Ocenění

Severské mýty znovu ožívají… (recenze audioknihy)

Autor | Aktuality | Středa 11 července 2018 13.00

Neil Gaiman je ikonou městské fantasy. Oblíbencem čtenářských zástupů se stal díky komiksové řadě Sandman a o svém talentu nejen pro komiksovou tvorbu přesvědčil v roce 1991, kdy napsal scénář k televiznímu seriálu a spolu s ním také knihu s názvem Nikdykde. Opomenout nelze ani jeho nejoceňovanější dílo Američtí bohové, které bohatě čerpá z různých mytologií. Nemalou úlohu v něm sehrála i ta severská, k níž se autor posléze vrátil v knize plné bájných příběhů. Severská mytologie z roku 2017 byla vydavatelstvím OneHotBook vybrána k adaptaci na audioknihu, čímž vznikla téměř šest a půl hodinová stopáž čtená narátorským matadorem Pavlem Soukupem, jehož jsme si naposledy mohli vyslechnout jako vypravěče Kingova slavného hororu To.

Neil_Gaiman_Severska_mytologie_audio_OneHotBook_3D

Severská mytologie není typickou „gaimanovkou“ a nelze ji doporučit jako první knihu, kterou by si měl čtenář od tohoto autora vybrat. Zaměřuje se spíše na mladší čtenáře, kteří se chtějí dozvědět něco o severském božstvu. Mnohé střípky, jež jsou všeobecně známé z popkulturních odkazů, jsou zde objasněny, ať už jde o historickou řežbu ze seriálu Vikingové, nebo o notně upravenou podobu Asgardu z filmů od Marvelu.

Celkové vyznění je až pohádkové, nicméně bohové, kteří jsou zde hlavními hrdiny, se nechovají zrovna čestně, bráno dle dnešních měřítek. Jednotlivé příběhy jsou plné vražd (převážně „nebohých“ obrů) a podvodů, rozhodně nečekejte učebnici božské mravnosti. Překvapit může i to, že sympatie ve vás budou vzbuzovat spíše záporné postavy. Thor je vykreslen jako hloupý svalovec, jenž problémy řeší zásadně kladivem Mjölnir, zatímco prohnaný Loki je prostě člověk do nepohody, který jde na všechno raději s rozumem – dokud mu tedy mysl nezakalí pomsta. A ruku na srdce, kdo by nechtěl rozpoutat Ragnarök při představě, že vás sváží střevy vlastního syna a vaše choť nad vámi do misky zachytává odkapávající hadí jed, který by vám jinak propálil čelo?

Každý příběh je obohacením a nedává prostor k nudě, přesto by si některé pasáže zasloužily víc rozvést. Stěžejní je, že se posluchač dočká odpovědí na nejdůležitější otázky. Jak Thor dostal své kouzelné kladivo? Proč má vševidoucí Ódin pouze jedno oko? Jak to bylo s Lokiho nejstarším synem/vlkem Fenrim,  anebo jak vypadal obávaný Ragnarök?

OneHotBook se opět projevilo jako kvalitní vydavatelství, které pranic neponechá náhodě. Ostatně o režii se postaral Hynek Pekárek, několikanásobný držitel ceny Prix Bohemia a mezinárodní ceny Prix Marulič za scénáře k rozhlasovým adaptacím. Při vší chvále není možné vynechat ani jméno skvělého herce a narátora Pavla Soukupa, jemuž byl dar vypravěčství propůjčen snad přímo od boha. Charismatický podmanivý hlas se k látce skutečně hodí a na závěr si těžko budete představovat hlas někoho jiného. Jeho zkušenosti z rozhlasovými hrami sahají až k Hraběti Monte Christo z edice Za dobrodružstvím od Supraphonu z roku 1983 a je to opravdu znát takřka na každém slově. I díky němu je Severská mytologie zábavným poslechem, který lze doporučit každému, kdo se o téma zajímá a dosud se jen marně odhodlával se do něj hlouběji ponořit.

Neil Gaiman: Severská mytologie

vypráví Pavel Soukup

celkový čas 6 hodin 23 minut, mp3 299 Kč, CD 329 Kč

onehotbook-logo

747 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.