Ocenění

Krása vesmírná, láska nesmírná (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 28 května 2015 8.00

Bájná pravá Láska existuje snad jen ve velkých příbězích. V dramatech, ve kterých se kříží, a nakonec prolnou, osudy dvou postav, jež po sobě touží tak nesmírně, že absolutně nic, co jim stojí v cestě, není nepřekonatelnou překážkou. Pokud z jejich nezměrné touhy vykvete plod lásky, je učiněno romantické spravedlnosti zadost. Kolikráte tím však útrapy, které jim nachystal okolní svět či osud, nekončí. Vše by si mělo zasloužit své místo pod sluncem. Někdy to stojí tolik úsilí, že nezměrné a čisté pnutí odvěké touhy projde těmi nejnáročnějšími zkouškami, během nichž se ukáže, jestli se opravdu jedná o příběh tak velký, na který to z počátku vypadalo. Jeden takový nám přináší cenami ověnčený americký scenárista Brian Keller Vaughan a kanadská kreslířka Fiona Staplesová. A jak jinak by svůj rozsáhlý epický příběh na pomezí fantasy a science fiction měli pojmenovat než – Sága.

CV-YLMT000-XX.qxd

Ona – šik děvče ladných křivek s dráždivými křídly na zádech – Alana.

On – pohledný mladík s citlivou duší a rohy vyrůstajícími z hlavy – Marko.

Ono – plod jejich lásky sotva se rozkoukávající po světě a vypravěč příběhu – Hazel.

Velké příběhy potřebují prostředí, které v sobě má podhoubí vhodné pro jejich vznik. Třeba když dva nesmiřitelné galaktické světy proti sobě dlouze válčí. Z jednoho je on a z druhého ona. Přesto díky okolnostem k sobě najdou cestu. Uprchnou a chtějí začít nový život. Bez okolního marastu, který už je nebaví a v jejich zamilovaných očích jim přijde úplně bezpředmětný a zbytečný. Jenže tohle si vůbec nemyslí ti, kteří těmto světům vládnou. Copak by šlo, aby v sobě našly zalíbení dvě naprosto odlišné a navzájem se nenávidící rasy? Mohou snad znepřátelení vojáci k sobě zahořet láskou? A co teprve jejich potomek? Copak to jde, aby přirozenou cestou vniklo něco, co má křídla po matce a rohy po otci? Co by tomu řeklo veřejné mínění? Jak by se všichni zachovali, kdyby zjistili, že něco takového je vůbec možné? Mohou tohle vůdci z obou válčících stran vůbec dopustit? Odevšad zní rezolutní NE! Pravé a emotivní lásce jdou po krku naprosto všichni. I ti, o kterých hrdinové příběhu doposud neměli ani šajn. Třeba Nezávislí, kteří jsou nájemnými nestrannými žoldáky plnícími jakékoli zadání, za které dostanou zaplaceno. Jsou tolerováni oběma znepřátelenými stranami a vykonávají úkoly. Špinavou práci. A zneškodnění dezertérů, kteří se rozhodli postavit systému, rozhodně špinavá práce je.

Autoři nám nabízejí širokou škálu různých kultur a ras. Vytvořili pestrobarevný svět napěchovaný postavami z těch nejznámějších i nezapadlejších koutů fantastiky. Narazíte na bizarní lovce odměn v podobě nejroztodivnějších kreatur, stejně jako na duchy, kteří vypadají, jako by zrovna přišli z pořádně divokého večírku pro náctileté. Podíváte se do vykřičeného domu, kde vaše chlípné touhy ukojí ta nejroztodivnější stvoření, anebo vstoupíte do rakety, která je jako z divokých historek barona Prášila. Na jedné straně budete bojovat pomocí magie a kouzel, na straně druhé se pak seznámíte s princem Robotem IV., ostříleným válečným harcovníkem, který má místo hlavy televizi a technické vymoženosti mu rozhodně nejsou cizí. Tohle je jen malý nástřel světa, do nějž byla zasazena dramatická romance shakespearovských rozměrů. Zatím je nám předloženo více otázek než odpovědí a jsme nuceni seznámit se s jedním z nejroztodivnějších světů, jaké jsme dosud poznali. Jsme vhozeni do děje, který nemůžeme ovládat. Jsme totiž nuceni ho horlivě hltat i se všemi návnadami, které jsou nám servírovány během mnohachodového degustačního menu. Dostaneme se do světů, kde nic není nemožné, ale zároveň nemáme pocit, že je vše spíchnuto horkou jehlou.

Brian K. Vaughan pomocí kouzelné hůlky před námi předstírá světy, jež jsou tak fantastické, jak jsme po nich vždy toužili. Fiona Staplesová je zobrazuje tak, že svou vlastní fantazii začneme považovat za ubohou a konvenčně svázanou. Dostaneme hrdiny, které si nemůžeme nezamilovat, a záporáky, jejichž pitoresknost nelze neobdivovat. Zamíříme tam, kam jsme se chtěli dostat, ale nedokázali jsme všechny své osobní touhy smysluplně pojmenovat. A najednou přišli tvůrci Ságy, kteří tak učinili s naprostou samozřejmostí a tvůrčí lehkostí. Otevřeli krajiny našich fantazií, spletli z nich v pravdě fascinující karabáč a šlehli nás jím tak, že jsme dostali v jednom mihotavém okamžiku plný zásah do očí i mysli. Najednou jsme uzřeli, jak moc jsme svázáni a bezmocní. Dělali si s námi, co je napadlo, a jejich fantazie přitom neznala hranic. A nám se to líbilo. A moc! Byla nám ukázána fantaskní dominance, na jejímž konci jsme třeštili oči, nemohli zastavit proud uvolněných myšlenek, slintali si po bradě a volali Ještě! Ještě!

Brian K. Vaughan & Fiona Staples: Sága # 01

brožovaná, překlad Richard Podaný, obálka Fiona Staples, 168 stran, 399 Kč

Související články:

Komiksová Sága konečně i u nás! (ukázka)

bb-art-komiks

690 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.