Ocenění

SF na malířském plátně: Ralph McQuarrie

Autor | Aktuality | Středa 28 ledna 2015 8.35

Studio Disney s novou trilogií Hvězdných válek slibuje, alespoň po vizuální stránce, návrat ke kořenům, k původním konceptům George Lucase a jeho dvorního designéra Ralpha McQuarrieho, bez kterého by Hvězdné války nikdy nebyly takové, jaké je známe. McQuarrie přišel s průlomovými návrhy, které zásadně ovlivnily nejen podobu předaleké galaxie, ale i metody práce na velkorozpočtových filmech. Nový přípravný tým měl jedinečnou šanci vidět na vlastní oči obrazy a skici, které dělal pro Lucase, když spolu vymýšleli první epizody vesmírné ságy. Dokonce to vypadá, že se v očekávaném pokračování objeví i nepoužité nápady, na jaké na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let trikové technologie nestačily.

Historku o tom, jak až McQuarrieho obrazy přesvědčily filmové studio, aby dalo Lucasovi šanci uskutečnit jeho ambiciózní projekt, najdeme skoro v každém článku, který se jeho odkazem zabývá. McQuarrie byl prvním člověkem, kterého Lucas při přípravě filmů najal, aby mu pomohl vizualizovat to, co zatím nosil jen v hlavě. Však se také při natáčení stávalo, že místo sáhodlouhého vysvětlování vzal režisér některý z obrazů a řekl: Tohle chci. Malíř zpracoval kompletní podobu vesmíru, osamělé i přecivilizované planety, zbraně, kosmické lodě a v neposlední řadě postavy. Mezi úplně první navržené patřily R2-D2 a C3PO, následovali Chewbacca, Boba Fett, stormtroopeři a nejikoničtější postava Hvězdných válek, Darth Vader. Jako ryba ve vodě se pak McQuarrie cítil při navrhování technologií, staveb a interiérů, kde mohl uplatnit přísný styl průmyslového designu, kterému se také profesně věnoval – odtud výrazně geometrické tvary a hluboká perspektiva.

Malířská technika je však jedna věc a obsah pláten druhá. Pokud se důkladněji podíváme na McQuarrieho obrazy, pochopíme, proč byly tak úspěšné. McQuarrie především uměl vyprávět příběhy a dokázal zachytit drama i v situacích, kdy se na plátně zdánlivě nic neděje. Viděl jakoby okem kamery a orámování některých scén je doslova okopírované ve filmu. Tento přístup výrazně ulehčil natáčení a pomohl posunout metodiku tvorby filmů, protože nebývalo obvyklé, aby měl režisér k ruce designéra, který navrhuje kompletní vizuální koncepci. Dnes takových lidí najdeme u náročných projektů desítky a jejich pozice mívá oficiální název concept artist. McQuarrie se spolu s Lucasem odklonili od toho, jak filmová science fiction vypadala v přechozích dekádách, kdy se hemžila vypulírovanými vesmírnými koráby a její protagonisté vypadali, jako by právě vypadli z módních žurnálů. Jejich alternativní vesmír působil realisticky – voják na bitevním poli vypadá jako voják, bojové stroje jsou odřené a použité a najdeme tu i negativní komponenty lidské civilizace, tedy smetiště, špínu, chudobu.

Malířovy návrhy dokonce našly uplatnění v reklamě v době přípravy prvního filmu, kdy ještě nebyly k dispozici žádné pořádné fotografie z natáčení. McQuarrieho obrazy se tak začaly objevovat v časopisech, na plakátech, a časem se jich dokonce chopily i firmy zabývající se produkcí hraček a nabídly sběratelské figurky založené nikoli na filmech, ale na jeho obrazech. Hvězdné války se staly McQuarrieho nejoceňovanějším dílem, přestože se podílel i na dalších oblíbených a známých snímcích. Spolupráce George Lucase a Stevena Spielberga funguje několik desetiletí, tak není divu, že McQuarrie navrhoval mimozemskou loď z Blízkých setkání třetího druhu a z E. T. – Mimozemšťana, jeho jméno figuruje i u přípravného týmu Dobyvatelů ztracené archy. V sedmdesátých letech stihl také spolupracovat na původní televizní sérii Battlestar Galactica, Clive Barker ho angažoval při přípravě Nightbreed (česky Plod noci) a McQuarrie se dočkal i filmového Oscara za snímek Zámotek.

Sice mu nabídli spolupráci na druhé trilogii, ale nabídku odmítl, především kvůli svému věku (vždyť už u prvních Hvězdných válek byl o dvě generace starší než většina realizačního týmu). Proto můžeme jen spekulovat o tom, zda by novější díly ságy dopadly lépe, kdyby se legendární umělec objevil i na place. Když McQuarrie v roce 2012 po dlouhé nemoci zemřel, bylo mu 82 let.

1 466 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Kim — 28.1.2015 @ 9.04

    moje krevní skupina

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.