Ocenění

Fantastické seriály: OUTSIDER

Autor | Aktuality | Čtvrtek 12 března 2020 19.00

Outsider, nová série HBO, je adaptací stejnojmenného románu Stephena Kinga, který u nás vyšel teprve loni (Beta-Dobrovský, 2019). Fanoušci krále hororu si na filmová zpracování v posledních letech nemusí stěžovat. V roce 2017 se z adaptace knihy To stal kasovní trhák následovaný několika menšími projekty, které sice tolik nezazářily, ale ostudu si rozhodně neudělaly (Geraldova hra, Doktor Spánek, seriál Pan Mercedes). HBO také naskakuje do vlaku „kingovské“ hrůzy a přináší podívanou, kde žánrový fanoušek ocení silnou atmosféru i slušnou dávku napětí. Za přispění výborných herců se tak můžete těšit na příběh, kterému nálepka „podle Kinga“ rozhodně sluší.

outsider-1

Výchozí situace je následující: Detektiv Raplh Anderson (Ben Mendelsohn) vyšetřuje brutální vraždu chlapce v malém georgijském městě. Viník je odhalen v podstatě ihned, protože za sebou nechal množství stop. Nechybí ani očití svědci. Vše ukazuje na v komunitě oblíbeného trenéra baseballu Terryho Maitlanda (Jason Bateman). Terry je zatčen a usvědčen. Případ uzavřen? Tentokrát ne. Přestože má policie nezpochybnitelné důkazy, vyšetřování komplikuje video, které Terryho zachytilo v čas vraždy desítky mil daleko od místa činu. Terry vinu odmítá a Ralph začíná nabývat přesvědčení, že ve vazbě možná nesedí správný člověk. Ale jak je možné, aby byl pachatel na dvou místech současně? Pletou se snad svědci? Byly důkazy podstrčené? Nebo je za tím něco děsivějšího?

Kingovým příběhům rozhodně svědčí delší formát. Knihy píše tlusté, charaktery má propracované a nešetří ani jejich počtem. Vtěsnat děj do standardních dvou hodin filmové stopáže bývá oříšek. Outsider získává díky epizodnímu formátu výhodu. Má čas na budování charakterů postav, jejich vztahů, zápletek i celkové atmosféry, která je v Outsiderovi od prvních vteřin velmi hutná. Je třeba si ujasnit, že nejde primárně o krimi. Milovníci ryzích detektivek by měli dát ruce pryč, zbystřit by měli fandové mysteriózních příběhů. V Outsiderovi nesledujeme pouze detektivy, nahlédneme také do prostředí věznice, kde se vrahům dětí nevede dvakrát dobře, a do rodin, které tragédie bezprostředně zasáhla. Ke slovu se dostane Ralphova manželka Jeannie (Mare Winninghamová) a kolega Jack Hoskins (Mark Menchaca). Výraznou postavou je také Maitlandova žena Glory (Julianne Nicholsonová) oscilující mezi vztekem a bezmocí, když je její manžel odveden a ona je vystavena agresi spoluobčanů. Současně se musí postarat o jejich malé dcery. Tu mladší navíc začínají pronásledovat znepokojivé noční můry, v nichž ji navštěvuje záhadný muž. A výčet postav tím nekončí.

outsider-2

V okamžicích, kdy Outsider sleduje naturalistické scény rodinných traumat a chaosu, je svou syrovostí nejpůsobivější. Stupňující beznaděj a přítomnost plíživého zla, které díl po dílu stále zřetelněji uplatňuje svou moc, se stará o silné napětí. Tam, kde se jiné příběhy uchylují k akci, zobrazení násilí, či jiným berličkám, buduje Outsider i s málem efektní scény, které se nepříjemně zavrtávají pod kůži. Napomáhá mu k tomu šikovně zvolený soundtrack a kvalitní kamera. Náš protagonista může mít dojem, že „nemá žádnou toleranci k nevysvětlitelnému“, ale jsme v Kingově universu a k jeho dílům nadpřirozené patří téměř vždy. Není spoilerem, že v Outsiderovi je tomu právě tak. Vyprávění zpočátku budí odlišný dojem, ale tanec mezi skutečným a fantaskním se postupně stírá a hororové ingredience začnou vystrkovat růžky. Příběh nikam nepospíchá, jede si v pozvolném tempu. Primárně se zde pracuje s charaktery, myšlenkami o víře v nevysvětlitelné, vyrovnání se se ztrátou blízkých, a vše přitom zastřešuje mytologické pozadí zla.

