Ocenění

Rodinné zápisky tří – Shazam! (film)

Autor | Aktuality | Pondělí 15 dubna 2019 16.00

S faktem, že komiksové adaptace zahltily kinosály a ani po tolika letech to nevypadá na jejich ústup, jsme se již jako diváci smířili. U všech zcela určitě nevládne stejné nadšení a najdou se i tací, kterým tento trend nesedí. Většina si ale evidentně zvykla. Ovšem představit nového superhrdinu či superpadoucha a současně s ním opravdu zaujmout se zdá být čím dál těžší. Ani skalní příznivci znalí komiksové předlohy zdaleka nemusí být filmovým studiím oporou. Po čase na stříbrná plátna dorazil další snímek od tvůrců z DC, jehož trailer sliboval opravdu originálního hrdinu. Shazam! je u nás sice ne příliš známý, ale přitom nesmírně zábavný. Záhadou je totiž jak pro diváka, tak trochu i sám pro sebe. Vyrazily jsme tedy do kina se zvědavostí a opatrností zároveň…

Shazam!

Kdesi v magickém světě žije poslední kouzelník, který střeží sedm smrtelných hříchů. Síly mu ubývají, a tak hledá nástupce, kterému by předal svou moc. Není to ovšem vůbec jednoduché, zvolený hrdina musí být čistého srdce a odolat svodům zmiňovaných hříchů. Čas plyne a kouzelníkovi se zjevně nedaří. Dokonce proti sobě obrátí jednoho neúspěšného adepta. Mezitím se na Zemi protlouká chlapec Billy, který utíká z jedné pěstounské rodiny do druhé, hledá svou matku a ani ve svém nejdivočejším snu si nedokáže představit, co ho čeká. A ve stejný okamžik, kdy ho adoptují pěstouni, kteří se starají o dalších pět dětí, si kouzlo najde jeho. Billy se ocitá tváří v tvář kouzelníkovi a vzhledem k tomu, že je mu patnáct, ho bere s náležitou rezervou. Až do chvíle, kdy se promění v superhrdinu v mimořádně ujetém oblečku a s ještě ujetější vizáží, se musí vrátit domů a srovnat se nejen s novou skutečností, ale později i se skutečným superpadouchem.

Shazam! je u nás známý pouze sečtělým příznivcům DC komiksů, ovšem televizní diváci ve Spojených státech si mohli příběh vychutnat v seriálové podobě už v sedmdesátých letech. Shazam tedy patří mezi hrdiny poměrně letité. Od nového filmového zpracování však další snímek o „někom, kdo k superhrdinským schopnostem přišel“ rozhodně nečekejte. Billy je teenager protloukající se životem od jedné rodiny k druhé, o superhrdiny se nezajímá a nebýt přeměny do podoby dospělého muže (Zachary Levi) v podivném obleku, asi by si setkání s kouzelníkem ani nepřipustil jako skutečnost. Civilnost, s jakou objevuje nové schopnosti za pomoci adoptivního bratra (Jack Dylan Grazer), snímek vlastně z kategorie „typický superhrdinský film“ vyřazuje. A některým konzervativním divákům může chvíli trvat, než si zvyknou. Narozdíl od efekty překypujícího Aquamana se zde v odlehčené rovině řeší, jak se v upnutém obleku vlastně chodí na záchod, jak nejlépe zachytit nové schopnosti na Youtube a jak se s nimi vyřádit při (ne)obyčejných klukovinách. Tedy do té doby, než se objeví superpadouch. Svým způsobem tak Shazam! popírá sám sebe i vlastní žánrové zařazení. Vrací komiksové adaptace dětem, což je v dnešní době poměrně odvážný krok. Tempo je relativně klidné, příběh civilní a efektů poskrovnu. Hlavními aktéry jsou děti, z plátna se na vás nevyvalí hory armád a předvídatelný konec neurazí. Navštívily jsme verzi v originálním znění. Co na to říká cílová skupina?

shazam-drink

Petra Kubátová jr. aka Jedinec A – prvorozená z náctiletých dvojčat, je spíše skeptického charakteru, tíhne ke komiksům (a to zejména stripům Peanuts), v oblibě má i klasické pohádky, tvorbu Tima Burtona a klasické sci-fi.

Billy Batson se potuluje po městě a hledá svou matku, která nikdy nehledala jeho. Je adoptován rodinou a když brání nevlastního bratra, je vybrán jako následník starého kouzelníka. Stává se superhrdinou. Ovšem k superhrdinovi patří i superpadouch, a ten je opravdu vydařený. Díky úžasnému hereckému výkonu Marka Stronga je hlubší postavou, než by divák čekal. Z každého slova i pohybu čiší zloba, bolest a touha po pomstě, která má kořeny až v dětství. Celkově bylo herecké obsazení opravdu dobře vybrané, jen u sedmi pomocných příšerek bych čekala lepší zpracování. Také mi trochu vadil nevyrovnaný zvuk. Celkový dojem byl ale velmi dobrý.

Jedinec B – druhorozená z dívek dvojčat zcela propadla žánru epické fantasy, který doplňuje četbou Terryho Pratchetta, ovšem nepohrdne ani dobrou hard sci-fi.

Hlavní hrdina se několik dní před Vánoci dostane nejen do další pěstounské rodiny, ale i do hledáčku kouzla, které z něj později udělá dospělého superhrdinu. Naštěstí v rodině není sám a má několik sourozenců. Z nich mi asi nejvíc k srdci přirostla Darla, šestiletá holčička tmavé pleti. Upovídaná, sdílná a pozitivně naladěná musí najednou udržet tajemství společně s chlapci, což pro ni není nic jednoduchého. Tvůrcům se také podařilo představit skvělého superpadoucha (Mark Strong). Pokud bych měla hodnotit herecké obsazení snímku celkově, určitě by bylo za jedna s hvězdičkou. Shazamovi věříte jeho skutečný věk i v dospělém těle, děti jsou děti a příběh nepostrádá ani hlavní záporná postava. Kvůli několika strašidelným scénám bych film doporučila asi až od dvanácti let a potom všem těm, kteří se umí zasmát uprostřed vážných věcí a problémů.

Shazam! není snímkem, kde by se na vás valily ze stříbrného plátna globální katastrofy nebo byl po stoosmdesáté demolován New York. Naopak vás začátek v poměrně pomalém tempu může až zaskočit. O to víc si pak užijete legraci při objevování superschopností či při prvním pokusu o superhrdinský čin. Oproti monumentálním bitvám na dně oceánů, dobývání planet nebo katastrofám globálních rozměrů je snímek osvěžující a nezvyklou změnou. Je krokem zpět k dětem a hravosti, ke které vlastně tak trochu patří i legrační provedení sedmi pomocných příšerek. U Shazama! se bude bavit každý dospělý, který v sobě ještě neumlčel vnitřní dítě a který dokáže pochopit lehkost bytí, s níž jen tak mimochodem zachráníte půl města a jednoho Santa Clause.

Shazam!

USA, 2019, 132 min

režie David F. Sandberg

scénář Henry Gayden

hrají Zachary Levi, Mark Strong, Asher Angel, Jack Dylan Grazer aj.

Warner_Bros-logo

1 348 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.