Ocenění

SF na malířském plátně: Dan Dos Santos

Autor | Aktuality | Středa 11 února 2015 9.35

Americký výtvarník Dan Dos Santos vtrhnul na fantastickou scénu poprvé na přelomu tisíciletí. A dnes, přestože mu ještě není ani čtyřicet, patří k vůdčím osobnostem žánru a může se pochlubit řadou mezinárodních ocenění včetně Chesley Award, zlaté a stříbrné medaile ze soutěže Spectrum a pěti nominacemi na cenu Hugo. Jeho kariéru nelze nazvat jinak než ukázkovou, neboť cestu výtvarníka měl nalajnovanou, jako když střelí, od dětských let až do současnosti. Dos Santos je synonymem moderní americké ilustrace, která však zároveň silně čerpá z letité tradice. Najdeme ho všude skrz naskrz fantastikou, u science fiction, fantasy i u komiksů, ale jeho doménou se za poslední roky stala městská fantasy.

Od prvních pokusů o nápodobu oblíbených postaviček z dětských kreslených televizních seriálů až ke dnešnímu statutu, celou dráhu můžeme vyjmenovat v několika krocích: vášeň pro komiksy v teenagerovských letech, program pro studenty na střední škole, který jej poslal přímo do praxe a naučil základy designu, a univerzita School of Visual Arts v New Yorku, kterou Dos Santos ukončil v roce 2000 se speciálním oceněním. Po absolutoriu si vydělával jako portrétní malíř a brzy měl tolik potřebných prostředků, že si mohl zařídit vlastní studio a poohlížet se po práci, kterou chtěl vždycky dělat – ilustraci. Zatímco v jiných oborech zájem o profesionální výtvarníky upadl a pod argumentem levnější je lepší spoustu malířských zakázek nahrazují digitálně upravené fotografie, ve fantastice je ještě pořád místo pro ty, kdo dokážou překročit hranici všední reality. A také pro ty, kteří se rozhodli podobně jako Dos Santos zůstat věrní klasickým technikám. Jeho olejomalby mají kvality dlouhé tradice figurativního malířství a dokazují, že i v době nejdivočejších experimentů je realismus pořád oblíbený a srozumitelný naprosté většině lidí. Líbivost Dos Santosových maleb podporují hluboké a výrazné barvy, doplněné efektivním stylem zpracování osvětlených ploch, které pak na obrazech doslova září (což je velice oblíbený trik, jaký většinou najdeme na digitálních malbách – Dos Santos však dokáže to samé s olejovými barvami).

Zajímavé je srovnávat, jak se jeho obrazy, přestože postavené na stále stejných principech, liší. Na jedné straně kultivované portréty, jakými by mohl konkurovat mistrům tzv. vysokého umění, a na straně druhé přání uměleckých ředitelů ve vydavatelstvích, aby ilustracím vtiskl brakový obsah a pojetí, což dokáže se stále stejnou lehkostí. Jak už jsme se zmínili, prim v Dos Santosově díle hraje městská fantasy. Čtenáři budou nejspíš znát jeho obálky pro knihy Patricie Briggsové (série Mercedes Thompsonová), které vycházejí i u nás, případně román Drak Znovuzrozený z cyklu Kolo času. V zahraničí slaví úspěch s ilustracemi textů Diany Rowlandové (White Trash Zombie), či Gini Kochové (série Alien), anebo s náměty z populárních vesmírných kovbojek Firefly a Serenity. V elektronickém věku se pustil Dos Santos nejen do výuky prostřednictvím kurzů a DVD, ale založil i velice kvalitní blog Muddy Colors, na který přispívá spolu s další desítkou výtvarníků z té nejvyšší ligy. Jde o jeden z nejlepších zdrojů informací pro začínající ilustrátory i pro ty, kdo chtějí vědět, co se v oboru právě děje.

Photo by Greg Preston.

979 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.