Ocenění

Fantastika na Světě knihy 2017 (pozvánka)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 16 března 2017 17.15

Dlouhá léta zastupovala fantastiku na každoročním festivalu Svět knihy pouze Akademie science fiction, fantasy a hororu s udělováním svých v rámci žánru prestižních cen. Posledních několik let se však ve zvláštním Sále fantazie odehrává bohatý program, za který by se jistě nemusel stydět žádný větší con. Také letos se v něm sejde řada známých tváří a chybět samozřejmě nebude ani redakce časopisu XB-1. Chybět byste rozhodně neměli na našem pořadu v sobotu 13. 5. od 15:00, ovšem vidět nás bude i na některých dalších pořadech. Stavit se samozřejmě můžete i na našem prodejním stánku, kde si můžete nakoupit řadu zajímavých knih s festivalovou slevou, anebo se prostě jen porozhlédnout a třeba si promluvit nejen o našem časopisu či webu…

svet-knihy-praha-2017

Čtvrtek 11. května

10.00–11.00

Knihožrouti jsou zpět!

Novinkovou knihu „Knihožrouti: Kam zmizela školní knihovna?“ představí její autorky – spisovatelka Klára Smolíková a ilustrátorka Bára Buchalová v hravém workshopu. Zváni jsou všichni malí knihožrouti!

11.00–12.00

Pište povídky – literární soutěže sci-fi a fantasy

Seznamte se světem literárních soutěží a s možnostmi publikace svých textů! Poznejte organizátory i zákulisí jednotlivých literárních klání. Jsou na vás připraveni lidé ze soutěží Cena Karla Čapka, Daidalos, Soutěž o nejlepší fantasy, Žoldnéři fantazie a jedinečný Přebor autorů fantastiky. Účinkují Vlado Ríša, Františka Vrbenská, Michael Bronec, Vladimír Němec. Moderuje J. W. Procházka.

12.00–13.00

Komiksy – fenomén spojený s pop-kulturou a čtenářstvím

Svět komiksů zasahuje nejen srdce komiksových fanoušků, ale prolíná se do filmového světa. A nyní ho objevují i školy. Komiksová gramotnost a podpora čtenářství, to jsou témata nejen nad světovými komiksy, vydávanými nakladatelství CREW. Účinkují Petr Litoš, Jiří Pavlovský. Moderuje J. W. Procházka.

13.00–14.00

Svět fantastických seriálů

Svět seriálů expanduje všemi směry a pomalu, ale jistě se stává nejvážnějším konkurentem klasického filmu. A i minulý rok se urodilo hned několik titulů, které nám všem vytřely zrak. Pojďme se tedy s naším odborníkem podívat na Stranger Things, Channel Zero, Emerald City, ale i trvalky jako Hra o trůny! Účinkují Dan Storch, Martin Kužel.

14.00–15.00

Ženy v české fantastice

Panelová diskuse v podání známých a talentovaných spisovatelek, které se věnují science fiction, fantasy a hororu. Budou hovořit o tom, co pro ně znamená psaní a svět imaginace. Pozvány jsou Vilma Kadlečková, Julie Nováková, Hanina Veselá, Lucie Lukačovičová, Jana Šouflová, Františka Vrbenská a další.

15.00–16.00

Mladé a úspěšné dámy české fantasy

Pojďte vstoupit do hájemství tajuplných příběhů plných kouzel, draků, čarodějů a romantiky. Mladé a přitom již zkušené autorky Teri Janišová a Michaela Burdová představují svěží vítr v české fantasy. Obě publikovaly nejen úspěšné trilogie, ale i další díla. Janišová má svou audioknihu, Burdová zase publikuje v zahraničí.

16.00–17.00

Svět Arestonu

Příběh z drsného vesmírného vězení pokračuje! Josef Pecinovský představí další osudy vězně Sršně, hlavního hrdiny originálního sci-fi thrilleru “Areston”, které rozvinul v pokračováních “Útěk z Arestonu” a “Vládce Arestonu”.

