Ocenění

Další úder válečného kladiva (recenze)

Autor | Aktuality | Pondělí 24 října 2016 15.00

Univerzum Warhammeru je bohaté a rozmanité, v knihách opatřených známým logem se setkáváme s klasickou fantasy i s příběhy militaristické sci-fi opatřenými podtitulem 40 000. Avšak pokaždé jde o nelítostné časy plné násilí, v nichž vyniknou osudy hrdinů i zrádců. Nejnovějším přírůstkem je román Strážce cti od Nicka Kymeho, autora, jehož dílo známe díky knize Křivopřísežník, kde se věnoval převážně rase houževnatých, neohrožených a do oceli zakutých trpaslíků. A stejně je tomu i tentokrát: Trpasličí král Bagrik a elfí princ Ithalred uzavřou spojenectví na bázi výměnného obchodu. Elfové jsou napadeni a dožadují se pomoci od svých spojenců. Ti však odmítají a nechají se do bojů zatáhnout až po přepadení a zabití královského dědice trpasličího trůnu Nagrima. Poté se oba národy semknou proti společnému nepříteli a společně jej hodlají rozdrtit…

strazce-cti

Problém tkví už v anotaci na zadní obálce, v níž je zbytečně vyzrazen děj prakticky celé poloviny knihy. O to víc může fanouškům, kteří mají svět Warhammeru v oblibě především pro jeho akčnost a popis bitevních vřav, vadit, že se v první části jedná spíše o vhled do kultury trpaslíků a elfů, kteří se pokouší o navázání obchodní dohody. Pokud se už dostane na akci, nemůže se čtenář zbavit pocitu, že je do příběhu (alespoň v první polovině) vložena násilně, jen aby udržela čtenářovu polevující pozornost. Naštěstí ve druhé polovině získává příběh patřičnou dynamiku a to, co byl doposud dlužen, vrací i s úroky. Štíty se tříští, šípy brázdí oblohu a těžká válečná kladiva drtí křehké kosti nepřátel. Dojde i na epické souboje hrdinů, kteří si jsou vědomi, že pokud padnou, podlomí morálku svých následníků.

Kromě krále Bagrika a panovníkova osobního strážce Morka sledujeme na straně trpaslíků další zajímavé charaktery, nejsympatičtější z nich je vlajkonoš Haggar, jenž se snaží smýt hanbu svého rodu, kterou v minulosti zapříčinil jeho předek, když nechal v bitevní vřavě klesnout bojovou zástavu do bláta a způsobil tak neodvratnou porážku a potupu trpasličímu národu. Elfové naopak působí od začátku do konce arogantně, panovačně a do značné míry i hloupě. Jejich motivace získat trpaslíky na svou stranu je sice silná, ovšem snaha pro to udělat cokoli navíc minimální, a tak jsou scény vyjednávání s nimi často až absurdní. Snad kromě upřímného vyjednavače Melbetha nemají mezi sebou žádnou sympatickou postavu.

Pointa, na které přirozeně celý příběh stojí, je bohužel předvídatelná a příběh nezachrání ani následné vyústění, jež autorovi ponechává zadní vrátka k pokračování. Trochu úsměvně působí mapka, na níž snad kromě jednoho místa nenajdete lokace, ve kterých se děj knihy odehrává. Naopak slovník některých trpasličích výrazů a slov potěší. I přes výše uvedené výtky se jedná o dílo čtivé, jemuž se nedá upřít zajímavé a propracované zobrazení trpasličích zvyků, povah i celé jejich kultury. Místy se autor zřetelně nechal inspirovat antickou Spartou a zabrousí i do dalších kapitol pozemské historie. V rámci doposud vydaných warhammerovských knih tak sice jde o průměr, i tak si ale věrní fanoušci přijdou na své a budou se těšit na věci příští.

Nick Kyme: Strážce cti

brožovaná, překlad Josef Hořejší, obálka Clint Langley, 312 stran, 309 Kč

polaris-logo

1 117 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.