Storm – dorazil další bourák evropské klasiky (recenze)
Zdá se, že se opět střetly dvě správné planety, podivný vydavatelský cyklus byl dokončen a fanouškům evropské komiksové tvorby se začalo blýskat na lepší časy. Jak jinak si totiž vyložit situaci, že se na našem trhu objevil další zásadní hrdina, který okouzlil nejednoho nadšence obrázkových příběhů. Storm je v nejlepších letech (jeho zrod se ne náhodou shoduje s datem mého narození) a jakožto zralý muž si už jistě zasloužil, aby byl uveden i do naší komiksové produkce. To, že se poprvé objevil v roce 1977, nechme stranou a važme si toho, že tento anomální meziplanetární tulák konečně dorazil i k našim hranicím. Stormovým duchovním otcem je ilustrátor Don Lawrence, který si touto sérií vydobyl pořádné renomé po celém světě.
Abychom byli přesní, jeden Stormův „kraťas“ se u nás objevil už v roce 1993 v časopise Comics Arena #1, jenže první číslo tohoto časopisu bylo zároveň i jeho labutí písní a tak se fanoušci komiksu nikdy nedozvěděli, jak to s tím odvážným chlapíkem vlastně dopadlo. Stejně jako v tenise, i ve vydávaní komiksů je dovoleno druhé podání, takže se čtenářům tvůrčí tandem Don Lawrence a scénárista Martin Lodewijk představuje znovu, tentokrát ve vydavatelském dresu Albatros/Cooboo. Jak už to s evropskými komiksovými sériemi vydávanými u nás bývá, situace je ještě zamotanější, než se na první pohled zdá. První samostatný Stormův sešit Piráti z Pandarve je vlastně v originálním chronologickém pořadí desátým sešitem Stormových dobrodružství. Ale nelekejte se, tento díl otevírá cyklus nazvaný Kroniky Pandarve, takže čtenář není v podstatě o nic ochuzen a vynecháno je pouze několik předchozích dobrodružství, ovšem tento příběh si vychutnáte pěkně od začátku a vůbec nevadí, že jste nečetli předchozí pestrobarevné opusy.
Piráti z Pandarve jsou dobrodružným sci-fi jako řemen! Stejně jako třeba Létající Čestmír je i Storm vcucnut podivným světlem a teleportován do neznámých končin vesmíru. Aby mu nebylo smutno, tak se za ním do světelného kuželu vrhne i impozantní Rudovláska, která nepostrádá potřebný sex-appel intergalaktické divy. Jenže jak už to bývá, společné vyskytnutí v cizím prostředí, znamená rovněž odloučení obou hrdinů. To je zaviněno hned první dramatickou událostí, která se v neznámém prostředí přihodí. Storm sice nerozumí místnímu jazyku, ale po požití perly poznání, kterou mu nabídne lovec vesmírných velryb, porozumí. Opět mě napadá příměr z tuzemského prostředí: Král Jiřík si také pochutnal na hadí pochoutce a porozuměl řeči zvířat, že? Nu, dost srandy. Děj se samozřejmě zvrhne neočekávaným směrem a Storm musí čelit přívalu dalších nástrah. Více nechám na samotných čtenářích, protože prozrazovat děj není slušné a bobříka spoilerování ještě nikdo nevymyslel.
Pokud mi něco na příběhu samotném vadí, tak je to ona předvídatelnost děje a silný pocit déjá vu, že některé dějové scény jste už někdy viděli, akorát v jiném podání. Prvotní vydání tohoto příběhu se datuje rokem 1982, tak těžko posoudit, jestli náhodu někdo nekopíroval spíše Storma. Ale tahle badatelská práce mě příliš nebaví, takže se do ní ani nehodlám pouštět. Pravdou však je, že z pohledu roku 2012 působí některé situace a zápletky poněkud otřepaně a klišovitě. Vše ovšem totálně vyvažuje a zachraňuje parádní realistická kresba, která by spíše měla být nazvána uměleckou malbou. Však také Don Lawrence (vl. jm. Donald Southam Lawrence) studoval prestižní akademii Borough Polytechnic Institute, kterou nedokončil právě kvůli inklinaci k hyperrealistické malbě. Ve sledu událostí příštích ho to však vůbec nemuselo mrzet, protože se mohl zcela věnovat svému oblíbenému koníčku, kterým samozřejmě byla tvorba komiksových příběhů. I díky tomuto umělci pak čtenář cítí veliký rozdíl mezi kresbou používanou evropskými komiksovými klasiky a těmi, kteří vyrostli za velkou louží. Způsob podání příběhu se diametrálně liší, čehož si povšimne i začínající komiksový potěr.
Absolutně mě těší, že krom klasik jako Thorgal, Tintin atd. se tuzemský čtenář může setkat s další ceněnou a dlouhá léta vycházející evropskou komiksovou sérií. Je třeba si uvědomit, že takovýmito vydavatelskými počiny je čtenářům patřičně rozšiřován obzor a komiks jako médium může zaujmout i další čtenáře, kteří například neholdují superhrdinům či autobiografickým existencionálním počinům nezávislých tvůrců. Spektrum komiksového záběru je patřičně široké a já věřím, že i evropská tvorba si najde své věrné čtenáře, kteří jí budou stále podporovat, aby podobné komiksy u nás i nadále vycházely. Možná to zní jako bezpředmětný nářek nad rozlitým mlékem, ale já stále nezapomínám na situaci, kdy fanoušek lačný po komiksové tvorbě neměl možnost koupit si prakticky nic a zadní stránky časopisu ABC byly i v knihovnách vytrhávány…
Martin Lodewijk & Don Lawrence: Storm 10 – Piráti z Panderve
brožovaná, překlad Martina Loučková, obálka Don Lawrence, 48 stran, 159 Kč, vydalo nakladatelství CooBoo 9.května 2012
1 043 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora
Comics Arenu mám a tenhle comics si velmi živě vybavuju.
To zase budu utrácet…