Ocenění

Spoiler alert, část 8: Malí démoni

Autor | Aktuality | Pátek 24 srpna 2012 7.45

Už jsme zmínili snad všechny možné mutace příšer a příšerek i mimozemské entity a vesmírné katastrofy, ovšem opomenuli jsme si více všimnout hlavních hrdinů. Před objektivem kamery se na postu hrdiny vystřídalo mnoho policistů, bývalých agentů, vojáků či záchranářů, ovšem velmi málo těch, kteří by měli civilní povolání. U snímku, který v sérii článků zmíníme dnes, tomu tak ale není. Hlavní hrdina je nejen zajímavý tím, co prožívá a jak se s problémy vyrovnává, ale především tím, čím se živí. Tím, kdo se vyrovnává s krvelačnými vraždícími příšerkami, totiž není nikdo jiný než spisovatel žánrové literatury a povídek pro dospělé čtenáře. Ovšem starosti a strasti, které spisovatelé sdílí, nejsou to jediné, s čím se musí v příběhu Malí démoni poprat. Ještě je tu podivná bytná a ještě podivnější soused…

Malí démoni (1993)

Režisér George Pavlou, který je tvůrcem tohoto opusu, je osobou ve filmařském světě relativně neznámou. Malí démoni jsou prozatím poslední z jeho tří snímků (Underworld 1985, Rawhead Rex 1986). Všechny tři jsou žánrové a plné podivuhodných zápletek. Zmíněný poslední snímek ovšem nepostrádá chtěný i nechtěný vtip.

Od samého začátku je totiž vše nesmírně podivné. Hrdina, který v noci navštěvuje s kbelíkem hřbitov, kde v podzemí jedné krypty nabírá podivnou červenou bublající hmotu. O motivech jeho počínání toho moc nevíme, ovšem od první chvíle nám bude podezřelé, kde se vzalo na hřbitově takové množství rajčatového protlaku, nad kterým se vznáší efektní opar. Ovšem mladík, který tuto hmotu sbírá a shromažďuje ve své vaně v podkroví, není oním hrdinou hlavním. Pohnutky tohoto hrdiny zůstávají až takřka do konce neobjasněné, a tak divák marně tápe a přemýšlí, jestli za tím vším nejsou jen životní problémy, ze kterých se prostě zbláznil. Nejde totiž jen o bytnou v lehkém župánku, která pronáší věty „Nelíbíte se mi a nelíbí se mi, jak zacházíte s mými koberci…“, o své slovo se přihlásí i lichvář s osobním strážcem. Ten je ovšem zajímavý nejen tím, že na své pracovní zařazení až nápadně postrádá svalstvo, ale hlavně tím, že je to fanoušek SM povídky pro dospělé, kterou si nechá podepsat od pravého hlavního hrdiny.

Mezi skupinku herců se ještě vmísí podivínský lékař, který obchází bláznivé bezdomovce a snaží se léčit jejich neduhy. Pomineme-li fakt, že sklepení krypt bývají v tomto městě barevná a bohatě osvícená, oplývá to místo zvláštní atmosférou. Bezdomovci se živí opékáním ulovených pudlů a více než občany připomínají právě propuštěné pacienty z psychiatrických léčeben. Do doktorova projektu péče ještě přispívá i krásná (to je pochopitelné) dívka, profesionální tanečnice u tyče. Je ovšem velmi silně zdůrazněno, že se na ni muži chodí pouze dívat a obdivovat ji.

Pokud divák přežije úvod, který by mohl sloužit jako spolehlivý prostředek k uspávání zlobivých dětí, děj se rozjede dosti zajímavým způsobem. Ze zmíněné hmoty totiž mladík plácá figurky, které ožívají a nosí miniaturní zbraně. Pokud příšerky chtějí provést neplechu, v zájmu zachování tajemství pravidelně šplhají v noci po laně spuštěném z okna nahoru a dolů. Je zřejmé, že první, kdo padne za oběť, bude bytná, která mezitím s bičíkem v ruce velmi důrazně žádá od spisovatele více než nájemné. To, co nastane potom, by si v ničem nezadalo s taškařicí nejšpičkovějších parodií. Mladý tvůrce, kterého stačí příšerky unést i s ušlechtilou tanečnicí a držet je jako rukojmí, ovšem neoplývá jen vtipným nápisem nad pracovní plochou („…lepší je sračky psát, než je házet lopatou…“), oplývá i bystrým intelektem.

Marně přemýšlím, kdy naposledy se ve filmu objevil tolikanásobný happyend. Šťastnému ukončení snad může konkurovat jen český Limonádový Joe. Faktem však zůstává, že po větách „může za to příchuť a proces karbonizace…“ se už divák nediví ničemu. Ani faktu, že smrtelnou kombinací pro rajčatový protlak je žlutá dětská limonáda.

Hodnocení uživatelů ČSFD: 14%

Doporučené menu:

Zpočátku podávejte energetické drinky, které zamezí spánku. Ovšem ve chvíli, kdy se poodhalí bytná s bičíkem v ruce, je dobré namíchat Bloody Mary.

1 254 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Komentáře by Martin Sust — 24.8.2012 @ 7.47

    Ukázky jsou šťavnáté, jen co je pravda. To byly tenkrát panečku příšerky, úplně se mi zastesklo 🙂

  2. Komentáře by Dilvermoon — 24.8.2012 @ 10.24

    Dneska už bysme možná řekli, že ti démoni jsou roztomilí 🙂  Vypadá to docela pěkně hrozně béčkově v tom dobrém slova smyslu. Teda ukázky. Jakej pocit bych měl z celého filmu, to už je jiná.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.