Ocenění

Perly seriálové fantastiky: FIREFLY

Autor | Aktuality | Úterý 28 března 2017 10.20

Režisér a scenárista Joss Whedon, jenž se v posledních letech proslavil především spoluprací s filmovým studiem Marvel, pro které natočil například kasovní trhák Avengers, si získal srdce žánrových fanoušků už před dvaceti lety, kdy se na obrazovkách objevily první díly jeho upírského seriálu Buffy, přemožitelka upírů. Ovšem Whedonovým nejoceňovanějším, přesto však předčasně zrušeným seriálem, je westernová sci-fi Firefly, kterou vytvořil v roce 2002 pro americkou televizní stanici Fox, která ho po čtrnácti natočených dílech pro nízkou sledovanost zrušila. Brzy se však ukázalo, že neutěšenou sledovanost nezpůsobila neatraktivnost seriálu, ale problematická politika nejen vysílacích časů samotné stanice. Neodbytní fanoušci se po několika letech přece jen uzavření příběhu dočkali, a to ve filmové podobě poté, co seriál díky prodeji DVD vydělal zcela neočekávanou částku. Přesto se trpkost nad předčasným zrušením v srdcích početných příznivců zachovala dodnes…

Firefly_poster

Westernová sci-fi Firefly se odehrává několik let po válce, ve které kapitán Malcom Reynolds se svou první důstojnicí Zoe stáli na straně poražených. Ani po drtivé porážce v údolí Serenity se však nehodlají před rozpínavou Aliancí zcela sklonit. Aby si uchovali alespoň část své ztracené nezávislosti, zakoupili starou ošuntělou loď třídy Firefly a najali sice malou, zato různorodou posádku, se kterou se protloukají vesmírem, jak jen to jde – ať už legálním převozem cestujících, nebo trochu méně legálními činnostmi – třeba pašeráctvím. Skupina devíti více či méně počestných „hrdinů“ se často dostává do absurdních situací, i přes vtip a lehkost se však rozhodně nejedná o komediální seriál. S elegancí Whedonovi vlastní se tu řeší vážná témata a pod jeho nemilosrdnou taktovkou si nikdo nemůže být jist svým seriálovým životem.

Whedon měl původně připravených sedm sérií a ukončení seriálu ušité horkou jehlou v podobě filmu Serenity tak není fanouškům moc po chuti – i poté zůstala spousta nezodpovězených otázek. Ostatně Joss si rád dělá vše hezky po svém, takže když mu televizní studio před uvedením seriálu sdělilo, že se mu nelíbí manželské problémy pilota Washe a kapitánovy pravé ruky Zoe, a že má tyto části přepsat, Whedon odpověděl, že v jeho seriálu tyto postavy manželským párem jsou a problémy trpí a rozhodně na tom nehodlá nic měnit. A snad už zde započaly problémy, které dnes už legendu předčasně poslaly do seriálového nebe. Možná nejzásadnější chybou stanice byl však marketing, který diváky sváděl na odlehčenou sci-fi komedii, a místo toho se jim dostalo vesmírného dramatu. Reklama tedy lákala úplně jinou cílovou skupinu, než pro kterou byl seriál stvořen – a ta si ho všimla až po jeho zrušení. Možná  kvůli rozporům s Whedonem ve Fox zařadili seriál na páteční večer, který se může hrdě nazývat seriálovým hřbitovem, a také neustálé změny vysílacího času rozhodně ničemu nepomohly.

To, že se producenti rozhodli změnit pořadí jednotlivých epizod a pilotní díl zařadili na poslední vysílací den, už byla jenom vražedná třešnička na dortu. Přestože na sebe jednotlivé díly seriálu obvykle nenavazují přímo, pilot byl natočen tak, aby diváky uvedl do děje a seznámil je s postavami. Producenti se však rozhodli úvodní díl přeskočit a diváky vrhnout do děje bez vysvětlování. Smutný konec seriálu se tak dal předvídat ještě před tím, než ho stanice vůbec uvedla. Jenže kdoví, bylo by Firefly takovým kultem, i kdyby se původně plánovaných sedmi sérií dočkalo, nebo mu k tomuto statutu napomohlo právě jeho předčasné ukončení?

