Ocenění

Spoiler alert, část 9: Příšera

Autor | Aktuality | Pátek 31 srpna 2012 7.25

Léto se chýlí ke konci, a tak je na řadě poslední z článků série Spoiler alert. Po celé dva měsíce jsme se setkávali se snímky nechtěně vtipnými i takovými, u kterých divák jen útrpně lituje snažící se herce. Množství supertajných projektů, které se vymykají každý rok kontrole, je opravdu nepřeberné, globální katastrofy bychom již dávno měli mít prostudované a nacvičené, houfy mutujících zvířat zcela jistě nutí Charlese Darwina litovat, že se narodil ve špatné době. Přes to všechno se čas od času rádi pobavíme i u snímku, na kterém je patrné hlavně to, že vše je jen hra. U snímku, který nelze brát vážně. A nejinak tomu bude i tentokrát. Sérii článků uzavřeme ohlédnutím za počinem, který má příznačné jméno – Příšera. A nejen tak ledajaká, sluší se dodat…

Příšera (2004)

Tento veselý počin natočil nadějný režisér Tim Cox. Příšera (Alien lockdown, 2004) je jeho debutem, který točil pro televizní vysílání. Je třeba zdůraznit, že i další z jeho snímků se nesou v obdobném duchu. Žánrové filmy prozatím natočil pouze tři a každý je svým způsobem kandidátem na to, aby se směle porovnal s Plánem 9 Eda Wooda. Zmiňme tedy alespoň tituly – Larva (Larva, 2005) a Mamut (Mammoth, 2006). Liší se snad jen tím, že v nich poklidná americká maloměsta ničí jiný druh příšer. A zatímco u Larvy všechno odhalí nový veterinář, Mamuta do města vypustí meteor, který zasáhne místní muzeum.

Ale zpět k opusu, který je středem naší pozornosti. Příšera v sobě zajímavým způsobem snoubí tolik motivů, až se divák ztrácí. Za všechno vlastně může meteor, který k nám donesl zvláštní kámen. Pokud ovšem po zhlédnutí úvodu doufáte, že tento motiv bude náležitě dovysvětlen, neznáte Tima Coxe. Musíte se smířit s tím, že kámen je opravdu zvláštní a akceptovat fakt, že hlavním motivem je obvyklé selhání lidského faktoru v supertajném vysokohorském komplexu. Kámen tu sice hraje svou roli také, ale většinu stopáže stráví v kapse jednoho z přeživších vědců. Zmínění vědci vyšlou nouzový signál a armáda začne jednat. Skupina velmi špičkových odborníků na cokoliv, co souvisí s ukončením života, je vysazena a začíná boj o život i záchranu vědců. Velmi stručně řečeno se v komplexu chodí, bojuje s příšerou a komentuje dění. Ovšem i zde scénáristé zformulovali vskutku nečekané věty jako „filosofické výlevy si nechte…“ – „když máte vystudované humanitní vědy…“ či „kmenové buňky do sebe zapadají“.

Výraznou osobností týmu je velmi nebezpečně se tvářící drobná Asiatka, kterou si možná zpočátku můžete splést s Lucy Liu. Jedná se ovšem o Michelle Goh, která je známá spíše z televizních obrazovek. Nicméně i v tomto snímku předvedla to, za co všichni nebezpečně vypadající Asiatky milujeme, totiž pěknou akční kung-fu scénu. A to ne jen tak ledajakou. V ryzím souladu s názvem série, dovolím si vyzradit, že ona hrdinka se neskutečně efektním způsobem popere s příšerou, která do té doby vykazovala nejen mrštnost Predátora a nebezpečnost Vetřelce. Tento souboj žena proti příšeře je skutečným vyvrcholením a sám o sobě stojí za zhlédnutí. Potvrdí se v něm totiž, že arzenál zbraní, který s sebou všechny špičkové armádní týmy nosí, strčí do kapsy obyčejný nůž.

Příšerou, kterou přepere odhodlaná Asiatka, se loučí i celá série Spoiler alert, která si kladla za cíl upozornit na některé nechtěně zábavné žánrové počiny a přispět či jen inspirovat k zábavě v letních měsících.

Hodnocení uživatelů ČSFD – 25%

Doporučené menu:

Vzhledem ke zdlouhavosti některých scén i množství pidipříšerek, které se ve snímku vyskytují, doporučuji volit barevně vyladěné špízy s dobře zvoleným lehkým vínem.

1 837 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.