Ocenění

Fantastické seriály: THE MAN IN THE HIGH CASTLE

Autor | Aktuality | Pondělí 17 Červenec 2017 10.15

Kdyby nacisté vyhráli druhou světovou válku, historie by se nepochybně ubírala hodně děsivým směrem. Možná podobným tomu, který už v roce 1962 nastínil Philip K. Dick ve svém románu Muž z Vysokého zámku, za nějž obdržel prestižní cenu Hugo. Amazon se rozhodl potenciál alternativní dystopické historie proměnit v seriálový hit a zatím se mu to daří více než dobře. Způsobů, jak tuhle látku uchopit, bylo mnoho, tvůrci zvolili cestu kompromisu, kdy si z knižní předlohy berou jen základní kostru, motivy a některé postavy. V rámci filmového vyprávění se vydali směrem prostým filosofování, zato však s důrazem na větší diváckou atraktivitu. Rozehrávají tak v nápaditém univerzu příběh plný dramatických momentů…

Man-in-the-high-castle-tv-01

Ocitáme se v šedesátých letech 20. století. Spojené státy kapitulovaly po zničení Washingtonu atomovou bombou. USA si rozdělila vítězná strana – Německo a Japonsko. New York se stal hlavní enklávou Říše na americkém kontinentu. V Japonských Pacifických Státech vládne tvrdou rukou Císařství, Židé byli prakticky vymýceni a Afrika je otrockou kolonií. Spojenectví je však vrtkavé a chatrné zdraví Adolfa Hitlera klidu rozhodně nepřispívá. Je to zkrátka naprosto jiný svět, než na který jsme zvyklí, a odráží názorové přesvědčení místních figur. Děj sleduje osudy postav na všech frontách politického i společenského spektra.

Většinový odpor byl už dávno potlačen, přesto na kontinentě stále operují malé buňky odbojářů a k jedné takové se chce připojit i mladý Joe (Luke Kleintank). V San Franciscu se pak křehká Juliana (Alexa Davalosová) dostane k podivnému filmu, který ukazuje Ameriku jako vítěznou stranu konfliktu a odkazuje na titulní postavu, která podobné filmy pašuje po celé zemi. Důležitou roli sehraje i Julianin židovský přítel Frank (Rupert Evans). Na rozdíl od nacistů nejsou Japonci posedlí antisemitismem, přesto jsou zde běloši vykořisťovanou rasou a musí se chovat co nejpokorněji.

V opačném případě hrozí, že skončí v rukou vojenské policie Kenpeitai. Tu vede vrchní inspektor Kido (Joel de la Fuente), který společně s přemýšlivým ministrem Tagomim (kvalitní výkon podávající Cary-Hiroyuki Tagawa) zastává východní část politického spektra. Tou druhou je newyorský Obergruppenführer John Smith (ďábelsky charismatický Rufus Sewell). Po scenáristické a herecké stránce je to skutečně skvělá podívaná, i když pochopit charaktery a jejich hloubku nějakou dobu trvá. Díky morálnímu přesvědčení zdejších aktérů jde o směsici, která řádně zamotá celý děj a zanechává diváky v neustálém napětí.

Man-in-the-high-castle-tv-03

Strach poražených, krutost vítězů

Tvůrcům se od první minuty daří budovat nápaditou retro atmosféru s ponurým vizuálem, kde vládne strach a všeobecná frustrace z prohrané války. Hlavním tahákem je alternativní svět, jehož potenciál dokáže scénář nápaditě využívat. Umně pracuje s divákovou zvědavostí, hezky po drobečcích přidává jeden detail za druhým, postupně univerzum rozšiřuje a ukazuje z něho stále více – divokou Neutrální zónu, kde žije většina černochů a odpadlíků společnosti, nebo okázalý Berlín s monumentální architekturou.

Pomalu přicházejí i odpovědi na to, kdo je onen tajemný Muž z Vysokého zámku, jehož agenda dělá vrásky Hitlerovi, ale i Julianě, která je nucena dát se tomuto „přízraku“ na stopu. Nemalé finance vložené do seriálu jsou skutečně znát, což oceníte při záběrech na čistá nacistická města s dokonalými rodinkami jako z propagandistického plakátu, i ve špinavém San Francisku, kde se žije domorodcům o poznání hůř. Tu a tam zavětříte CGI, ale ve většině případů je radost všechno to sledovat. Autoři pracují s detaily smyšleného prostředí nápaditě a je skutečně zábavné odhalovat, jak v tomto světě to či ono funguje. V Říši je vše podřízeno systému a čistotě rasy, kde je jakákoli genetická odlišnost okamžitě vymýcena. Nacisté jsou zde ti, kdo určují směr vývoje.

