Ocenění

Steampunk: čteme rádi, čteme hodně… (anketa)

Autor | Aktuality | Středa 16 září 2015 14.55

CONiáš je nejlepší con pod sluncem. To vědí všichni jeho organizátoři a snažíme se to nenápadně podsunout i návštěvníkům. Zkuste alespoň pro tentokrát na tuto premisu přistoupit a hrát s námi tuhle hru… Ale i když je CONiáš nejlepší, ne všichni pozvaní hosté spojení se steampunkem, v jehož duchu se letošní ročník nese, se mohou dostavit. Znáte to – dovolené, svatby (to by člověk neřekl, kolik lidí se v září bere – všem každopádně gratulujeme!), práce a tak. Proto jsme tyto nešťastníky (a některé šťastlivce, kteří odvrhli rodiny i milence a rozhodli se CONiáš přece jen navštívit), podrobili rychlému výslechu, aby s námi mohli být alespoň na dálku…

steampunk01

Položili jsme dvě rychlé otázečky:

1) Proč máte rádi steampunk?

2) Kterou steampunkovou povídku nebo knihu máte nejraději?

A protože jsme ještě pořád knihovníci, využili jsme to k doporučení knížek, abyste se steampunkem mohli strávit i další volné chvíle, nejenom ty u nás na CONiáši. Takže teď už dejme slovo těm, kteří nám mají co říct…

Antonín K. K. Kudláč

spisovatel, editor a znalec steampunku a brakové literatury

1) Protože v minulém životě jsem byl viktoriánský aristokratický zpustlík a klubový povaleč a když se už nemůžu vrátit zpět, tak si o tom alespoň čtu.

2) Jsem staromilec, takže nejradši mám (s dovolením) dva romány: Brány Anubisovy Tima Powerse (i když to vlastně ani není steampunk) a Mašina zázraků od pánů Bruce Sterlinga a Wiliama Gibsona.

Petra Slováková

autorka prvního českého steampunkového románu Démon z East Endu

1) Steampunk je dnes víc lifestyle než literární záležitost a já ho také tak vnímám. Pro mě je to zajímavý exkurz do minulosti a zároveň hravá a kreativní záležitost. Vždy mě zajímala viktoriánská éra a tehdejší společnost. Líbila se mi móda, zájem o okultismus, věda a technika vyvíjející se mílovými kroky. Myslím, že se v takovém alternativním prostředí dá vymyslet mnoho zajímavých příběhů s působivými kulisami. Steampunk je pro mě taková dobová hříčka, imitace stylu psaní 19. století, nadsázka a zároveň se může jednat o vážný a svým způsobem originální příběh či interpretaci, každý to vnímá individuálně a možností je mnoho. Pro mě to je něco, co tu bylo možná mnohokrát, ale právě o to je zajímavější si to zpracovat a vyjádřit po svém ve formě oblékání, šperku, kresby nebo povídky…

2) To nedokáži říct. Mám ráda hodně knih, těžko říct, která je ta nejoblíbenější. Líbí se mi autoři jako G. D. Falksen a Tim Powers, Lemony Snicket a našlo by se mnoho dalších, myslím, že dnes je výběr zvláště na zahraničním trhu dost pestrý. U nás bych jistě vyzdvihla retrofuturistickou antologii Plnou parou, kde jsou mimo jiné i skvělé steampunkové povídky, které tento žánr opravdu skvěle reprezentují i bez častých klišé a posedlostí vynálezy (od steampunkových končetin přes dopravní prostředky až po zvířátka a předměty běžné potřeby… prostě hlavně, ať je tam toho co nejvíc), která je dnes v knihách z mého pohledu nadužívaná. Plnou parou bych určitě doporučila nejen lidem, kteří se steampunkem začínají, ale i těm, kteří chtějí vidět, jak se tento subžánr píše zahraničními špičkami.

steampunk02x

Martin Šust

znalec angloamerické fantastiky a editor antologie Plnou parou

1) Obávám se, že odpověď nebude nijak originální. Už od dětské doby četby verneovek mě jednoduše přitahuje ona doba džentlemenů a proradných zlotřilců a když se k tomu přidají šílené vynálezy ještě šílenějších vynálezců či krapet magie, jde o neodolatelnou kombinaci. Je to jako nastoupit do stroje času a v 19. století zjistit, že tamní společnost byla v mnohém úplně jiná a mnohem rozvinutější, než jsme si mysleli.

2) Pro mě rozhodně Brány Anubisovy od Tima Powerse, které efektně kombinují tématiku rozmanitých paradoxů spojených s cestováním v čase s geniální tvorbou fiktivních dějin a postav, jež jsou umně zamíchány mezi reálné osoby a známé události tak, že je mnohdy jen těžko lze vůbec rozeznat.

Michael Bronec

nakladatel, obrozenec české fantastiky a editor antologie Excelsior, Gentlemani!

1) Vždycky jsem měl rád romány Julese Vernea, a steampunk mi je v modernějším kabátě připomíná.

2) Určitě nějaká z těch, co jsem vydal; pročež samozřejmě nemohu říci která… (smích)

Vlado Ríša

spisovatel, šéfredaktor časopisu XB-1 a editor antologie Mrtvý v Parovodu

1) Je to doba kdy spolu koexistovaly technologie a magie (alespoň v literatuře) a byla to doba gentlemanů a vůbec je to takové období, kde se autor může řádně vyřádit.

2) Mrtvý v parovodu a Excelsior, gentlemani… a samozřejmě moje povídky, že? (smích)

Barbora Lyčková

šéfredaktorka jednoho z nejlepších steampunkových blogů Nebe plné vzducholodí

1) Mám ráda estetiku 19. a počátku 20. století a sci-fi. Když se to dá dohromady, vychází z toho steampunk.

2) Neustále se to mění, ale jednou takovou stálicí je sbírka Steampunk sestavená Ann a Jeffem VanderMeer.

A jak jste na tom vy?

Odpovíte také na naše otázky?

conias-pod-parou-banner

641 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.