Ocenění

Sláine se vrátil, aby si prosekal cestu k Pokladům Británie…

Autor | Aktuality | Čtvrtek 18 července 2013 7.55

Sláine je zpět! Stejně jako crewní komiksová série Mistrovská díla evropského komiksu. Neohrožený irský hrdina Sláine, který prochází dějinami, aby po sobě zanechal jen krvavou spoušť. Jeho sekyra, zvaná mozkohryz, nemilosrdně tupí své ostří v tělech nepřátel. Po boku mu kráčí zbabělý a zlodějský trpaslík, jehož jediným životním přínosem je skutečnost, že píše kroniku osudů nezlomného barbarského bojovníka. Na osud oblíbeného reka dohlíží bohyně, která jej vede k tomu, aby vší silou udržel staré pořádky. Kontakt s přírodou a zachování nespoutanosti života jsou v ostrém protikladu s nastupujícími ideami křesťanství. A nepřátele je třeba vymýtit za každou cenu, byť bude pěkně krvavá!

Sláine se na našem komiksovém trhu objevil již v roce 1997, kdy jste se s ním v magazínu Crew mohli poprvé setkat. Oslím můstkem je pak fakt, že to ve čtvrtém čísle tohoto časopisu byly právě Poklady Británie, které uvedly nesmiřitelného bojovníka i do našich domovů. Odpověď irského scenáristy Pata Millse na conanovského barbara. A jak už to v tomto světě bývá, je to odpověď řádně krvavá a nemilosrdná. Sláine není žádná třasořitka, takže jeho příběhy udělají radost všem vyznavačům temné heroické fantasy a určitě osloví i další čtenáře, kteří doposud neměli čest setkat se jak s tímto hrdinou, tak s pořádnou řežbou, kde se veškeré spory řeší svistotem chladných zbraní. Navíc Sláine se sice pohybuje ve světě mýtů a magických kouzel, ovšem velmi zdatně čerpá i z dobových reálií, a tak k němu s obdivem vzhlíží nejen laická, ale rovněž odborná veřejnost.

Keltská magie, zvyky a mytologie přispěly k tomu, aby se irský barbar stal jednou z nejoblíbenějších postav temného fantasy žánru. V šestém svazku edice Mistrovská díla evropského komiksu pak opakovaně vychází nejen titulní příběh Poklady Británie, ale rovněž příběh Jméno meče, jenž knihu otevírá. Dalším nezpochybnitelným plusem je fakt, že na tvorbě Sláinových dobrodružství se vždy podíleli vskutku zruční kreslíři, kteří hrdinovi dokázali vtisknout další rozměr. První příběhy kreslila Millsova žena Angela Kincaidová, poté ji vystřídal Massimo Belardinelli či Mike McMahon. Sláina si rovněž střihly komiksové celebrity typu Simon Bisley, Glen Fabry nebo Rafael Garres. V této knize se o barbara s mozkohryzem v ruce podělil trojlístek Greg Staples, Clint Langley a Dermot Power.

V úvodním příběhu zamíříme do doby Robina Goodfellowa, jenž je znám spíše pod uměleckým pseudonymem Robin Hood. Právě jím se má Robin stát a odvrátit hrozbu krvavého boha, jenž zle dotírá na Británii. Pat Mills podává netradiční pohled na v podstatě známou věc, a tak je čtenář pohlcen hrou typu jak to všechno vlastně dopadne. Nový bůh se snaží převést prostý lid na svou víru a nutí jej k věcem, které v té době rozhodně moc trendy nebyly. Krvavého boha totiž do akce nasadili Sasové. Právě zde pak přichází čas na křížení historických reálií s mystifikační fantazií samotného autora. Marion, známou z hoodovských příběhů, Mills reinkarnuje do Sláinovy vyvolené Niamh. Rek musí získat meč s pravým jménem Krvavého boha, aby osvobodil Británii. Tohle je historie podle Pata Millse a věřte, přináší do známého příběhu řadu dosud netušených okolností.

Příběh druhý, Poklady Británie, přivádí Sláina do doby těsně po smrti krále Artuše. A opět přichází s vlastním výkladem a pojetím historie. Trnem v oku je mu opět křesťanství, které je zde pojato jako útok pofidérních a zkažených bohů z nějaké jiné dimenze, pomocí něhož se snaží ovládnout lidstvo. Pat Mills je známý jako anarchista a v jeho barbarském pojetí historie je tento fakt často zřetelně rozeznatelný. Nejde však o prvoplánové rioty, ale o pořádně promyšlenou strukturu, která poukazuje na příkoří. Tato dějová linie pak obsahuje nejvíce fantasy prvků celé knihy. Souboj Sasů s Kelty je jen přirozeným ideologickým vyústěním, jež vychází z historických faktů a zároveň je důkladně promyšlenou autorovou mystifikací oděnou ve fantasy hávu.

Mills má příběhy svého hrdiny zvládnuté s naprostým přehledem a dokáže jeho osudy postavit na skutečných historických reáliích, jež má rovněž v malíčku, ovšem nebojí se jim dát nové souvislosti. Vytváří tak pozoruhodnou alternativní historii. Svistot břitů a potoky krve ubíjejí křesťanství, které se snaží přetvořit starou keltskou kulturu k obrazu svému. Další silnou devizou Pokladů Británie je kresba, která je ve všech případech uchvacující a připomíná spíše uměleckou malbu s apokalyptickými výjevy bojových scén a mýtických událostí než cokoli z tradiční akční komiksové tvorby. Tahle kniha je přínosem pro všechny, kdo fandí keltské kultuře a chtějí, aby byl její zánik oddálen. Tuto tužbu pak splňuje hlavní hrdina, který se s rozčepýřenými vlasy a sekerou v ruce staví všem nepřátelům. Sláinovy osudy jsou zásekem do černého, jejž si nejvíc vychutnají fanoušci temné heroické fantasy, příznivci keltské historie, kteří mají rádi mystifikační prvky, a také milci dějově propracovaných příběhů. A pokud se to nebude někomu líbit, tak samotný hlavní hrdina pro něj má jednoduchý a výstižný vzkaz: Polib mi břiť!

Pat Mills, Greg Staples, Clint Langley a Dermot Power: Slaine – Poklady Británie

brožovaná/vázaná, překlad Martin D. Antonín, obálka Simon Bisley, 220 stran, 549/789 Kč

1 978 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by hromotlk — 19.7.2013 @ 18.56

    farebný Slaine?
    ďakujem, asi nie…

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.