Ocenění

Skyline vám způsobí alergii na modrou barvu

Autor | Aktuality | Neděle 14 srpna 2011 7.00

Los Angeles berou letos mimozemšťané útokem. Po neúspěšné Světové invazi (2011), která propadla u kritiků i diváků (a přesto se najdou takoví, jež na ni nedají dopustit, jako třeba autor tohoto článku), kde s nepřátelsky naladěnými emzáky zatočila mariňácká jednotka pod velením Aarona Eckharta, to návštěvníci z vesmíru zkusili znovu. Tentokrát však nikoli za účelem vytěžení veškerých ložisek naší vody, nýbrž rovnou lidských mozků. Ano, ufoni ve Skyline chtějí vyrabovat obsah našich lebek. Doslova. Horší už ale je, že je vůbec nezajímá, komu ona šedá kůra mozková původně patřila, pak by si totiž jistojistě rozmysleli, zdali ve své zvrácené továrně na nové emzáky zrecyklují tu, která patří hlavním hrdinům snímku.

Režisérské duo bratrů Strausových mělo do minulého roku (Skyline si českou premiéru odbylo o neuvěřitelných šest měsíců později od uvedení v USA) na kontě jen jeden celovečerní film. Tupé pokračování tupého sci-fi Vetřelec vs. Predátor (2004), v české distribuci s názvem Vetřelci vs. Predátor 2 (2007). Hollywoodská studia si naštěstí v tomto případě uvědomila, koho už nemají financovat, Colin a Greg se ale bohužel nevzdali své idey a Skyline zafinancovali z vlastních zdrojů. Na jednu stranu tak zůstává rozum stát, protože s pouhými deseti miliony milióny dolarů dokázali natočit hodinu a půl dlouhý snímek, v němž dojde na pár opravdu pěkných efektů. Pokud tedy zvládnete přetrpět zbytek. Aby bylo z čeho je zaplatit, muselo se šetřit prakticky na všem ostatním. A to i na scénáři, což je poměrně tragické.

Pokud Strausovi vůbec nějaký scénář měli, pravděpodobně jim ho někdo napsal za tři večery, protože taková kopa nesmyslů už tady dlouho nebyla. Příběh se točí kolem skupiny lidí, která nějakým záhadným způsobem přežila první dny invaze a snaží se uchránit si mozky za každou cenu. Skupinka se pak samozřejmě skládá z pro většinu diváků nepříliš známých herců. Jedinou výraznější tváří je David Zayas (Dexter, Expendables: Postradatelní), jenž je do děje navíc docela násilně vhozen v roli zachránce a velkého vůdce. Do jistého momentu uvažuje jako normální člověk, a tak si jeho postavu vedle nevýrazného zbytku postav snadno zamilujete. Možná vás dokonce bude i trochu mrzet jeho hořký konec, na rozdíl od ostatních, jimž smrt z rukou emzáků přejete co možná nejdřív.

Co vás na ufonech náležitě rozčílí je všudypřítomné modré světlo. Ono je přeci mnohem jednoduší svítit do kamery a oslepovat diváka, než se prasit s něčím pořádným, takže vám zkrátka tvůrci neustále míří do obličeje odporně ostrým světlem, které ještě k tomu pro maximální požitek z bolesti očí a hlavy poblikává. Prostě epileptikův ráj.

Světlou chvilku tvoří asi dvouminutová akční sekvence, kdy se k něčemu konečně odhodlá armáda Spojených států amerických, vyšle proti hlavní emzácké lodi eskadru bezpilotních letounů a konečně šmejd z vesmíru vyhodí do luftu starou dobrou atomovou bombou (explozi hrdinové sledují z okna, ale tlaková vlna se jejich domu vyhne, zajímavé…). Pojí se s tím ovšem další výtka – zatímco ve Světové invazi armáda dodržovala skutečné postupy, ve Skyline zaprvé na hrozbu zareagovala až druhý den po příletu a útoku na civilní obyvatelstvo, zadruhé se s ničím nemaže a bez rozmýšlení nechá americkou půdu nasáknout radiací. Vždyť už tam přece žádní lidé nejsou… Jen ti mrtví. Emzáci je přece masakrují, no ne? Prostě tam tu bombu hodíme a bude vymalováno…

Takže bratři Strausovi zase vedle. Apokalyptické zprávy však hlásají, že se dočkáme pokračování. Myšlenka na konec světa o Vánocích příštího roku snad nikdy nebyla tak lákavá.

Skyline (Skyline), USA, 94 min
Režie: Colin Strause, Greg Strause, hrají: Eric Balfour, Donald Faison, David Zayas a další.

545 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Jana Dvořáčková — 21.8.2011 @ 20.16

    Tak tenhle film jsem rozkoukala, pak jsem si všimla, že se tu o něm píše a když už vím, jak to bude pokračovat, dokoukám to, připravena na nejhorší.
    Nakonec moc nechápu, proč tvůrci tohohle nedali těch deset milionů jako dar například tvůrcům zaniklého „Véčka,“ jehož konec mě štve víc než můj výpis z účtu.

    „Světová invaze“ se mi celkem líbila, ač mě z akcí americké armády svědí celé tělo a pak se musím jít osprchovat. Nějak jim to hrdinství moc nežeru, i když postupy znázorněné ve filmu vypadaly docela logicky. Jen jsem si říkala, kdy se tam objeví fialové blesky zpopelňující lidi a kdy jeden z těch týpků vezme atomovku a poletí ji dopravit na mateřskou loď :).

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.