Ocenění

Spider-Man se vrací domů… (recenze)

Autor | Aktuality | Pondělí 10 Červenec 2017 13.25

Je to už patnáct let, kdy tehdy sedmadvacetiletý Tobey Maguire bránil coby středoškolák ulice New Yorku v červenomodrém superhrdinském obleku. Po dvou dalších pokračováních se sestupnou tendencí předal štafetu Andrewovi Garfieldovi, který (rovněž jako téměř třicetiletý student) měl za úkol spidermanskou filmovou značku ještě více přiblížit mladšímu publiku, ovšem hrstka pubertálních vtípků tehdy nepadla na úrodnou půdu a oba filmy přispěly spíše k potopení pavoučího muže ke kvalitativnímu dnu současných komiksových adaptací. Jak už to tak ale bývá, k udržení kdysi výnosné licence je nutné jednou za čas spideyho oblek i přes vysoké riziko oprášit, a tak Sony pro tentokrát raději vsadilo na jistotu. Snímek Spider-Man: Homecoming tak studio přináší do kin ve spolupráci s Marvelem…

SM-Homecoming

Role Petera Parkera se opět zhostil Tom Holland, konečně mladší herec, než tomu bývalo zvykem, a přestože mu není avizovaných patnáct, dá se mu to věřit. Název Homecoming přitom odkazuje na návrat do stáje Marvelu a jeho začlenění do společného univerza, kde si Hollandův Spidey odbyl premiéru a počítá se s ním i do budoucna. Film začíná paralelně s dějem filmu Captain America: Občanská válka a díky Parkerově domácímu videu si tak připomeneme epickou letištní bitku mezi Avengers. Jenže jakmile se Spidey vrátí do ulic New Yorku, je zase tím podivínem v pavoučím kostýmu, který jen zabraňuje drobným zlodějíčkům v jejich pochybném povolání a začíná tak pociťovat frustraci z nedostatku pořádné akce. To se ovšem brzy změní, protože přijde na stopu gangu, který kšeftuje s nadmíru nebezpečnými zbraněmi s mimozemskou technologií.

Další velkou výhodou nového rebootu je i to, že si s postavou Petera Parkera znovu neprocházíme anabází s kousnutím laboratorně vyšlechtěného pavouka a nesledujeme ani umírajícího strýčka Bena, který by napotřetí vypotil nějakou variantu srdceryvného odkazu typu: „S velkou silou přichází i velká odpovědnost“. Na druhou stranu může Spideyho začlenění do Avengers působit dvojsečně, Peter je přece jen pouze zvídavý kluk s podomácku ušitým oblekem a vlastnoručně vyrobenými vrhači sítí. Proto také od Tonyho Starka dostane moderními technologiemi nacpaný oblek opatřený umělou inteligenci odpovídající někdejšímu Jarvisovi (v originále namluvenému Paulem Bettanym, ovšem Spideyho počítači byl propůjčen hlas Bettanyho manželky Jennifer Connellyové). Ačkoli se na podobné vymoženosti dobře dívá, leckomu to už může připadat příliš vzdálené klasicky klukovskému Spider-Manovi.

Naštěstí je představitel hlavní role charismatický a zaplaťpánbůh také vtipný, což se o jeho předchůdci říct nedalo. Je vidět, že na hereckém obsazení si studio společně s režisérem Jonem Watssem dalo záležet. Díky Michaelu Keatonovi v roli Vultura (v komiksu a animáku z roku 1994 je znám jako Sup) se potvrdilo, že dobrý hrdina se pozná podle kvality nepřítele, a v tomhle případě to platí nastokrát. Je to totiž (v rámci možností) skutečně uvěřitelný záporák. Divák ví, proč se dal na dráhu zločinu, a jeho motivace je silná. Škoda, že nedostal ještě víc prostoru, aby se jeho přerod do vraha zdál ještě plynulejší a uvěřitelnější. Pozitivní je, že se nejedná o žádného arcizáporáka, který chce ovládnout město, svět nebo celý vesmír, ale vlastně jen o vůdce gangu, který kombinuje mimozemské technologie s těmi našimi a vyrábí z nich zbraně na prodej.

Teta May je v podání skvělé Marisy Tomei asi nejmladší představitelkou této role vůbec. V předchozích snímcích byla obsazovaná herečkami kolem sedmdesáti let, a tak stále krásná a vitální padesátnice přirozeně vnesla do zaběhnuté role svěží vítr. Ovšem Robert Downey Jr. si v roli populárního Tonyho Starka krade film pro sebe, což je možná největší nevýhoda. Humorné ladění snímku, dominantní Iron Man jako Spideyho patron, technologicky vyspělý oblek s umělou inteligencí… to vše jako by na diváka křičelo: „Sledujete dalšího Iron Mana“. Takže pokud už jste fandou filmů s postupně budovaným Marvel univerzem, bude se vám nový Spider-Man líbit. Nečekejte od něj ovšem někdejšího solitéra. Jistě, akce není tak monumentální jako u Avengers, rozhodně však nenudí a celkově se jedná o počin, který si místo v srdcích marvelovských fanoušků jistě najde…

Spider-Man: Homecoming

USA, 2017, 133 min

režie: Jon Watts

scénář: John Francis Daley, Jonathan M. Goldstein, Erik Somm aj.

hrají: Tom Holland, Michael Keaton, Robert Downey Jr.,

Marisa Tomei, Jon Favreau, Gwyneth Paltrow aj.

sony-logo

434 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Comment by Cloudy — 10.7.2017 @ 15.02

    Letos prozatím nejlepší a nejzajímavější superhrdinská komiksovka, v rámci žánru příjemně osvěžující.

    Líbí/nelíbí: Thumb up 0 Thumb down 0

  2. Comment by Cloudy — 11.7.2017 @ 18.37

    Teď jsem si uvědomil, že letos šel do kin i Logan, ale to je vlastně western, takže to včerejší prohlášení pořád platí.

    Líbí/nelíbí: Thumb up 0 Thumb down 0

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.