Politická situace je napjatá, každý hájí své zájmy a použití atomových bomb je zde rozhodně pravděpodobnější než v naší bývalé realitě. Divák tak může očekávat drama, které z osobní roviny postupně vygraduje až do světového měřítka. Nadšený pak bude především z toho, jak tvůrci pracují s postavami. O jednostranném pohledu nebo americké propagandě nelze mluvit, protože u charakterů, které jsou prezentovány jako záporné, se postupně ukazují i dobré stránky. Absence černobílých postav pomáhá nastolit dilemata, díky nimž jednání hrdinů působí nejen uvěřitelně, ale i emotivně. Scenáristům se to podařilo vyvolat soucit i s nacistickou rodinou vysoce postaveného důstojníka, což by vás ze začátku vůbec nenapadlo. Stejně tak chladný inspektor Kido si nakonec postupně získává sympatie.

Man-in-the-high-castle-tv-02

Nejen to je důkaz opravdové scenáristické péče. Silných postav a kvalitních herců je tu opravdu dostatek. Když k tomu přičtete nádherně zvládnutý audiovizuál a zajímavě rozvětvený scénář ve světě plném originálních nápadů, vyjde vám funkční drama radost pohledět.

Pomalé budování tíživé atmosféry

Sci-fi linii autoři netlačí dopředu, zůstávají u náznaků, aby udrželi zvědavost, ale současně dávají střípky odpovědí, i když jich není tolik, kolik by si někteří diváci mohli přát. Spisovatel P. K. Dick se ve skutečnosti nesnažil vytvořit autoritativní fikci, naopak neustále zpochybňoval ve svých dílech vnímání reality, pracoval s motivy falšování skutečnosti, zabýval se problematikou lidské identity, která může být jen promyšlenou iluzí. Seriál s těmito tématy primárně nepracuje, ale i v nich lze objevit náměty, které se v příběhu zúročují. Problém může být pro leckoho poněkud rozvláčné tempo. Zkrátka nejde o show, ve které se nabízí akce na každém kroku a většina vyprávění se odehrává v dialogové rovině. Dějové linky pak bohužel nejsou vyvážené a stejně zábavné. Budete se proto raději vracet k postavám, které sunou příběh skutečně vpřed.

Motivů je tu však dostatek a případné pokulhávání v tempu vynahradí fakt, že všichni hrají dobře a stále je na co koukat. Nelze odpustit jen některá klišé a nelogické události v jednání postav. Jak plyne děj kupředu, podobných zádrhelů naštěstí ubývá a nutno říct, že celá druhá série nabude dynamičtější tempo a promyšlenějšího spletence dějových linek. Pokud si seriál do budoucna udrží stejnou úroveň a dokáže rozumně rozvětvit teorie alternativních vesmírů, máme se opravdu na co těšit.

Celkově jde historické sci-fi drama, které se mohlo snadno proměnit v nevídaný mišmaš. Tvůrci naštěstí přistoupili k látce zodpovědně a dali si záležet, aby jim originální námět neproklouzl mezi prsty. Díky tomu stvořili nadstandartní podívanou. Fiktivní svět je skvěle vystavěný, atmosféra i soundtrack rovněž nadprůměrné, herecký casting vydařený a scénář, přestože trochu chudý na akci, zajímavý. Diváky nakonec nejvíc překvapí, že za tou nablýskanou nacistickou svastikou objeví nejen politické drama, ale i hluboce lidský příběh…

The Man in the High Castle

USA, 2015 – 2016, 20×60 min

režie David Semel, Daniel Percival, Colin Bucksey, Daniel Sackheim aj.

hrají Alexa Davalosová, Rupert Evans, Luke Kleintank, Joel de la Fuente,

Cary-Hiroyuki Tagawa, Rufus Sewell aj.

Amazon-logo

Související odkazy:

HUMANS ♦ MR. ROBOT ♦ PENNY DREADFUL ♦ BLUNT TALK

AMERICAN HORROR STORY ♦ AGENTS OF S.H.I.E.L.D. ♦ UTOPIA

THE WALKING DEAD ♦ THE EXPANSE ♦ LIMITLESSFOREVER

AGENTKA CARTEROVÁ ♦ MĚSTEČKO PINES ♦ THE WHISPERS

SENSE8 ♦ DAREDEVIL ♦ BLACK MIRROR11.22.63STRANGER THINGS

CIZINKA ♦ PREACHER ♦ WESTWORLD ♦ LUKE CAGE

INCORPORATED ♦ JESSICA JONESOVÁ ♦ IRON FIST

2 054 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Comment by Kim — 19.7.2017 @ 8.09

    tak to je můj šálek kávy.

  2. Comment by Kim — 30.7.2017 @ 19.17

    ještě přihodit slabší seriál SS-GB

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.