudy, které jsou s tímto příběhem od začátku spjaty. V potaz je třeba brát i tlak fanoušků na vznik pokračovaní a samozřejmě i fakt, že žádné nakladatelství by se novým čtenářsky atraktivním příběhům o pomstě z lásky jistě nebránilo. Nakonec tedy světlo světa uzřela Vrána: Soumrak bohů, jejíž scénář vymyslel sám duchovní otec James OʼBarr, ale samotného zpracování se dle jeho volby ujal u nás nepříliš známý Jim Terry.

„Píše se rok 1945. Koncentrační tábory jsou plné nevýslovných hrůz. I přesto smrt jediného muže dokáže ovlivnit osud vězňů v jednom z nich. Vrána opět přilétá a provází dalšího muže na jeho cestě za krvavou pomstou.“

Anotace knihy v ničem nelže. Vrána provází muže, jehož touhu po pomstě nezastaví ani prostředí koncentračního tábora, kterému vládne brutální SS Sturmbannführer. Pomsta je ryze osobní záležitostí, ale díky kulisám, do kterých je příběh zasazen se jedná také o pomstu celého lidstva, které je zhnuseno nadvládou nacistů a ti, kteří jsou považováni za podlidi, po ní prahnou. Vše začíná u transportu, který dorazí do koncentračního tábora. Vyděšení cestující jsou připraveni na přesun pod dohledem vojáků v uniformách, kteří neznají slitování. Aktuálně jsou na straně, která vítězí a dobře vědí, jak se zachází s těmi, kteří se nepodvolí jejich vůli. Při kontrole, zda jsou všechny vagóny prázdné, narazí na muže, jenž není ochoten se podvolit ani ozbrojeným nacistům. Po následující akční scéně, v níž je muž i přes velmi tuhý odpor zdánlivě zabit, přichází ono v podstatě očekávané a nevyhnutelné… onoho muže zabít nelze a nad jeho hlavou se vznáší stín, patřící černému ptáku. Vráně.

Kresba Jima Terryho je výborná a vynikne především v celostránkových panelech, kdy z ní doslova sálá cit pro detail a záliba v ponurých barvách. Mezi Terryho a OʼBarrovou kresbou je samozřejmě na první pohled patrný rozdíl. Je třeba ocenit, že si OʼBarr nevybral někoho, kdo by snad jeho styl bezhlavě kopíroval, ale na druhou stranu patří OʼBarrova kresba k Vráně jako siamské dvojče a během četby komiksu vám v hlavě pořád tepe neoddělitelné srovnání obou kreslířů. Čtete přece Vránu! Celá kniha je, jak už je u nakladatelství Comics Centrum dobrým zvykem, precizně zpracována. Závěrečnou cca čtvrtinu knihy pak tvoří Galerie obrázků doplněná komentáři Jima Terryho. Opravdu zajímavé je srovnání původních náčrtků a výsledného zpracování. Úplný závěr pak tvoří OʼBarrovy předlohy, kterými tvůrce komiksu usměrňoval Terryho v jeho autorských vizích. U závěrečných tří celostránkových barevných kreseb Jamese OʼBarra se vám nevyhnutelně dere na mysl otázka, jak by samotný komiks asi dopadl, kdyby se na jeho realizaci podílel právě jeho duchovní otec…

Vrána: Soumrak bohů rozhodně není špatným komiksem, to bych si nedovolil říci. Ovšem ve srovnání s původním OʼBarrovým dílem notně pokulhává na jedno křídlo. Zasadit příběh pomsty do koncentračního tábora je sice z hlediska humanity zcela pochopitelné, ale na druhou stranu to poněkud zavání laciností samotných kulis příběhu. Motiv velké osobní ztráty a tragédie plně koresponduje s poselstvím původní Vrány, ale poněkud tu chybí hlubší rozvinutí vztahu, kvůli kterému se nakonec vše odehraje. Tam, kde jsme byli zvyklí na tryskající emotivní proud, který vás přímo vtáhne do děje a donutí vás vžít se do role hlavních postav, je nyní vše odbyto v podstatě pouze pár obrázky. Absolutně chybí možnost sžít se hlavním hrdinou a pochopit jeho neodvratitelnou touhu po pomstě a hlavně city, které ovládají jeho jednání. Výsledek se nese v duchu akčních not a otřepaného scénáře stylu přišel, viděl a zvítězil. Bohužel.

Byť jsem velkým uctívačem původního komiksu a rovněž i filmového zpracovaní, tentokráte jsem byl poněkud zklamán. Nečekal jsem, že by Vrána přelétla svůj kultovní stín, ale čekal jsem něco více osobního a emotivního, něco, co by odpovídalo opusu mistra Jamese OʼBarra… jsem spokojen tak napůl, tahle Vrána je dobrá, ale k výborné jí přece jen dost chybí…

James O’Barr a Jim Terry: Vrána – Soumrak bohů

vázaná, obálka Jim Terry, překlad Václav Dort a Martin Trojan, 104 stran, 499 Kč

Ukázka z knihy:

868 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 3 »

  1. Komentáře by Kim — 7.11.2013 @ 12.02

    jen detail kde vzal německý voják zippo?

  2. Komentáře by KeB — 8.11.2013 @ 8.10

    Ukořistil ho! Čili ho sebral nějaké americké mrtvole…

  3. Komentáře by Kim — 8.11.2013 @ 11.42

    :-))

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.