Přestože se film Serenity, který příběh posádky uzavírá, objevil už před dvanácti lety, Firefly žije dál nejen v srdcích fanoušků, ale i v popkulturních odkazech dodnes. Za zmínku stojí například nedávno zakončený detektivní seriál Castle s Nathanem Filionem v hlavní roli, který alespoň na okamžik přivedl kapitána Reynoldse znovu k životu, nebo poslední trailer na druhý díl Deadpoola. Ani sami fanoušci nenechají Firefly odpočívat v pokoji a vesmír oživují ve fan-filmech, trailerech i larpech. A k tomu nechybí ani oficiální rozšířené univerzum v podobě knih a komiksů, které mimo jiné zpracovávají i Whedonovy původní představy o osudech oblíbené posádky.

FIREFLY

USA, 2002 – 2003, 14×42 min

režie James A. Contner, Marita Grabiak, Joss Whedon aj.

scénář Joss Whedon, Tim Minear, Jane Espenson, Ben Edlund aj.

hrají Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk, Morena Baccarin,

Adam Baldwin, Jewel Staite,Sean Maher, Summer Glau, Ron Glass aj.

Fox_Television_Studios

Související odkazy:

Jekyll ♦ Gravity Falls

Spider-Man ♦ Teta

1 907 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 9 »

 1. Komentáře by Kim — 28.3.2017 @ 10.45

  No já ten serial nemusím.Vadí mě kombinace jakéhosi vesmírného westernu.

 2. Komentáře by idle — 28.3.2017 @ 11.00

  To je na tom právě to zábavné. 🙂

 3. Komentáře by Slavo — 28.3.2017 @ 15.13

  Povinná jazda pre každého priaznivca SF seriálov

 4. Komentáře by Jana Dvořáčková — 28.3.2017 @ 17.24

  Pro mě skvělý seriál s neopakovatelnou atmosférou. Bavily mě zrovna i ty producentům nevonící vztahy v posádce 🙂 .
  Podobně je možná vnímám „Babylon 5,“ jen toho natočili víc.

 5. Komentáře by Edhelharn — 30.3.2017 @ 9.23

  keby mal seriál až 7 sérií, tak by sa kultom stal,aj keď asi nie takým veľkým, keďže Whedon a Minear mali pripravené ešte lepšie scenáre k ďalším dielom k výrobe ktorých sa už nedostali. Vo Firefly 10th Anniversary: Browncoats Unite spomenuli napríklad jednu časť v ktorej mali Inaru uniesť reavers a keď sa k tej lodi dostala posádka Serenity tak všetci reavers tam boli mŕtvi a jedinú živú našli práve Inaru ktorá bola celá od krvi 🙂 a ešte taká drobnosť FOX neodvvysielal všetkých 14 častí ale ukončil seriál po 10tej a zvyšné 4 bolo možné vidieť iba na dvd.

 6. Komentáře by Markéta Gajdošová — 30.3.2017 @ 11.23

  Dík za komentář, to s Inarou mě úplně minulo. Nevíš, jestli je to v komiksech? To už bych jejich pořízení zvažovala opravdu silně. 🙂
  Jinak souhlasím, že ta pravděpodobnost, že by se to kultem stejně stalo je velká. Třeba takové Buffy sedm sérií opravdu neuškodilo. Ani Angel ne. 🙂
  Whedon prostě umí. 🙂

 7. Komentáře by Miro Drobka — 30.3.2017 @ 11.45

  Nečítal som všetky ale v komiksoch to asi nieje, teda podľa obsahov čo sú na wikipedii 🙂 https://cs.wikipedia.org/wiki/Serenity_(komiksov%C3%A1_s%C3%A9rie)

 8. Komentáře by Martin Sust — 30.3.2017 @ 19.59

  Ad 10 odvysílaných částí – proto jsme v textu změnili formulace na „natočené“, nikoli odvysílané 🙂

 9. Komentáře by Slavo — 30.3.2017 @ 21.30

  Nejako nám zmizol článok z hlavnej stránky

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.