Ocenění

Počtvrté do vnitřního vesmíru Ságy (recenze)

Autor | Aktuality | Úterý 27 června 2017 17.10

Lidstvo se už odnepaměti zabývá otázkou nekonečnosti vesmíru. Neustále bují teorie o vzdálených galaxiích a světech podobných tomu našemu, o možnostech cizího inteligentního života či o tom, zda je vesmírný prostor skutečně nekonečný. Podobné otázky předkládá svým čtenářům i americký scenárista Brian K. Vaughan (můžete ho znát díky komiksové sérii Y: Poslední z mužů či práci na televizních seriálech Ztraceni a Pod kupolí). Jako tvůrce Ságy o nekonečnosti vesmíru ovšem nepochybuje ani v nejmenším, naopak si jeho nesmírnost plně užívá a nutí čtenáře uvažovat nad tím, zda nemá stejnou vlastnost i jeho fantazie. Ze čtyř česky doposud vydaných svazků série, na níž spolupracuje s neméně nadanou kreslířkou Fionou Staplesovou, se může zdát, že v jimi vytvořeném univerzu je dovoleno cokoli a erupce tvůrčích nápadů nebere konce…

CV-YLMT000-XX.qxd

V úvodu čtvrté knihy dochází v příběhů vyprávěném mladou Hazel k relativnímu zklidnění. Její rodiče, dezertéři další zbytečné války, Alana a Marko, našli místo, kde si mohou odpočinout od neustálého pronásledování a věnovat se tomu, co dělá většina běžných lidí v jejich situaci – rodičovství. Stále se snaží být co nejméně nápadní, nedat nepřátelům šanci k odhalení a udržet v tajnosti netradiční vztah, který dle mocných nemůže ani existovat. Alana si našla práci na televizním okruhu, kde se uvězněná v hereckém kostýmu snaží vydělat prostředky na obživu, a na Marka zbyla úloha muže v domácnosti a vychovatele. Jenže svět kumštu byl odjakživa semeništěm bohémství a rozevláté zvrhlosti a nezáleží na tom, v jak vzdálených světech se zrovna pohybujete.

Alana záhy podléhá třpytivým nástrahám světa celebrit, zatímco Marko se při běžných rodičovských povinnostech ocitá ve společnosti pohledných maminek. Zdá se, že láska, která svou silou dosud vzdorovala celé galaxii, je podrobena mnohem těžší zkoušce, než je neustálý život ve vyhnanství… Nesmíme však zapomínat na to, že sledujeme rovněž osudy mnoha dalších postav, které v příběhu kupodivu hrají neméně podstatné role. Ve chvíli, kdy se cesty rozmanitých osudů zkříží, následuje obvykle akční třesk a dějový posun na místa, která jsme nebyli schopni předvídat ani v těch nejodvážnějších úvahách.

Tvůrci Ságy nám předkládají příběh, který je pozoruhodný jak vizuálně, tak i svou netradiční dějovou stavbou. A nejen to, v rámci komiksu jde stále o neobvyklou žánrovou směs, která zaujme svými přesahy a bořením zažitých klišé. Jednotlivé epizody přitom nejsou ničím jiným než běžnými životními situacemi obalenými do inovativního fantastického hávu. V popředí nalézáme situace z běžného partnerského života plného nástrah nebezpečných stejně jako kterékoli odlehlé kouty galaxie. Vychova potomka se zdá být takřka marnou snahou plnou pastí a nechtěných selhání, zvláště když nejste běžnými rodiči a váš vztah je do očí bijícím potvrzením zbytečnosti odvěkého válečného konfliktu dvou civilizací.

saga-collage

Jak už to tak bývá, mocní se zde jakýmikoli prostředky snaží vštípit běžným obyvatelům, že jejich nepřátelé jsou přinejmenším zplozenci pekel bez sebemenšího práva dýchat stejný vzduch. Jedinci, jejichž chování se tomuto tvrzení vymyká, jsou nemilosrdně pronásledováni a odstraňováni. Protože pokud vás někdo usvědčí z jedné lži, učiní z vás lháře a pochybnosti se začnou rychle šířit, jak ostatně známe z lidských dějin či z příběhů, které se staly přímo vám či se odehrály ve vašem okolí. V tom tkví patrně největší síla Ságy – v možnosti ztotožnit se nejen s hrdiny, ale i se situacemi, které jim osud nachystal. Protože ať se pohybujete v jakékoli galaxii, podobné příběhy v sobě skrývají stopu lidskosti. Výsledkem je jedna z nejzajímavějších a nejpropracovanějších komiksových sérií nejen současnosti. Pátý svazek vyjde v polovině září a už teď je netrpělivě vyhlížen…

Sága 4

scénář Brian K. Vaughan, kresba Fiona Staples

brožovaná, překlad Richard Podaný, 144 stran, 399 Kč

bb-art-komiks

1 478 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.