Ocenění

První tři díly Sin City opět v prodeji

Autor | Aktuality | Čtvrtek 14 srpna 2014 7.15

Chybí vám některá z knížek kultovní série Sin City? Právě teď máte jedinečnou příležitost svoji sbírku komiksů doplnit. Na trh se opět dostávají první, druhý a třetí díl, které byly několik posledních let vyprodané – Drsný sbohem, Ženská, pro kterou bych vraždil a Velká tučná zabijačka. Vůbec poprvé si tak budou moci čtenáři koupit celou sérii Sin City najednou. Sin City je největším a nejdéle vytvářeným dílem scenáristy a režiséra Franka Millera a řadí se k nejúspěšnějším a nejrozsáhlejším autorským komiksům vůbec. Zajímavé je, že se děj nevyvíjí chronologicky v souladu s pořadím jednotlivých knih, místo toho se příběhy různě prolínají a doplňují. Právě tento přístup dává Millerovi mnohem větší prostor k dějovým i vizuálním experimentům.

První díl Drsný sbohem tvoří soubor třinácti kapitol, které původně vycházely na začátku 90. let na stránkách magazínu Dark Horse Presence a uvádí čtenáře do drsného světa, v němž se Marv vydává pomstít vraždu své lásky. Po obrovském úspěchu u fanoušků komiksu po celém světě se Miller rozhodnul v Sin City pokračovat. Nechtěl ovšem přijít o hlavního hrdinu a tak druhý díl Ženská pro kterou bych vraždil vrátil v čase před jedničku. To mu zároveň umožnilo vytvořit odkazy na děj z první knihy a některé scény zopakovat z jiných pohledů. Třetí díl Velká tučná zabijačka tak mohl dostat pro změnu velmi rychlý a přímočarý děj, který se odehrává během pouhých pár hodin. Všech sedm knih má nezaměnitelný výtvarný styl. První, druhý a třetí díl se navíc vyznačují tím, že v nich Frank Miller používá pouze bílou a černou barvu, žádné doplňkové.

Celou sérii, která je v současné době kompletně k dostání, překládal šéfredaktor vydavatelství Comics Centrum Václav Dort: Bylo třeba sladit americké slangové výrazy, dvojsmysly a narážky, které Miller často používá, a zakomponovat je do českého textu, aby nedošlo k posunu významu a aby zároveň nebylo nutné knihu doplnit množstvím vysvětlivek. Vzhledem k tomu, že je Miller autorem kresby i scénáře, nesmělo při překladu dojít k porušení velmi křehkého tempa textu ve vztahu k obrazu, vysvětluje Václav Dort. Kompletní série Sin City vychází u příležitosti uvedení filmu Sin City 2 Ženská pro kterou bych vraždil. Jeho česká premiéra je naplánována na 4. září 2014.

699 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Cloudy — 14.8.2014 @ 11.51

    Nejlepší díly série, po šestce už jsem k pořízení sedmičky nenašel odvahu. Škoda jen, že nevycházejí i jako paperback. Velká tučná zabijačka mi před lety utekla a teď vypadá mezi ostatními díly divně.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.