První dvě episody tasí nejsilnější karty, ale fungují jako úvod a věci se začnou skutečně dávat do pohybu až s příchodem soukromé vyšetřovatelky Holly Gibneyové (Cynthia Erivová). Fanoušci Kinga vědí, že tahle postava se objevila v jeho textech už dříve (vidět jsme ji mohli také v seriálu Pan Mercedes) a v poslední době patří ke spisovatelovým nejpamátnějším hrdinkám. Holly je hodně zvláštní osoba obdařená těžko vysvětlitelnými schopnostmi. Protože si policie neví rady, obrátí se právě na toto „médium“. Divák krůček po krůčku zjišťuje, že případ Terryho má mnohem rozsáhlejší rozměr. A také mnohem hrůznější.

Tvůrce Richard Price si umí pohlídat technickou stránku a stupňuje napětí způsobem, který nutí sáhnout po další epizodě. Do půlky vyprávění se mu to vcelku daří. Problémy se objevují od středních částí. Fázování se zpomaluje, děj vyplňují výplňové dialogy. Vyvstává dojem, že se za celé hodiny téměř nic podstatného nestalo a děj by šel zhustit do menšího počtu dílů. Vysvětlení záhady není ve výsledku tak složité a divák si ho dá dohromady poměrně brzy. V tom okamžiku jako by Outsider ztratil dech. Pořád vypadá skvěle a hutná atmosféra mu dobře sekunduje, ale prvotní účinek je pryč. Nad hladinou ho pak drží jen řemeslná stránka a herci. Sezóna má deset epizod a to je jednoduše moc. Těžko se lze zbavit pocitu, že s narací mohli autoři pracovat nápaditěji.

Po scénáristické stránce se nejedná o nic originálního (mnozí si pravděpodobně upomenou na seriál Akta-X), ale zaměřením na charaktery (na obou barikádách) je to přesně tak „kingovské“, jak čtenáři knih doufají. A to je velké plus. Civilní rovina funguje výborně, až má člověk dojem, že kdyby se tentokrát King umírnil s nadpřirozenem, byl by výsledek zajímavější. Outsider je formou kvalitní, atmosférou pohlcující. Nechybí mu emotivní momenty a hororové pozadí je podáno působivě. Navíc obsadil dobré herce. V druhé půlce se bohužel motá v kruhu, ztrácí tah na branku a napětí se mu vrací až v závěru. Fanoušky thrillerů a hororu ovšem potěší. Nad průměrem ho ale nedrží ani tak příběh jako spíš vynikající řemeslo a tváře před kamerou.

Outsider

USA, 2020, 9 h 56 min

Režie: Andrew Bernstein, Jason Bateman

Předloha: Stephen King

Scénář: Richard Price

Hrají: Jason Bateman, Ben Mendelsohn, Cynthia Erivoová, Bill Camp, aj.

hbo_logo

Související odkazy:

HUMANS ♦ MR. ROBOT ♦ PENNY DREADFUL ♦ BLUNT TALK

AMERICAN HORROR STORY ♦ AGENTS OF S.H.I.E.L.D. ♦ UTOPIA

THE WALKING DEAD ♦ THE EXPANSE ♦ LIMITLESS ♦ FOREVER

AGENTKA CARTEROVÁ ♦ MĚSTEČKO PINES ♦ THE WHISPERS

SENSE8 ♦ DAREDEVIL ♦ BLACK MIRROR ♦ 11.22.63 ♦ STRANGER THINGS

CIZINKA ♦ PREACHER ♦ WESTWORLD ♦ LUKE CAGE

INCORPORATED ♦ JESSICA JONESOVÁ ♦ IRON FIST ♦ THE DEFENDERS

THE DEFENDERS ♦ HARD SUN ♦ ALTERED CARBON ♦ DVA SVĚTY

THE HAUNTING OF HILL HOUSE ♦ VIOLET EVERGARDEN

ZONE BLANCHE ♦ SEE ♦ UNDONE

1 410 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.