Ocenění

Nečekaný návrat Connie Willisové… (recenze)

Autor | Aktuality | Úterý 5 září 2017 16.30

Věhlasnou americkou spisovatelku Connie Willisovou známe především jako autorku mnoha cenami ověnčených fantastických povídek a v tomto směru neméně úspěšné volné série o cestování v čase. V samostatném románu I když půjdu roklí šeré smrti zase zkoumala stavy, kterými si prochází lidská mysl ve stavu klinické smrti. Nedávno se díky nakladatelství Metafora na pultech českých knihkupectví vcelku nečekaně objevil překlad jejího nejnovějšího románu Slyším tě všude, ve kterém kombinuje vědecko-fantastickou zápletku s romantickou komedií. Nejde ovšem o typ komedie, u níž se budete smát nahlas, ale spíše o odlehčený příběh, který čas od času vyvolá na tváři úsměv příjemného pobavení…

Slysim-te-vsude-obalka

V současnosti na nás ze všech stran útočí informace, neustále komunikujeme, ať už jde o telefonní hovory, textové zprávy, e-maily, facebookové příspěvky a konverzace, Twitter a mnohé další služby. Kdo jiný by to měl vědět lépe než zaměstnanci Commspanu, menší firmy produkující mobilní telefony, neustále pracující na nových a nových vylepšeních. Hlavní hrdinka příběhu Briddey Flanniganová se nicméně chystá svůj přísun informací ještě rozšířit – její přítel Trent jí právě navrhl podstoupit společně EED, což je operace, která má posílit jejich vzájemné vnímání emocí. Dívka je nadšená a kolegyně pukají závistí, a i když se jí to rodina snaží vymluvit, Briddey brzy leží na operačním sále. Výsledek je ovšem trochu jiný, než čekala, a Briddey postupně zjišťuje, že si možná ukousla větší sousto, než zvládne strávit.

Slyším tě všude je samostatný příběh, ale nástroje, které v něm Connie Willisová používá, jsou už jejím čtenářům dobře známé. Podobně lehký tón vyprávění jsme poznali například v románu …o psu nemluvě, jenž pojednával o cestovatelích do viktoriánské doby. Imaginární, ale detailní a naprosto reálně působící místnosti a prostory, které si postavy budují v hlavách, zase připomínají chodby, jimiž prochází Joanna Landerová ve výše zmíněné Rokli šeré smrti. A uspěchanost hrdinů, stále nestíhajících a marně se snažících někoho sehnat či něco zařídit, už by si autorka mohla pomalu patentovat. Na druhou stranu jsem měla dojem, že tentokrát ze zběsilého tempa přece jen trochu ubrala, možná proto, že hrdinka místo shánění mnohem častěji touží se ostatním lidem spíše vyhýbat, ať už jde o kolegyně-drbny či neodbytné příbuzenstvo, kterému Briddey přezdívá Irská inkvizice.

Přestože se jedná o sci-fi, vědecká stránka příběhu nehraje ústřední roli. Okolnosti a příčiny fantastického jevu si autorka obhájila přiměřeně, ale více se věnuje jeho důsledkům. A když se dostane na pole technologií, našlapuje raději opatrně, například pokrok v oblasti mobilních telefonů si obvykle zjednodušuje jako vytvoření „aplikace“. Naopak silnými stránkami jsou interakce mezi postavami a hlavně svižné, uvěřitelné dialogy – v mnoha případech vícevrstvé, což jim přidává na zábavnosti. Romantická složka je téměř všudypřítomná, což vyplývá už z charakteru zápletky, ale je podána decentně a opět uvěřitelně. V souladu s typickou stavbou romancí je čtenář na většinu dějových zvratů připraven postupnými náznaky, takže velká překvapení se nekonají a my místo toho můžeme sledovat, jak se k očekávanému zjištění dopracuje i hrdinka.

Crosstalk-books

K „pohodovému“ vyznění příběhu přispívá fakt, že nejde o život, alespoň ne fyzicky. Briddey je sice několikrát psychicky na dně a po ošklivých zážitcích značně změní svůj pohled na svět i své okolí, ale jediné drobné zranění si způsobí sama a kupříkladu závěrečná honička se odehrává z poměrně malicherného důvodu. Místo napjatého poposedávání na okraji židle kniha vybízí spíše k pohodlnému usednutí do křesla a vychutnávání detailů. Výsledkem je dílo, které sice neboří hranice fantastiky, ale v kategorii, kterou si zvolilo, s přehledem plní očekávání. Můžeme jen doufat, že uspěje i u většího množství čtenářů a povzbudí nakladatele, aby v autorčině bibliografii brzy zapátrali znovu.

Connie Willisová: Slyším tě všude

vázaná, překlad Drahomíra Michnová, 504 stran, 499 Kč 

Související odkazy:

Dobře si rozmysli, co si přeješ… (ukázka)

metafora-logo

1 412 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Dilvermoon — 7.9.2017 @ 8.59

    Díky za recenzi. Knihu už mám týden doma, kde čeká, až přijde její čas. S posledním souvětím se plně ztotožňuji, určitě je z čeho vybírat. Zatím mi od Willisové nic neuniklo (tedy česky samozřejmě… 🙂 a je důvodný předpoklad, že tak tomu zůstane i nadále.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.