Ocenění

Spectrum 17 – To nejlepší z fantastického umění současnosti

Autor | Aktuality | Čtvrtek 20 ledna 2011 6.00

Pokud na českém trhu postrádáte výběry současného výtvarného umění jakým bylo např. i u nás vydané album Fantasy umění současnosti od Martina McKenny (česky Mladá Fronta, 2009), pak nevěšte hlavu, v zahraniční produkci je totiž velký výběr a objednávka skutečně reprezentativního alba není žádný problém (doporučujeme např. služby knižního serveru Book Depository, jenž si neúčtuje poštovné). Patrně nejúznávanějším příkladem podobně koncipovaných výběrů je ročenka Spectrum, která se nedávno dočkala svého již sedmnáctého svazku.

Poslední ročenka výtvarného umění Spectrum 17 sestavená Cathy a Arniem Fennerovými opět nabízí omračující porci současného výtvarného umění. Její obsah se tradičně dělí na několik sekcí: propagace, knižní produkce, komiks, koncepty, vícerozměrové umění aj. Letošním velmistrem se stal uznávaný karikaturista, komiksový kreslíř a ilustrátor Al Williamson, u nás bohužel prakticky neznámý (v posledních dvou letech to byli John Jude Palencar a Richard Corben, tedy jména proslulá i u nás). Díky rozmanitému výběru si zde na své přijde snad každý, snad jen zapřísáhlý fanoušek hard-SF a space opery se může cítit trochu ošizen.

Najdete tu celou řadu známých jmen, z nichž uveďme např. Donata Giancolu, Raymonda Swanlanda, Michaela Whelana, Charlese Vesse, Dana dos Santose, Lese Edwardse, Johna Juda Palencara, Johna Picacia, Stephana Martiniéra, Dona Maitze, Luise Roya, Michaela Kalutu, Chrise McGratha, Todda Lockwooda, Davea McKeanea, Justina Sweeta, Kekaie Kotakiho, Jamese Gurneyho, Borise Valejja, Ciruela, Julii Bellovou, Richarda Hescoxe, Boba Eggletona, Stephana Hickmana či Johna Harrise. Ano, je to naprostá záplava známých jmen, nechybí snad nikdo, kdo v současném fantastickém umění něco znaméná, nebo jich je zde alespoň převážná většina. A teď si představte, že tu najdete i díla desítek méně známých jmen, která se však kvalitou své tvorby těm velkým jménům mnohdy zcela vyrovnají. Jako každý rok je Spectrum opět vrcholným manifestem fantastického výtvarného umění a věřte, listováním v téhle knize strávíte možná více času než nad obsáhlým dílem Stephena Kinga či Dana Simmonse, přičemž budete ohromeni úplně stejně, pokud ne víc.

Internetové stránky reprezentativní ročenky současného fantastického umění Spectrum najdete na adrese http://www.spectrumfantasticart.com/.

Obálky posledních tří alb z řady Spectrum (objednat lze např. v online obchodě The Book Depository.

Spectrum představuje mimo jiné i díla výtvarníka Toma Kidda.

Donato Giancola při práci aneb jak vzniká obraz v rukou mistra.

850 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.