Ocenění

Skautův průvodce zombie apokalypsou (recenze)

Autor | Aktuality | Sobota 23 dubna 2016 20.25

Americký režisér Christopher Landon má za sebou filmy více či méně hororové a neméně často koketuje i s teenagerovskými bijáky. Ze spojení obou tvůrčích směrů ťal do živého v roce 2007 snímkem Disturbia, jenž mu zajistil natáčení druhého až pátého dílu populární série Paranormal Activity. Aktuálně znovu sloučil horor a komedii ve snímku s všeříkajícím názvem Skautův průvodce zombie apokalypsou. Komediální horor je z tvůrčího hlediska oříšek – některé vzniknou nechtěně, jiné zase trpí povrchností, předvídatelností a spoustou klišé, což nezamáznou ani hektolitry krve a nějaké to slavnější jméno. Pokud k natáčení přizvete partu amerických mladistvých a jako námět si vyberete něco poslední roky tak populárního jako zombie, začne se ošívat nejeden hororový fanoušek. A dáte-li ještě do názvu ještě slovo apokalypsa, dopředu riskujete ztrátu diváka staršího dvaceti let. Nebohý Landon tohle všechno udělal… a víte co? Vyšel z toho se ctí!

skautuv-pruvodce

Vše začíná jako nepovedená americká teenagerovská taškařice. Trojlístek skautů a jejich na první pohled zastydlý vedoucí táhnou káru chvályhodného poselství i přes všechny klacky pod nohama a nezájem okolí stále dál. Ovšem zdá se, že jejich pohár trpělivosti přece jen přetekl. Dva ze tří letitých přátel se začínají zajímat o holky, pivko a večírky, už je jednoduše nebaví plnit všechny ty bobříky, stanovat a přežívat v přírodě jen za pomoci kapesního nožíku a kápézetky. Jen neví, jak to kamarádovi, jehož jeho skautský zápal prozatím nepřešel, taktně sdělit. Jak tomu v takových situacích bývá, vše se podělá samo a mezi bratry skauty dojde k zásadnímu rozkolu. Zatímco se hoši v lese hašteří, ve městě dojde k evakuaci obyvatel, protože jak správně tušíte – začali se tam množit zombíci. Dvojice bývalých nadšenců do lesního nocování se vydává do infikované zóny, neboť by se ráda vetřela na párty, kterou pořádají starší spolužáci. Vždyť jsou přece ve věku, kdy jim všechny holky klečí u kolen… Jenže město je jak po vymření a před striptýzovým barem nestojí ani vyhazovač. Je to výzva nakouknout a… setkat se s prvními infikovanými. Z nečekané situace jim pomůže sličná servírka, která to umí jak s mladými hochy, tak se zbraní.

Jasně, už od úvodních scén nečekáte nic originálního a také nic podobného nenajdete. Přesto jde o poctivě napsaný a dobře režírovaný příběh, který na profláklé scény umí nahlížet s humorným nadhledem. Mládežníkům navíc netoužíte už od začátku nafackovat a ke všemu ještě oplývají vcelku slušnými hereckými schopnostmi. Vlastně si vás pomalu získají na svou stranu a vy si jejich bláznivá dobrodružství začnete časem užívat. Marně budete hledat známější tváře, asi nejznámějších z téhle herecké party je Tye Sheridan, kterého zjevně čeká zářná budoucnost. Zahrál si už po boku Nicolase Cage v dramatu Joe (2013) či Johna Travolty a Christophera Plummera v thrilleru The Forger (2014), a pokud jste tyhle filmy viděli, sami si můžete odpovědět na otázku, kdo je herecky táhne. Není divu, že se hereckému objevu aktuálně nabídky jen hrnou. Třešničkou na dortu je pak v úloze ústředního metrosexuálního záporáka Patrick Schwarzenegger, syn někdejšího kalifornského guvernéra.

Shrnuto a podrženo – Skautův průvodce zombie apokalypsou je lehce nadprůměrná hororová komedie, která netrpí tvůrčí křečí a v několika momentech dokáže mile překvapit. Nese se v podobném duchu jako svěží slovenský Socialistický Zombi Mord (2014), a kdybych kdysi nebyl pionýrem, ale skautem, nahlížel bych na ni ještě vlídněji. Ale vážně, u slovenských sousedů obdivuji amatérský zápal a hlubší absurditu situace, Američané mají zase navrch ve finančním rozpočtu, produkci, profesionalitě, technickém zázemí a Landonovi s Sheridanem. Byť je tento snímek nadmíru sympatický, kvalit a nápadů podobně laděného zámořského Zombielandu (2009) přesto nedosahuje.

Skautův průvodce zombie apokalypsou

USA / 2015 / 93 min

Režie: Christopher Landon

Hrají: Tye Sheridan, Sarah Dumont, Halston Sage, Patrick Schwarzenegger a další

DVD bonusy: Jak na zombie make-up? / Jak se hýbou mrtvoly: zombie choreografie

Uniformy a převleky: kostýmy / Vynechané scény

1 828 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.