Ocenění

Se sněhem si užijete spoustu srandy!

Autor | Aktuality | Čtvrtek 27 března 2014 7.50

Když se koncem října minulého roku objevil na našich internetových stránkách zajímavý filosofický strip Stvořitelé, nikdo nečekal, že se u čtenářů setká s takovým zájmem. Reagovali jsme na to tím, že jsme vám následně představili nabručeného Korektora a po něm i kontroverzního Hajzla, a i když tyto stripy na rozdíl od toho původního do fantastického žánru nespadají, zájem o ně se ještě o maličko zvýšil… A tak nám stripy v únorovém úhoru posloužily jako vhodná náplň našich článků a od té doby vám už náš tradiční komiksový specialista Roman Bílek nabídl skvělé Arnošty, Horácké bajky a Pevnost, vše od význačných domácích tvůrců současnosti. A když jsme se nebáli chválit strip z naší časopisecké konkurence, nezastavíme se ani před stripy z jiných žánrových webů, ať už je to Zombík, anebo aktuální Sněhulení.

Ovšem vzhledem k tomu, že na Sněhulení se autorsky podílí právě Roman, ujmu se představení tohoto stripu výjimečně já. Komiksový kreslíř Pata se s pomocí party scenáristů věnoval bílému svinstvu, jak Češi sněhu často a rádi s gustem přezdívají, už v albu 100x O sněhu, které vyšlo díky kampani na Startovači v minulém roce. Šlo o stránkové anekdoty, jež popisují trápení hlavní postavy nejen s všudypřítomným sněhem, ale především nekonečný boj proti mnohdy zlomyslným sněhulákům. A protože zimy jsou u nás povětšinou dlouhé, spatřil světlo světa rovněž strip Sněhulení, tentokrát zaměřený na dospělejší čtenáře, což znamená, že se v něm budou probírat i lechtivější témata. Co zůstalo, je lehká ruka kreslíře Pavla Talaše, k němuž se na serveru Vlčí bouda přidal i nám dobře známý Roman Bílek v roli exkluzivního spolupracovníka v roli scenáristy. Stripy jsou to jako už tradičně humorné, občas postavené na aktuální situaci, nechybí erotika ani rasismus, ostravský kolorit, společenská témata či šťouchnutí tzv. do vlastních řad. Stejně tak jako se sníh dostane všude, ani tvůrci Sněhulení se nezastaví před ničím. Držme tvůrcům palce, ať jim to nadšení dlouho vydrží a nerozpustí se pod přicházejícím slunečním žárem…

Jaký je váš vztah ke stripům všeobecně? Které jsou vaše oblíbené?

Pata: Tak vztah ke stripům mám samozřejmě kladný, jinak bych asi na žádných stripových sériích sám nepracoval. Z těch oblíbených jsou to samozřejmě Garfield, Calvin & Hobbes a v poslední době i Liberty Meadows. No a z českých mě hodně bavil Gobius Capito… dnes už se to sice nedá zařadit do škatulky stripů, ale v raných počátcích vycházel Gobius Capito jako stripová série v nějakém pražském deníku…

BeeSee: Z těch, co se mi opravdu líbí, mě napadá asi klasika Red Meat a zmíněné Liberty Meadows. Z českých poslední dobou vládnou Arnošti Tomáše Kučerovského.

Jak jste se dostali ke spolupráci s Vlčí boudou, kde Sněhulení vychází?

Pata: Spolupráce s Vlčí boudou vzešla tak nějak sama od sebe. S BeeSeem jsme začali pracovat na volném pokračování komiksu O sněhu formou stripu Sněhulení, který měl tento sněhový projekt přiblížit i dospělejší skupině komiksáků. No, a protože BeeSee je největším náčelníkem Vlčí Boudy, přišel s návrhem, že bychom to dělali exkluzivně přímo pro Boudu. No a proč ne?… řekl jsem. A bylo.

BeeSee: Jo tak nějak to bylo… měl jsem potřebu něčeho, co bude mít periodicitu a donutí mě to něco pravidelně dělat.

„…jsme na začátku, ale sněhu bude určitě přibývat.“

Jak dlouho už tato spolupráce trvá, tedy kolik Sněhulení už máte za sebou?

