Ocenění

Perly seriálové fantastiky: Spider-Man

Autor | Aktuality | Pondělí 2 ledna 2017 17.10

Marveller! Change Leopardon! Jen jeden Spider-Man měl schopnost transformovat vesmírnou loď během okamžiku do podoby obrovského mechanického robota třímajícího mocný meč Vigor. Zapomeňte na Petera Parkera, tetičku May a kariéru superhrdiny v New Yorku. Psal se rok 1978 a japonskou televizí se proháněl pavoučí muž, jehož schopnostem se žádná jiná adaptace dosud nevyrovnala. Ernest Cline složil tomuto seriálu poctu v knize Ready Player One a studio Marvel na svých stránkách dokonce nabídlo celý seriál ke zhlédnutí zdarma. Po čtyřech stoletích čekání nadešel čas pomstít zničení planety Spider. Proti zlotřilému profesoru Monstrovi se postavil známý motorkář Takuya Yamashiro. Jeho tvář je sice skryta pod pavoučí maskou, ale velikost jeho srdce zná celé Tokio…

supaidaman

Ve Spojených státech se o rok dříve snažil získat pozornost diváků tuctový a neohrabaný The Amazing Spider-Man, ale teprve společnost Toei přivedla na svět kultovní tokusatsu (japonský trikový film) Spider-Man, známé také jako Japanese Spider-Man nebo prostě Supaidâman. V každém ze 41 dílů (a jednom filmu) bojuje Spider-Man proti Armádě Železného kříže vedené zmíněným profesorem Monstrem a jeho pravou rukou Amazonkou, jejíž krutost jí v očích září ještě víc než barva jejích vlasů. Vojáci armády nosí ptačí uniformy, jež jim umožňují splynout s prostředím tak, že jsou pro každého, kdo nevládne pavoučími smysly, zcela neviditelní. Spider-Man ve svém náramku skrývá nejen pavoučí oblek, vystřelovací lano a síť, ale také radar zostřující pavoučí smysly a vysílačku, díky níž si může přivolat létající automobil GP-7 a vesmírnou loď Marveller.

Po vzoru klasických kaidžu eiga (japonských monster filmů) je téměř v každém dílu proti Spider-Manovi vyslán biologický konstrukt Machine Bem, s nímž se pavoučí muž vždy chvíli přetahuje, dokud se příšera nezvětší asi na dvacetinásobek své velikosti. Tehdy je přivolána vesmírná loď Marveller s mohutnými kanóny a pokud ani takový kalibr není pro zničení odporného monstra dostatečný, nastoupí Leopardon, který konečně zasadí obludě smrtící ránu. Poté následuje pohled do západu slunce, rozloučení s dalším uslzeným sirotkem, jemuž někdo zabil rodiče nebo alespoň dědečka, závěrečné titulky a napříště se jde do boje znovu zase s jinou a ještě bizarnější potvorou. Mezi ty umírněnější protivníky patří monstra s podobou kočky, pračlověka či stonožky. I otrlejší divák ale zbystří, když se objeví Machine Bem v podobě sumce, rejnokovitého bombardéru nebo krokodýla s bolestí zubů.

Každý díl nabízí v podstatě to samé. Takuya Yamashiro je svědkem nějakého bezpráví, chvíli vyšetřuje, vyčkává na vysílačce, spolupracuje s Interpolem, aby nakonec stejně čelil Armádě Železného kříže, jejíž vojáci metají salta v natřikrát opakovaných záběrech. Závěrečný souboj je sice pokaždé s jinou potvorou, ale vždy ve stejných kulisách a se stejnými trikovými scénami. Bohatý pohybový rejstřík představitele hlavní role (Shinji Tôdô) umožňuje Spidermanovi nabídnout kameře mnoho efektních pavoučích chvatů a pozic z různých úhlů, v nichž se představí jako muž bez slitování, muž chránící vzácnou dětskou duši nebo také jako muž, který zabrání blackoutu v Tokiu. Šplhá po budovách, sloupech a visutých mostech, má obrovskou sílu a navíc se rychle hojí. Není proto divu, že je vzorem každého dítěte v Tokiu a možná i v celém Japonsku.

Na jednu stranu je japonský Spider-Man typická geekovina, ovšem vidět tenhle seriál ve správném věku, řekněme nějakých osm až deset let, jen těžko by se pro něj hledala konkurence. Nabízí se srovnání s Power Rangers, ti ovšem přišli až mnohem později a ačkoli pracují se stejnými principy, jsou jen slabým, přesto adorovaným, odvarem. Od popem nabité znělky až po závěrečné pohledy do nikam je Spider-Man odvázaným seriálovým dobrodružstvím bez mantinelů, kterých je současná tvorba plná a přesto jistým způsobem stojí za pozornost…

Supaidâman

Japonsko, 1978, 30 min

toeianimation_logo

Související články:

Jekyll ♦ Gravity Falls

1 494 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 3 »

  1. Komentáře by Jiří Sivok — 2.1.2017 @ 18.13

    Geniální! Opravdu mi to připomnělo Strážce vesmíru.

  2. Komentáře by standa.e — 2.1.2017 @ 19.17

    Pecka! 😉

  3. Komentáře by Ronkar — 2.1.2017 @ 19.51

    Ty vole… nemůžu se přestat smát. Japonci jsou v tomhle fakt best of 😀

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.