Ocenění

Guvernantka ve víru erotického Snění (recenze)

Autor | Aktuality | Úterý 5 Červen 2018 9.55

Erotický komiks se v edičních plánech českých nakladatelství objevuje čím dál častěji, ovšem více než u jakéhokoli jiného druhu komiksu u něj záleží na provedení a míře vkusu. Lákavé spojení steampunku, viktoriánské estetiky a secesního umění, jež nám nedávno nabídlo nakladatelství Crew v podobě komiksu Snění, má už na první pohled čím upoutat. Původně dvoudílná série u nás chvályhodně vyšla souhrnně v jednom svazku. Francouzský scenárista Denis-Pierre Filippi nás v ní zavede do nádherného fantaskního světa plného lechtivých fantazií, jež slavný kreslíř Terry Dodson dovedl takřka k dokonalosti svou jedinečnou, lehkou a poutavou kresbou…

Sneni-obalka

Krásná učitelka Coralína Doucetová nastupuje do nového zaměstnání jako guvernantka mladého excentrického lorda, jenž má mimořádný talent pro vynalézání strojů a technických vymožeností. Na první pohled je těžké, aby si k sobě tito dva našli cestu. Chlapec je prchlivý i vznětlivý geniální vědec a Coralína to s ním od počátku nemá jednoduché, zvláště když se každou noc propadá do podivných snů, které se tváří jako skutečné. Postupně zjišťuje, jak se to má se sny i s nočními cestami do krajin, jež jako by vypadly ze stránek rozmanitých knih, převážně pak z dobrodružných románů plných pirátů, kanibalů, sultánů a mnohých dalších.

Atmosféra komiksu připomene svým nenásilně zakomponovaným steampunkovým nádechem oblíbená díla Julese Vernea. Jsou zde detailně vykresleny různé technické vynálezy, steampunková vozítka a vedle ladných ženských křivek se nezapomíná ani na prostředí. Najdeme zde také plno fantazií mladého chlapce, které nás provází oblíbenými knižními světy, v nichž není nouze o třeskutá dobrodružství. Erotika je zobrazována takřka nenásilně, se vkusem a bez prvoplánových vulgárních nahotinek. Autoři nezabíhají do zobrazování explicitních scén, a zřejmě proto má Snění tak silnou a neodolatelnou patinu kouzla nezobrazeného. Zároveň se tím drží v mantinelech přístupnosti širokému publiku.

Nejslabší stránkovou Snění je, jak to u některých zvláště erotických komiksů bývá, příběh, jenž tu je především proto, aby to nebyla jen hezká omalovánka. Dějová linka je jednoduchá, přímočará a poměrně předvídatelná. Zároveň však neurazí a i na poměrně plytkém příběhu vystavěl autor líbivé kulisy. Nicméně je nutné brát v úvahu, že většina cílové skupiny po tomto díle sáhne právě kvůli grafické stránce, která je naopak nadmíru povedená.

Songes-preview

Hlavní postava Coralíny je poměrně šablonovitým objektem chtíče všech mužských hrdinů. Vystačí si s trochou naivity, vnadami, krásnou tváří a občasně i nějakou tou dávkou kuráže, aby se příběh někam posunul. Je to poměrně očekávatelné a z mé strany to není výtka, nýbrž konstatování. Předvídatelný charakter k tomuto typu knihy zkrátka patří a není proč vybočovat ze zajeté dráhy kvůli inovacím, jež by v tomto případě asi stejně nikdo nedocenil. Jde o to, co v tomto díle chcete najít, a pokud to nejsou hlubokomyslné úvahy či náročný příběh, pak jste na správné adrese.

Snění sice pracuje s málem, ale většina věcí tu funguje a působí celistvě. Kniha je navíc velmi pěkně zpracovaná, doplněná o skicář. Rozměrný formát vysloveně svědčí charakteru kresby. A obálka se secesními prvky přitáhne pozornost na první pohled. Vedle Serpieriho Druuny nebo Manarova Kliku působí Snění jako pohádkové zjevení. Autoři umně využili prostředí a dobu minulých století a takřka fetišisticky ozvláštnili vizuální stránku o všemožné typy spodního prádla a krásné šaty. Výsledek je příjemným grafickým zážitkem a nenáročnou zábavou s lehce erotickým kouzlem. Rozhodně jde o knihu, nad kterou si nejedno (a nejenom) mužské srdíčko spokojeně zavzdychá…

Snění

scénář D.P. Filippi, kresba Terry Dodson

vázaná, překlad Richard Podaný, 128 stran, 469 Kč

crew-logo

1 919 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Comment by Miroslav Štrobl — 5.6.2018 @ 10.52

    Skicář na závěr je výborná věc, jen houšť. Jinak jak je ten příběh průhledný a předvídatelný, tak narovinu řeknu, že jsem ho nepochopil.

    V následujícím výčtu neporozumění se skrývají drobné spoilery, takže by ho neměl nikdo číst: co bylo spouštěčem onoho snění, jakou roli v tom hrál sex a proč byl motivován zrovna takhle malým klukem (ten sex)?

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.