Pata: Slavnostní zahálení Sněhulení bylo vyhlášeno na první týden nového roku 2014 a od té doby jedeme v pravidelných čtrnáctidenních intervalech. Ke dnešnímu dni je to tedy zatím šest stripů… jsme na začátku, ale sněhu bude určitě přibývat.

BeeSee: Máme ale samozřejmě nějaké už celé hotové, ať jsme v brejku. Kdo je připraven, není překvapen…

Počítám, že máte při tvorbě absolutně volnou ruku, nebo tam existuje nějaká cenzura?

Pata: Cenzura u Sněhulení? To v žádném případě! Nebojíme se ukázat život sněhuláků takový, jaký je. Nic nehodláme zatajovat!

BeeSee: Jak už bylo zmíněno, na Vlčí boudě patřím k zakladatelům, takže cenzura v tomto případě nehrozí. Maximálně autocenzura, když nejsme s něčím spokojeni nebo si myslíme, že to až tak skvělé prostě není…

„Někdy nad tím přemýšlím a nemůžu na nic přijít, pak se to najednou začne sypat.“

Nestane se, že při takovémto stylu pravidelné práce někdy prostě nápad nepřijde? Co potom? Pořád máš dost hnilobné inspirace?

Pata: Na scénářích pracujeme společně s BeeSeem… každý přichází se svými nápady, takže když dojde inspirace mně, přijde s něčím BeeSee, který nás zatím nápady předzásobil.

BeeSee: Někdy nad tím přemýšlím a nemůžu na nic přijít, pak se to najednou začne sypat… jako sníh. Pata je výborný v tom, že občas tam něco doplní a vytuní to, vždy k mé spokojenosti. Pokud mi řekne, že chce něco ještě dotáhnout nebo to prostě není tak dobré, raději to hodíme do koše. Spolupracujeme spolu už nějakou dobu a mám pocit, že se to začíná úročit. Vzniklo něco jako společná symbióza.

Uvažujete časem o nějakém souborném papírovém vydání? Nebo o tom publikovat Sněhulení v nějakém tištěném periodiku?

Pata: Tak to je hudba budoucnosti… jsme na začátku, takže o takových věcech zatím ani nepřemýšlím. Budoucnost ukáže, na kolik bude Sněhulení u čtenářů úspěšné a jestli v ní budeme vůbec pokračovat. Zatím mě to baví, tak věřím, že pojedeme dál… hlavní překážkou je zatím čas, kterého je fakt žalostně málo.

BeeSee: Jo, čas je strašné svinstvo. Pociťuji to čím dál víc a občas mě přepadne chmurná nálada a mám chuť se na všechno vykašlat… Ale souborné vydání vůbec neřeším, pokud bychom v budoucnu takovou nabídku dostali, určitě se nebudeme bránit. Ovšem mnohem raději bychom byli, kdyby někdo vydal náš dokončený barevný komiks O sněhu: Hledání Jara, na kterém jsme dělali celkem dlouho a jednoduše bychom ho vydat chtěli.

„Aktuálně se svojí kamarádkou Petrou A. Kulagovou připravuji strip Kritik.“

Máte za sebou už nějaké jiné stripové počiny?

Pata: No, něco málo už ano… má stripová prvotina nesla název Patastrip (2006) a obsahovala celkem asi 60 dílů. Některé z nich mě pobaví dodnes. Dá se říci, že to je zatím má nejobsáhlejší série. Vedle Sněhulení pracuji ještě na Týdeníku kreslíře, což je pohled do mého života, týden co týden nový strip z mého soukromí a dále už třetím rokem spolupracuji s časopisem Stop, kam každý měsíc přispívám jedním stripem. No a pak bylo ještě pár malých pokusů, které ale většinou ztroskotaly…

BeeSee: V prvním BubbleGunu vyšel strip ComixShop, který jsem dělal s Andrejem Majdákem. Bohužel to skončilo jen u těch prvních deseti dílů. Občas bych v tom měl tendence pokračovat, ale… Aktuálně se svojí kamarádkou Petrou A. Kulagovou připravuji strip Kritik. Máme hotových několik dílů, a pokud vše dopadne jak má, tak se na něj mohou čtenáři webové XB-1 brzy těšit.

1 560 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.