Ocenění

(Ne)slavný návrat slavného Hana!? (recenze)

Autor | Aktuality | Pondělí 28 května 2018 20.35

Každé ohlášení nových Star Wars budí ve fanoušcích stín pochybností. O to víc, pokud se jedná o tzv. Star Wars Story, tedy film, který nespadá do hlavní ságy a podle některých škarohlídů vzniká především pro další tahání peněz z nadšenců, kteří nedovedou novému filmu ani jeho merchandisingu říci ne. V prvním Star Wars Story nám Disney představil povstalce, kteří získali plány obávané Hvězdy smrti. Ve druhém filmu této volně pojaté série se nás rozhodli seznámit s příběhem původu Hana Sola a jeho chlupatého parťáka. Předpremiéra filmu na Future Night v pražské Lucerně provázená koncertem Pražského filmového orchestru a dalším doprovodným programem měla jako vždy své neodolatelné kouzlo. Ale jak dopadl samotný film, jehož natáčení provázelo spoustu neshod v týmu, což nakonec vyústilo až ve výměnu režisérů; film, jenž se s rozpočtem dvě sta padesáti milionů dolarů stal doposud nejdražším ze všech prozatím natočených Star Wars snímků?

Solo-star-wars-poster

„Solo je příběh o pozadí postavy, který vůbec nepotřebujeme,“ bouřili se fanoušci Star Wars vesmíru už v okamžiku, kdy společnost Disney natáčení tohoto spin-offu oznámila. Spíše než nadšení budila představa tohoto snímku skepsi, strach a pobouření. A ani samotné natáčení neprobíhalo podle představ. Původní režiséři, Phil Lord a Christopher Miller si totiž usmysleli, že by Solo neměl být sobecký hajzl, jak jej popisoval původní scénář, ale tak trochu komickou figurkou. Rozpor mezi scénářem a režií musela posléze rozhodnout až producentka a šéfka Lucas Filmu Kathleen Kenedyová, která naštěstí dala za pravdu právě scénáři, což vyústilo k výše zmíněné výměně režisérů. Režie se tedy ujal zkušený Ron Howard (Zámotek, Apollo 13, Čistá duše, Rivalové aj.) a z filmu, jenž mohl být naprostou katastrofou, učinil příjemnou westernovou oddechovku s poměrně vyrovnanou dávkou akce, humoru a pašeráckého filozofování.

Solo nemá ambice stát se tím nejlepším, co ve filmovém Star Wars vesmíru vzniklo. Jeho hlavním úkolem je seznámit Sola s Chewbaccou i Landem Calrissianem (Donald Glover) a ukázat Hanovu cestu ze stok jeho rodné Corellie do velkého světa slavných vesmírných pašeráků, což se mu vcelku obstojně daří. Alden Ehrenreich v roli Sola odvádí překvapivě slušnou práci. Sekunduje mu Woody Harrelson v roli jeho mentora a hereckým výkonem jej maličko zastiňuje, což by se ovšem vzhledem k jeho zkušenostem dalo přímo očekávat. Samotný příběh je pak spíše mozaikou jednotlivých střípků, které pohromadě udržuje záporák Dryden Vos (Paul Bettany) a Hanova dětská láska Qi’ra (Emilia Clarková). Pokud budeme na film nahlížet jako na oddechové westernové sci-fi o životě pašeráků, jedná se o pěknou podívanou.

solo-star-wars

Pokud však snímek vnímáme jako příběh jedné z nejoblíbenějších filmových postav, jedná se skutečně o poněkud zbytečný kousek, jenž fanouškům vlastně neukazuje nic moc zajímavého a hraje tak spíše na nostalgickou vlnu prostřednictvím oblíbených hlášek, postav a samotného Star Wars univerza. Ale to už bychom se zase dostali k diskusi o potřebě točit tolik nových filmů, spadajících do celosvětově oblíbeného univerza…

