Prokletí špatných konců (recenze)
Starší z nás si jistě pamatují doby, kdy byly „obrázkové seriály“ vycházející na zadní straně Abíčka jedním z mála možných setkání s komiksem. Kvalitativní laťka nastolená časopisem mladých techniků a přírodovědců byla bezesporu slušná, a to jak z hlediska populárně-naučného, tak i z pohledu fanouška fantastiky. Jedním ze zásadních tvůrců těch časů byl i scenárista Václav Šorel, který spolu s šéfredaktorem Vlastislavem Tomanem a fenomenálním kreslířem Františkem Kobíkem dokázal ovlivnit nejednu generaci čtenářů. Vzpomeňme na kultovní komiksy Galaxia, Vzpoura mozků nebo Tvrz, které patří do zlatého fontu tuzemské komiksové tvorby. To je ale jen malý výběr z tvorby, pod kterou je Václav Šorel podepsán. Aktuálně se na našem trhu objevilo album Prokletí, které se pokouší navázat na tradici zmíněných komiksů…
Také Prokletí vycházelo na zadní straně ABC, ale již v jeho novodobé historii, kdy se komiksová dominance časopisu pod tlakem konkurence přece jen vytratila. Práce Václava Šorela se protentokrát omezila, jak se dozvíme v předmluvě jednoho z tvůrců, pouze na úlohu mentora, jenž Zdeňka Šámala přivedl na nápad k vytvoření scénáře. Jak se z úvodního slova dozvídáme, Zdeněk Šámal je vášnivým amatérským archeologem a právě jeden z jeho nálezů se stal základem pro vytvoření příběhu. Popis, jak probíhalo pátraní po původu a historii artefaktu, je nejen poučným, ale rovněž zajímavým badatelským příběhem, který neznalým rozšiřuje obzory archeologické rutiny. Je pozoruhodné sledovat, kolik lidí strávilo tolik času nad plíškem nalezeným na zalesněném úpatí. Nejeden z nich se určitě zamyslel na jeho příběhem, odkud už je jen krůček k vytvoření komiksu. Poté už Šámalovi stačilo potkat Václava Šorela a následně motivovat ke spolupráci zkušeného kreslíře Michala Kociána, s nímž se pracovně setkal například na komiksové knize Generál Fajtl.
Prokletí: Pátraní po původu záhadného artefaktu začíná nálezem tajemného předmětu, který při svém průzkumu objeví rakovnická etnografka Veronika. Společně s přítelem Maxem, lékařem lounské nemocnice a vášnivým amatérským archeologem, se vydají po historické stopě, která vede až do období třicetileté války. Bádáním dále zjistí, že artefakt opatřený tajemným nápisem má dokonce magickou moc, která zamíchá osudy zainteresovaných napříč časem. Díky kouzelné síle amuletu se v příběhu objeví také jasnovidka Mariana, která je klíčem ke druhé, tajemstvím obestřené linii příběhu i hybatelkou děje. Časové linie se nakonec prolnou a příběh dospěje ke svému vyústění. Cesta k rozšifrování objevu je ovšem složitá, a tak k závěru nedospějeme přímočarou cestou.
Kreslíř Michal Kocián nezapře letité zkušenosti a léty nabytou tvůrčí lehkost, se kterou při práci s panely zvládá obě časové roviny. Jeho postavy jsou bez obtíží identifikovatelné, snad jediným nešvarem jsou pohledy jednajících postav, které se leckdy rozjíždějí různými směry, což působí dosti rušivě. Největším problémem komiksu je ale příliš unáhlený závěr, díky němuž nabudete dojmu, že jde pouze o prolog k obsáhlejšímu dílu, což ještě posílí nápis KONEC? na posledním panelu. Jakákoli informace o případném pokračování však chybí. Prokletí, podobně jako Šorelova Tvrz, splétá soudobou a historickou linku a až na závěr se to jeho tvůrcům daří více než dobře. Pokud by šlo o úvodní díl chystané komiksové série, vyhlíželi bychom brzké pokračovaní, jestli se ale jedná o jednorázovou záležitost, pak jde o smutné promrhání slibného potenciálu.
Zdeněk Šámal, Václav Šorel, Michal Kocián:
Prokletí – Pátrání po původu záhadného artefaktu
vázaná, obálka Michal Kocián, 64 stran, 249 Kč
1 326 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora