Ocenění

Fantastika na Světě knihy 2016

Autor | Aktuality | Středa 23 Březen 2016 10.00

Dlouhá léta zastupovala fantastiku na každoročním festivalu Svět knihy pouze Akademie science fiction, fantasy a hororu s udělováním svých v rámci žánru prestižních cen. Posledních několik let se však ve zvláštním Sále fantazie odehrává bohatý program, za který by se jistě nemusel stydět žádný větší con. Také letos se v něm sejde řada známých tváří a chybět samozřejmě nebude ani redakce časopisu XB-1. Chybět byste rozhodně neměli na našem pořadu v pátek od 15:00, ovšem vidět nás bude i v některých dalších pořadech. Stavit se samozřejmě můžete i na našem prodejním stánku, kde si můžete nakoupit řadu zajímavých knih s festivalovou slevou, prohlídnout si galerii obrazů Martina Zhoufa, anebo se prostě jen stavit a třeba si promluvit o našem časopise či webu…

svet-knihy-2016

Čtvrtek 12. května

11:00–12:00

Sicílie s vůní jídla

Účinkující: Petr Šámal (moderuje Václav Kotrman)

Petr Šámal, který na Sicílii žije, představí svou novou knihu a bude vyprávět o životě, zvycích a především o kultuře stravování a receptech na jednoduché a zdravé sicilské pokrmy ze surovin dostupných běžně i u nás.

12:00–13:00

Jak se stát redaktorem Pevnosti a získat bohatství i slávu

Účinkující: Kristina Nowakowska, Martin Fajkus, Boris Hokr ad.

Obránci Pevnosti se v plné síle postaví čelem všem dotazům na svou práci! Jak vzniká článek, co obnáší jeho psaní a co se s ním děje po odevzdání? Je to všechno magie, nebo tvrdá řehole? Řekneme vám vše, co potřebujete znát, abyste se stali jedním z nás!

13:00–14:00

Proměny hrdinky v žánru

Účinkující: Františka Vrbenská

Fantastika se pyšní dávnými kořeny – putováním a válkou. Proto je většina protagonistů mužského rodu. Nakolik dnes ohrožují hrdinky nadvládu supermanů? Od Rusalky k Wonder Woman: jsou výtvorem nebo zrcadlem dobové kultury?

14:00–15:00

České autorky fantastických žánrů

Účinkující: Vilma Kadlečková, Františka Vrbenská ad.

České autorky fantasy a sci-fi vyprávějí o psaní, o svých knihách a plánech, Přijďte si poslechnout příběhy ze světa Mycelia, jak se píše o upírkách v Praze, o fantasy Stín Modrého býka či o hrdince Magnólii ze světa Asterionu.

15:00–16:00

Lodí přes fantastický Atlantik

Účinkující: František Novotný (moderuje Vlado Ríša)

Převézt jachtu z Floridy do Hamburku může být nesnadné i pro zkušeného kapitána zvláště s méně zkušenou posádkou. František Novotný tuto cestu absolvoval a bude vyprávět o zajímavých okamžicích, s nimiž se na tak dlouhé plavbě setkal.

16:00–17:00

Spisovatel nebo knihovník?

Účinkující: Míla Linc, Klára Smolíková

Míla Linc je spisovatel a zároveň knihovník. Je jediný? A jak v praxi vypadá spojení práce a koníčku? Povídání bude nejenom o psaní, ale i o spolupráci mezi knihovnou, spisovateli a nakladateli. Sekundovat mu bude spisovatelka, lektorka a scenáristka Klára Smolíková, která „vychovala“ několik generací knihovníků a knihovnic a s knihovnami udržuje živý kontakt.

17:00–18:00

Detektivka psaná za výkladní skříní

Účinkující: David Zábranský, Josef Pecinovský ad. (moderuje Jiří W. Procházka)

Vznik a průběh projektu šesti zcela různorodých spisovatelů, kteří se rozhodli napsat on-line a zároveň nonstop detektivní příběh z barrandovských ateliérů. Představení knihy „Šest nevinných“, neuvěřitelné příhody za 72 hodin nepřetržitého psaní, autorské čtení.

18:00–19:00

Cesta od sci-fi k ministerské židli

a zpátky nejen ke sci-fi, ale i k detektivce

Účinkující: Daniela Kolářová (moderuje Vlado Ríša)

Daniela Kovářová je česká právnička, advokátka se specializací na rodinnou problematiku, bývalá ředitelka Justiční akademie a ministryně spravedlnosti České republiky, šéfredaktorka odborného časopisu, je také spisovatelka, věnuje se nejen sci-fi (spoluzakládala v Plzni sci-fi klub), ale v poslední době začala psát úspěšné detektivky.

Pátek 13. května

10:00–11:00

O komiksech s Bublifukem

Účinkující: Klára Smolíková, Lukáš Fibrich, Jiří W. Procházka ad.

Přijďte si vyzkoušet mluvit v bublinách, kreslit a psát komiksy spolu s autory nové komiksové revue. Na všechny šikovné holky a kluky se těší Klára Smolíková a autoři této dětské komiksové revue.

11:00–12:00

Dan Černý aneb kreslíme s Pevností

Účinkující: Kristina Nowakowska, Dan Černý, Martin Fajkus ad.

Z temných doupat nezřízené kreativity vám přinášíme fenomenálního Dana Černého! Znáte jeho stripy, komiksy i břitké rady. Ale nyní bude přímo před vámi kreslit živě! A my při té příležitosti pokřtíme nové pevnostní tričko a vykecáme něco pevnostních tajemství…

12:00–13:00

Areston Josefa Pecinovského

Účinkující: Josef Pecinovský (moderuje Boris Hokr)

Matador české sci-fi představí svůj nový román z krutého prostředí vesmírného vězení na záhadné planetce Areston. Při besedě odpoví i na otázky o světě svého dystopického cyklu Plástev jedu.

13:00–14:00

Antologie ženské fantastiky

Účinkující: Františka Vrbenská, Zuzana Houšková

Liší se literární tvorba žen a mužů? Jak píší české a slovenské autorky, když je neomezuje zadání a řídí se jen svou imaginací? Poslechněte si ukázky z chystané knihy: dokážou být drsné, nekompromisní a velice vynalézavé…

14:00–15:00

Byl jsem mladistvým filmařem

Účinkující: Marek Dobeš, Štěpán Kopřiva, Alexandr Rusevský

Pojďte natáčet filmy aneb rady režiséra a moudra producenta, postřehy scenáristy + projekce krátkometrážního filmu „Byl jsem mladistvým intelektuálem“, ukázky z českého hororu „Choking hazard“.

15:00–16:00

Fantastický časopis během fantastických let

Účinkující: Vlado Ríša, Martin Šust (moderuje Jiří W. Procházka)

Jediné tištěné literární periodikum na českém trhu, které vychází bez státních dotací. Přesto žije, má se k světu a svým čtenářům neustále přináší příběhy od nejlepších zahraničních i českých autorů. Jaké je jeho tajemství?

16:00–17:00

Fantastické audioknihy od českých vydavatelství

Účinkující: Jiří W. Procházka, Radek Volf ad. (moderuje Jiří W. Procházka)

Na našem audiotrhu se pohybují hráči (nadšení vydavatelé), které se nebojí fantastických žánrů. Vydávají jak původní sci-fi a fantasy, tak i tu světovou. Pojďte si poslechnout o produkci fantastických audioknih od vydavatelství Walker & Volf, Straky na vrbě, One Hot Book, Tympanum a dalších + ukázky z audioknih.

17:00–18:00

S Pevností nejen do světa Hry o trůny

Účinkující: Daniel Storch, Martin Kužel

Seriálová rubrika nám dělá radost a rádi se podělíme. Pod taktovkou Dana Storcha, našeho muže v televizním světě, se tak dozvíte ty nejžhavější novinky, zákulisní drby i tajemné šeptačky, co nás všechno čeká a nemine ve světě fantastických seriálů.

svet-knihy-2016-foto

Sobota 14. května

10:00–11:00

O komiksech s Bublifukem

Účinkující: Klára Smolíková, Petr Kopl, Jiří W. Procházka ad.

Přijďte si vyzkoušet mluvit v bublinách, kreslit a psát komiksy spolu s autory nové komiksové revue. Na všechny šikovné holky a kluky se těší Klára Smolíková a ostatní autoři podílející se na nové dětské komiksové revue Bublifuk.

11:00–12:00

10 let české knižní řady „Agent John Francis Kovář“

Účinkující: Jiří W. Procházka, Miroslav Žamboch, Vlado Ríša ad.

Pojďte se podívat do historie, současnosti i budoucnosti největší české sci-fi a fantasy knižní řady Agent JFK. Seznamte se s většinou autorů a autorek neuvěřitelných dobrodružství agenta Johna F. Kováře a jeho přátel, Andrey Villefortové a Vincenta Vegy. Navštivte fantastické světy Agentury E. F.

12:00–13:00

Kroniky karmínových kamenů, Bruncvík a Dobrodruh

Účinkující: Františka Vrbenská, Vlado Ríša, Leonard Medek

Historie poskytuje fantastickým příběhům bohatou inspiraci, jak dokazují čtvrtý svazek exotických dobrodružství Františka Franty a román „Bruncvík a nagyery“ ze série „Legendy o Bruncvíkovi“. Odhalíme i tajemství rytíře se lvem!

13:00–14:00

Jak se dělá audiokniha + křest audioknihy z cyklu Koniáš

Účinkující: Jiří W. Procházka, Radek Volf a Miroslav Žamboch

Fenomén současnosti: zvukové knihy aneb jak se tvoří, jak se vybírají vypravěči (narátoři), jak se nahrávají a jak se prodávají audioknihy. Uslyšíte ukázky z audioknih a bude se křtít audionovinka od Miroslava Žambocha.

14:00–15:00

Kladivo na čaroděje jde do finále

Účinkující: Jiří Pavlovský, Martin D. Antonín ad. (moderuje Boris Hokr)

Autoři Kladiva na čaroděje seznámí své čtenáře s minulostí, současností i budoucností oblíbené akční urban fantasy série. Velké finále, a co bude dál?

15:00–16:00

Fantastické velehory a zvířata

Účinkující: Alexandr Rusevský

Vyprávění a fotografie z cest, které se samy pohybují na hranici fantazie. Cestovatel a břitký komentátor Alexandr Rusevský vás na místě dostane až do Afriky či Jižní Ameriky. Spatříte pyšné velehory i džungle. Seznámíte se z bezpečné vzdálenosti i s fantastickými zvířaty a přitom se nebudete bát. Protože v pořadu žádná živá zvířata nevystupují.

16:00–17:00

Detektivky z českých luhů a hájů

Účinkující: Klára Smolíková, Jiří W. Procházka, Štěpán Kopřiva, Pavel Renčín

Autoři sci-fi a fantasy pronikají do hájemství detektivních příběhů. Dozvíte se, jak vzniká detektivní řada Souřadnice zločinu, jaký bude další díl drsné detektivky z Libně, a uslyšíte, jaký psychothriller se dá napsat o vězněné dívce. Dozvíte se vše, co jste o současných českých detektivkách chtěli vědět.

17:00–18:00

Sexuální fantastika

Účinkující: Radim Uzel (moderuje Zdeněk Pobuda)

Lidé hodnotí sex ve fantastice, ale nikoliv fantastiku v sexu. Autor psal o sexu v kosmických lodích i o znásilnění žen mimozemšťany. Mnohem bohatší úhel pohledu a vydatnější zdroj poznání však nabízí fantastika našeho pozemského sexuálního života.

18:00-19:00

Fantastické knihy roku 2016

Účinkující: Martin Šust

Redaktor časopisu XB-1 představí nejzajímavější tituly fantastického žánru vydané či teprve chystané v roce 2016. Nenechte si ujít přednášku, v níž se dozvíte řadu mnohdy ještě nezveřejněných informací z nakladatelského zákulisí…

Neděle 15. května

10:00–11:00

Edice Pevnost

Účinkující: Josef Pecinovský, Jana Rečková ad. (moderuje Boris Hokr)

Beseda s autory oblíbené edice fantasy, sci-fi a hororových knih a křest nejnovějších titulů edice.

11:00–12:00

Český steampunk vypouští páru

Účinkující: Boris Hokr, Petr Schink, Petra Slováková ad. (moderuje Boris Hokr)

Steampunk v Čechách zažívá zlatý věk, pojďme tedy společně na procházku světy plnými páry, podivuhodných strojů i ještě podivuhodnějších genetických experimentů ve společnosti předních gentlemanů a dam žánru u nás!

12:00–13:00

František Kotleta – řezník české literatury

Účinkující: Martin Fajkus, Boris Hokr, Pavel Koutský (moderuje Leoš Kyša)

Beseda o nejtajemnějším autorovi české fantastiky, jehož knížky plné brutality, sexu a drsných hlášek bourají žebříčky bestsellerů. Jeho čtenáři ho milují a kritici nenávidí. Mezi diváky bude inkognito i sám Kotleta!

13:00–14:00

Fantastický svět Asterionu

Účinkující: Hanina Veselá, Kristína Haidingerová, Lucie Lukačovičová

Připravte se na jízdu říší splněných snů i nočních můr. Asterionským univerzem vás provede trojice autorek. Seznámíte se s nadpřirozenem v jeho nejdrsnější podobě. Včetně násilí, chladných zbraní a a sexu. Držte si klobouky, vážení!

14:00–15:00

Fantastické weby v české digitální kotlině

Účinkující: Martin Šust, Petr Šimčík a další

Navštivte přímo v Sále fantazie nejúspěšnější webové stránky české fantastické scény: XB-1, Sarden, Fantasy planet, Mfantasy, seznamte se s jejich redaktory. Přijďte si poslechnout něco o plánech či zákulisí stěžejních webů, které dlouhodobě ovlivňují českou sci-fi a fantasy scénu.

16:00–17:00

Město jako kulisa fantastiky

Účinkující: Františka Vrbenská, Anna Šochová

Urban fantasy bývá spojována s moderním prostředím, ale koho překvapí, když mezi auty potká Vlada Tepese? Mezi činžáky centra či na předměstí natahuje spáry čirý horor. A šlechtična z časů baroka potřebuje vejít do městských bran, aby odhalila kouzlo…

1 499 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.