Markéta Gajdošová

I přes absurdní výši rozpočtu je Solo ve skutečnosti docela malým filmem. Dosavadních devět hraných celovečerních epizod nám poskytuje vcelku jasnou představu o měřítku, při jehož užití lze příběh uvádějící na scénu slavného hvězdného pašeráka pasovat na úroveň jednoho dílu seriálu Star Wars: Povstalci. Nabízí se otázka, zda je to dobře nebo špatně, z čehož lze diplomaticky vybruslit tvrzením, že se jedná alespoň o příjemnou změnu, nebo s přihlédnutím k opulentnosti Rogue One prohlásit o něco ostřeji, že už bylo sakra na čase. Víc než dvouhodinová stopáž samozřejmě umožňuje tvůrcům navštívit hned několik planet, divákům ovšem nakonec zůstanou v paměti pro svůj kontrast nejspíš jen dvě. Podstatně se také ubralo na barevnosti. Spartánská výprava, obrazová zašedlost a celková špinavost je zde ve srovnání s posledními Star Wars filmy vskutku nebývalá. A dvojnásob potěší, že si onu střídmost Solo udrží až do samotného konce.

Po příběhové stránce se Solo až křečovitě drží žánru heist movie vyprávěného přímočaře a bez dějových odboček. Zde by opravdu mohl být film daleko hravější, avšak o největší počet cenných bodů přichází díky citelnému nedostatku emocí, které dokáže, nebo spíš nedokáže vyvolat. Jedním z problémů těchto výplňových epizod je alespoň částečné povědomí diváků o následných osudech zúčastněných postav. Dopředu víme, kdo je v ději důležitý a kdo postradatelný. Utváření charakteru Hana Sola se tvůrci snažili promítnout do jediné větší akce rozfázované do drobnějších epizod, ale v představené podobě to bohužel ani zdaleka nestačí. Výsledkem vývoje postavy ze sympatického klučiny vyrůstajícího kdesi v podsvětí v protřelého pašeráka skončil pouze tím, že je ten sympatický klučina na konci jen o trochu otlučenější. Při zpětném pohledu je zřejmé, že Han Solo vzor 2018 to má k Hanovi vzor 1977 ještě pořádný kus cesty.

Zatím to tedy vychází tak, že formálně je Solo příjemným zpestřením, ale příběhově to není žádná sláva. Jenže je tady ještě jeden aspekt, v souvislosti se Star Wars zcela neodmyslitelný, a tím je fanouškovství. Síla se probouzí a Rogue One byly filmy natočené s až maniakální potřebou vracet se ke kánonu formou opakování hlášek a scén, jejichž významu si noví diváci sice nevšimnou, ale těm starým a věrným slouží jako ujištění, že se na ně nezapomnělo. Poslední z Jediů šel do jisté míry proti tomuto trendu a mnozí jej právě proto zatracují. A teď je tu Solo a téměř to vypadá, že je mu nějaký fan servis úplně ukradený. Sice se musí povinně naplnit základní atributy hlavní postavy a věčné ukazování zlatých kostek, kterých si před čtyřiceti lety stejně nikdo nevšiml, je až otravné, ale jinak je film prostý odkazů, od nichž má nově nastartovaná sága tak velký problém se odtrhnout. A najednou je to všechno mnohem jednodušší: Solo je žánrový film ze světa Star Wars! Nic víc, nic míň. Možná je takový výsledek pro Star Wars film hotovou tvůrčí herezí, ale ono to tentokrát opravdu bohatě stačí.

Miroslav Štrobl

Solo: Star Wars Story

USA, 2018, 135 min

režie Ron Howard

scénář Jonathan Kasdan & Lawrence Kasdan

hrají Alden Ehrenreich, Woody Harrelson, Emilia Clarke,

Donald Glover, Paul Bettany, Thandie Newton aj.

disney-logo

1 502 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

komentáře 3 »

 1. Comment od Kim — 28.5.2018 @ 23.24

  Takovejch bude víc. Disney bude chtít vytřískat maximum: Star Wars: Epizoda IX, Film o Boba Fettovi, „Separátní“ trilogie Riana Johnsona, seriál Jona Favreaua, Obi-Wanův film? Yodův film? ty jsou ale spekulace…

 2. Comment od Markéta Gajdošová — 28.5.2018 @ 23.30

  Tak třeba ale Rogue One podle mě smysl docela měl a byl super. Mám ten film ráda a přišel mi smysluplnější. Solo mě sice neurazil, ale ani mi tolik neevokoval SW.
  Nevadí mi, že Disney bude těžit, dokud ten vesmír úplně nezkazí, což snad ani nejde. 🙂

 3. Comment od Kim — 29.5.2018 @ 7.38

  No já se samozřejmě těším, jen nesdílím ten optimismus, že se to nedá zkazit.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.