Špína a prach Bitevního pole (recenze)
Válečné komiksy postavené na reálném základě nejsou na našem komiksovém teritoriu věcí zas až tak obvyklou. V paměti mi vytanuly některé příběhy z abíčka z dob minulých a pak mě toho už zase tak moc nenapadá. Legendární Maus se samozřejmě silně opírá o tématiku druhé světové války, ale nazvat jej přímo válečným komiksem v pravém slova smyslu bych si netroufnul. Nyní se na knižní pulty díky nakladatelství BB/art dostává první díl série Bitevní pole, sepsané známým scenáristou Garthem Enissem a nakreslené zkušenými tvůrci Russem Braunem, Peterem Snejbjergem a Carlosem Ezquerrou. Jaké je tedy „bitevní pole“ podle těchto pánů?
Kniha je rozdělena do tří příběhů, které pokaždé ilustruje jiný kreslíř. Celkový dojem je spíše rozporuplný, mám totiž pocit, že Ennis nešel až k úplnému jádru věci. Nastudoval si prameny a na jejich základě pak vždy vytvořil smyšlený příběh, který se ovšem opírá o reálné události. Během četby jsem měl často pocit jako při sledování amerického válečného filmu, kde důležitější než samotný příběh jsou hrdinové a jejich činy. To vše bývá samozřejmě podpořeno akčním dějem, který musí tzv. odsejpat. Podívejme se ještě blíže na všechny tři příběhy. Noční čarodějnice jsou příběhem 588. gardového nočního bombardovacího pluku, jehož členkami jsou výhradně ženy. Něžné pohlaví to ve válce rozhodně nemělo lehké a na východní frontě už vůbec ne. Tyhle ženy létají v ruských mundúrech a snaží se zlikvidovat německou linii blížící se ke Stalingradu. Bohužel je do tohoto příběhu zamíchána americky povinná lovestory a vendeta je provedena spíše z nešťastné lásky, než že by měla cokoli společného s vývojem válečných událostí. Se slzou v oku sem si vzpomněl na abíčkovskou Operaci Jericho, která těmito mainstreamovými neduhy rozhodně netrpěla. Vůbec v porovnání s abíčkovským leteckým speciálem z roku 1988 pokulhává Bitevní pole na oba zákopy. Navíc ani kresba Russe Brauna není něčím, co by mě přimělo tančit kozáčka uprostřed náletu.
Drahý Billy je druhým příběhem, který nám scénárista Garth Ennis prezentuje. Tentokrát se přeneseme do Singapuru a prožijeme si podivný příběh zdravotní sestry Carrie Suttonové. Ta si po počátečním okouzlení Dálným východem prožije válečné peklo, které by nepřála nikomu. To zanechá následky na její psychice a rozhodne se to znesvářené straně nikdy neodpustit a pořádně jim to osladit. Ke všemu tady máme další lovestory, kterou sestřička Carrie prožije s elitním letcem. Jasně, kdyby se jí líbil nějaký jouda z pěchoty, tak by to nemělo ty správné americké grády, že? A opět nejsem nějak unešený z kresby, kterou má tentokráte na svědomí Peter Snejbjerg. Staré pravidlo říká, že to nejlepší přijde na konec a tentokráte to naštěstí platí. Už jsem se obával další povinné lovestory, která mě dojme k slzám a rozerve srdce na cimpr campr, ale naštěstí tomu tak není. Tankisti jsou nejakčnějším příběhem, který má pořádný tah na branku a nechybí v něm ani humor. Navíc je zde válka podaná se svou nezkrotnou brutalitou a podvědomým strachem všech vojáků, kteří prožívají nejednu stresovou situaci plnou hrůzy. A ke všemu jsem měl konečně dobrý pocit i z kresby. Carlos Ezquerra zde odvedl výbornou práci a jeho válečné scény opravdu budí hrůzu a pocit, že se jedná o masakr a nikoli o procházku růžovým sadem po boku sličné děvy s menší psychickou vadou. Pravda, pokud dočtete příběh až do konce, tak závěrečná scéna má opět patinu americké slátaniny, ale to nic nemění na faktu, že třetí příběh Bitevního pole je jediný, který jsem ustál bez převracení očí v sloup.
Nezbývá než očekávat druhý díl a těšit se, že válečný komiks bude takový, aby dostál svému názvu. Nevím, co by na tento komiks řekli historici specializující se na druhou světovou válku, ale pravdou je, že samotný Ennis v doslovu přiznává jen pouhou inspiraci válečnými událostmi a jeho příběhy jsou, jak už bylo výše řečeno, smyšlené. Osobně bych ocenil více smyslu pro realitu a méně amerického bahna, které se z prvních dvou příběhů valí jako Godzilla po Manhattanu. Ani vojín Ryan se totiž nedá zachraňovat každý den… Garth Ennis toho tuzemským komiksovým čtenářům předložil už celkem dost, tak počítám, že zástupy jeho fanoušků ho podpoří i u tohoto projektu, ale těm, kteří jeho tvorbu příliš neznají, bych asi doporučil začít někde jinde. Každopádně jako komiksová sonda do Bitevního pole druhé světové války je tento komiks dostatečný.
Garth Ennis, Russ Braun, Carlos Ezquerra, Peter Snejbjerg: Bitevní pole
vázaná, obálka John Cassaday a Garry Leach, překlad Martin Verner, 248 stran, 499 Kč
1 688 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora
asi do toho pujdu