Ocenění

Simon Urban – autorské čtení a diskuse

Autor | Aktuality | Středa 27 února 2013 7.30

Každá šance na setkání se zahraničním autorem fantastiky je dobrou příležitostí k rozšíření obzorů nejen pro domácí čtenáře, ale samozřejmě i pro tuzemské spisovatele. V pondělí 4. března se od 19 hodin v rámci řady Literatura pod vysokým napětím uskuteční v pražském Goethe Institutu (Masarykovo nábřeží 32, Praha 1) autorské čtení a beseda s německým spisovatelem Simonem Urbanem, autorem knihy Plán N, kterou v loňském roce vydalo nakladatelství Odeon. Akce proběhne německy a česky se simultánním překladem, moderovat ji bude Alice Horáčková. Román se odehrává v alternativním světě, kde se historie po roce 1989 ubírala trochu jiným směrem, než je nám známo. Nechat ujít by si ji tedy neměli zejména zájemci o svébytný pohled na odlišný historický vývoj Evropy i okolního světa.

Román Plán N (něm. v nakl. Schöffling, 2011) se odehrává ve východním Berlíně. Po pádu zdi v roce 1989 je hranice opět uzavřena, protože příliš mnoho lidí odcházelo na Západ. Ke sjednocení Německa zde nikdy nedošlo. Východní Berlín je v roce 2011 hlavním městem NDR, jíž stále vládne jedna strana. Ekonomicky stát funguje díky příjmům za tranzit zemního plynu, který vede přes NDR do západního Německa. Když je na plynovodu nalezena mrtvola bývalého poradce hlavy státu, stává se objasnění této vraždy případem nejvyšší důležitosti.

Simon Urban, narozen r. 1975 v Hagenu, absolvoval studium germanistiky v Münsteru, studoval na Texterschmiede v Hamburku a na Německém literárním institutu v Lipsku. Pracuje jako reklamní textař. Za své literární texty obdržel vícero ocenění (Erkereovu cenu v roce 2003, Cenu Porůří na podporu literatury v roce 2005 a rok poté Limburgskou cenu města Bad Dürkheim). Plán N je jeho prvotina. Kniha se setkala s velmi pozitivním ohlasem a roku 2012 vyšla v českém překladu Jany Zoubkové v nakladatelství ODEON.

742 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.