Ocenění

Fantastické seriály: ZONE BLANCHE / BLACK SPOT

Autor | Aktuality | Pondělí 22 července 2019 15.15

Netflix poměrně nedávno přiřadil pod anglickým názvem Black Spot do svého obsáhlého portfolia francouzské drama Zone Blanche, které se původně odvysílalo už v roce 2017. Seriál je určen především publiku thrillerového žánru a detektivek, ale najde se v něm i příměs mysteriózních témat, v nichž se opírá o keltskou mytologii. Tvůrcům se podařilo natočit atmosférickou laskominu, která napříč osmi díly první série slušně napíná, umí překvapit, a dokonce vykřesat v divákovi opravdové emoce. Úspěch zajistil seriálu druhou sezónu, které jsme se dočkali letos v červnu. V čem tedy tkví jeho kvality a měl by mu věnovat pozornost i žánrový divák?

Zone-Blanche

Vítejte v městečku Villefranche. Jde o místo uprostřed krásné přírody, ale také o civilizační díru, kde je místy vážně obtížné najít mobilní signál, elektronika i kompasy tu vůbec všeobecně trpí na zvláštní geologické anomálie. Pro tuhle zapadlou oblast je typický zdejší hustý hvozd. Přes den působí malebně, s příchodem noci se však mění v temné až hororové místo, kam byste rozhodně nechtěli zabloudit. Místní šerifku, Laurene Weissovou (Suliane Brahimová), pojí k lesu drsná zkušenost z minulosti, která zanechala šrám nejen na jejím těle. Laurene ví, že s tímhle místem není „cosi v pořádku“, a něco tuší i prokurátor Frank Siriani (Laurent Capelluto), který sem přijíždí vyšetřovat nezvykle vysoký počet nezvěstných osob. Tou poslední je Marion, dcera místního hlavouna a starosty Steinera, který nemá úplně čisté ruce.

Pokud máte rádi temné kriminálky, při kterých vás tvůrci nejednou oblafnou, pak jste na správné adrese. Jestli si navíc libujete v mysteriózně temné atmosféře, pak je tohle přesně pro vás. První epizoda možná o kvalitě celku zcela nepřesvědčí, řemeslně i herecky je ovšem vše v naprostém pořádku, jen výchozí zápletka připomíná řadu jiných. To se ale mění v posledních minutách, kdy autoři vystřelí první nečekané odhalení. Pokud vás příběh Villefranche chytí, můžete se těšit na zamotané vyprávění okořeněné mystikou a hororem, kde není úplně snadné odhadnout děj dopředu. Zone Blanche je po atmosférické stránce špičková záležitost, kvalitně natočená a vtahující do prostředí komunity, která řeší běžné (i méně běžné) problémy. V čele máme sympatickou a trochu cynickou hrdinku. Suliane Brahimová svým herectvím táhne celý děj a potěší, že dokáže ztvárnit drsnou policajtku (zocelenou zdejším krajem), stejně jako matku své náctileté dcery Cory. V seriálu se v podstatě vydařil celý herecký ansámbl, kde mají místní obyvatelé nejedno tajemství. V osmi dílech vás čekají dílčí vyšetřování, které odhalují kostlivce ve skříni celého Villefranche.

Je dobré vědět, že závěr Zone Blanche není uzavřen. Jedná se o startovní sérii, a i když se logicky dočkáme odhalení jedné z hlavních záhad, jiné zůstávají. Závěr první série tvůrci uhráli důstojně, zklamáni nebudete. Odhalení je šokující a lze se vsadit, že na něj předem nepřijdete. Stopy napříč vyprávěním sice jsou, dát si vše do souvislostí však není snadné. Lze pochválit, že se seriálu daří vzbudit skutečnou obavu o životy hrdinů, a že se s tím frantíci místy nepářou. Zone Blanche je thriller, trochu depresivní, lehce černohumorný, občas tajemný a příjemně drsný. Autorům se podařilo zdejší zamlžené krajině vdechnout unikátní atmosféru, která dokáže nahnat husinu. Je to podivné místo, kde si děj pohrává se symbolikou, představivostí a keltskou mytologií o „Jelením muži“.

Najdou se samozřejmě menší přešlapy. Epizodická struktura není mínus, příběh samotné Laurene a ztracené Marion je však mnohem zajímavější než většina dílčích případů. Občas se vyprávění odklání od ústřední zápletky až příliš, ztrácí tempo a počet trestných činů je na danou oblast těžko uvěřitelný (což se dá omluvit námětem). Kdo by navíc v Zone Blanche hledal typické francouzské prostředí, bude zklamán. Villefranche nejvíc evokuje americký vidlákov, zdejší zaplivaná putyka je plná motorkářů chlemtajících pivo, obyvatelé se prohání ve velkých auťácích a soundtrack působí až „westernovým“ dojmem. V tomto případě nejde o výtky, zvolený styl ale nemusí sedět každému. O nadpřirozené prvky se děj opírá jen částečně, avšak hororová nálada je přítomna často a bez mystéria by seriál nemohl fungovat vůbec. V konečném součtu příběh triumfuje především dokonalým ztvárněním – ponurý zamlžený les, napětí, absence klišé, kvalitní střih, nečekané zvraty a pořádná dávka hutné atmosféry. Jestli tvůrcům vydrží tahle laťka i do budoucna, lze si opravdu stěžovat jen na drobnosti. Na českém Netflixu najdete seriál pod názvem Black Spot v několika jazykových verzích s českými titulky.

Zone Blanche / Black Spot

Francie / Belgie, 2017–2019, 13 h 52 min

Tvůrce: Mathieu Missoffe

Režie: Julien Despaux, Thierry Poiraud

Hrají: Suliane Brahim, Hubert Delattre, Laurent Capelluto, Samuel Jouy, Renaud Rutten, Naidra Ayadi

netflix-logo

Související odkazy:

HUMANS ♦ MR. ROBOT ♦ PENNY DREADFUL ♦ BLUNT TALK

AMERICAN HORROR STORY ♦ AGENTS OF S.H.I.E.L.D. ♦ UTOPIA

THE WALKING DEAD ♦ THE EXPANSE ♦ LIMITLESS ♦ FOREVER

AGENTKA CARTEROVÁ ♦ MĚSTEČKO PINES ♦ THE WHISPERS

SENSE8 ♦ DAREDEVIL ♦ BLACK MIRROR ♦ 11.22.63 ♦ STRANGER THINGS

CIZINKA ♦ PREACHER ♦ WESTWORLD ♦ LUKE CAGE

INCORPORATED ♦ JESSICA JONESOVÁ ♦ IRON FIST ♦ THE DEFENDERS

THE DEFENDERS ♦ HARD SUN ♦ ALTERED CARBON ♦ DVA SVĚTY

THE HAUNTING OF HILL HOUSE ♦ VIOLET EVERGARDEN

5 840 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.