Ocenění

Studená krev vás nenechá chladnými (recenze)

Autor | Aktuality | Úterý 12 Listopad 2013 8.35

V nové čistě elektronicky vydané novele Haniny Veselé z herního světa Asterionu, Studené krvi, se na scénu vrací psionička a nekromantka známá především z románu Magnólie a démon (2012). Tentokrát ji nová zakázka zavádí do sídla nebezpečného dračího čaroděje uprostřed dost možná ještě nebezpečnějšího lesa – a to je jen začátek všech potíží. Unést odtamtud někoho rozhodně není jednoduché, obzvlášť když jde o kohosi ještě mocnějšího než vy a drženého v područí mága, na kterého nestačíte už vůbec… Ale copak by takové nevalné vyhlídky mohly tvrdohlavou Magnólii odradit? Světem Asterionu jsem až na přečtení několika literárních prací zcela nepolíbená, ale mohu čtenáře ujistit, že žádné znalosti prostředí nejsou pro pochopení příběhu nutné – je psán tak, aby byl čtivý a zajímavý i pro nově příchozí, a to se Hanině Veselé rozhodně povedlo. Nutná není ani znalost dřívějších eskapád její hrdinky Magnólie, Studená krev si stojí velmi dobře i samostatně.

První slovní spojení, které mě napadne v souvislosti s touto novelou, je příjemná jednohubka. Je krátká, vystačí tak na hodinu a čtvrt čtení – ideální na cestu do práce a zpět nebo na čtení před spaním. Nebude ani vadit, když cestou v tramvaji nebudete schopni dávat dokonale pozor, protože přemíru soustředění se tu bezesporu nevyžaduje. Příběh je poměrně lineární, bez odboček, složitého pozadí a vysvětlování. Dostanete se rovnou do děje a vše, co vám třeba bude vrtat hlavou na začátku, se dozvíte za pár minut. Je škoda, že pojem vlakové čtivo v průběhu času získal trochu pejorativní nádech, protože de facto je Studená krev ideálním vlakovým čtivem – nenáročným, krátkým, svižným, čtivě napsaným, velmi sympatickým a zábavným.

Jednohubka mi ale přijde jako daleko hezčí a výstižnější vyjádření, protože Studená krev se skutečně povedla a použít jinak zabarvený termín by tak bylo zavádějící. Velice příjemně jsem se u ní pobavila, navštívila neznámá místa asterionského světa a poznala postavy, které byly načrtnuty životně a sympaticky. Dočkala jsem se dobře napsaného humoru, akce i napětí. Víceméně tu není k čemu dalšímu se vyjadřovat, protože zvláštní výhrady nemám, ale podrobný rozbor jednotlivých kladů by byl zbytečný. Jde zkrátka o vydařenou dobrodružnou novelu, u které si odpočinete a na chvilku zapomenete na v posledních dnech spíše šedivý svět okolo. Studená krev je navíc k dispozici na Palmknihách ke stažení zdarma – tak neváhejte, pořiďte si ji, seznamte se s tvorbou Haniny Veselé, světem Asterionu i Magnólií a příjemně se bavte. Litovat zcela jistě nebudete…

Hanina Veselá: Studená krev

e-book, obálka Eva Mária Ondová, 100 stran, vydává nakladatelství Mytago

Související články:

Hanina Veselá nám znovu představí svou Magnólii

Nekromantka Magnólie znovu na scéně… (ukázka)

840 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Comment by filtr — 12.11.2013 @ 8.55

    … mimochodem, krásná obálka, sice trochu evokuje koralinu, ale vyvedená je moc pěkně

  2. Comment by Kim — 14.11.2013 @ 12.27

    obálka luxusní

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.