17.00–18.00

Jak se dělá kvalitní audiokniha

Zajímavé informace ze světa audioknih: jak se vybírají knihy, a vypravěči (narátoři), jak se audioknihy nahrávají a jak se prodávají. Uslyšíte ukázky z produkce vydavatelství W&V, Straky na vrbě a Audiolibrix. Bude se křtít audiokniha M. Žambocha „Na ostřích čepelí“. Účinkují Jiří W. Procházka, Jakub Horák, Michael Bronec, Míla Linc a Mirka Jakabová.

18.00–19.00

Star Wars na vlastní kůži, cosplay na vlastní oči

Pop-kulturní fenomén Hvězdných válek trvající přes 40 let inspiroval po celém světě fanoušky, aby se sami proměnili v kultovní postavy SW. Členové klubu 501st Legion a Rebel Legion budou vyprávět o výjezdech do nemocnic a podobných akcích i o svém vztahu k SW.

Pátek 12. května

10.00–11.00

Démoni a váleční mágové

Svět stižený invazí démonů a akční příběh válečného mága odehrávající se v okolí Brna – fantasy novinky Terezy Matouškové a Oskara Fuchse. Přijďte si poslechnout, proč by neměly ujít vaší pozornosti! A budeme i křtít!

11.00–12.00

Jak psát román

(Pavel Renčín and his Writing Pets)

Pavel Renčín je jednou z nejzářivějších hvězd naší fantastiky. Autor mnoha oceněných povídek a románů se nyní rozhodl zprostředkovat svým fanouškům – a nejen jim – kouzla ze své spisovatelské výbavy. Vtipně, jasně a účinně!

12.00–13.00

Edice Pevnost neztrácí dech

Tradiční beseda s autory oblíbené Edice Pevnost. Inspiraci, perličky z “natáčení” a plány prozradí a vaše všetečné dotazy zodpoví Josef Pecinovký, Jana Rečková, Pavel Fritz, Jaroslav Beznoska, Františka Vrbenská a Lucie Lukačovičová. Moderuje Boris Hokr.

13.00–15.00

Projekce kultovního hororu Choking Hazard

Projekce českého hororu „Choking hazard“ vás spolehlivě usadí do sedaček (a rozesměje). Dáda Patrasová střílející z brokovnice, slepec Josef Dušek či Jan Dolanský – a k tomu hordy zombie myslivců terorizující lidi v motelu uprostřed nehostinné přírody. Film bude provázen komentářem režiséra, scenáristy a občas i herců. Účinkují Marek Dobeš, Štěpán Kopřiva, Alexandr Rusevský, J. W. Procházka a další.

15.00–16.00

Křest fantasy antologie

Bájná stvoření a beseda s autory

Sbírka fantasy povídek nakladatelství XB-1 zaměřená na mytická stvoření, která ovšem dokážou zasáhnout do života obyčejných lidí. Křtiny a zajímavosti z „natáčení“. Účastní se Jana Rečková, Františka Vrbenská, Vlado Ríša, Josef Pecinovský, Adam Andres, Julie Nováková, Lucie Lukačovičová a Anna Šochová. Spojeno s autogramiádou.

16.00–17.00

Audioknihy světové fantastiky

křest audioknihy Setkání s Rámou

Zástupci audiovydavatelství věnujících se tvorbě audioknih v žánrech sci-fi, fantasy a horroru vám stručně představí svou produkci a své plány. Můžete se těšit na novinky od Walker&Volf, One Hot Book, Tympanum a dalších firem. Účinkují Radek Volf, Šárka Nováková, Jiří W. Procházka, Tomáš Výchopeň a další.

17.00–18.00

Pevnost pomáhá fantastice růst

Je pevnostní tradicí, že dává prostor nejen velkým jménům, ale i novým nadějím žánru. A tak se za ta léta na stránkách časopisu i jeho knižních příloh vystřídala celá řada autorů, kteří dnes patří k pilířům fantastiky. My si dnes popovídáme s těmi, kteří jejich řady v dohledné době doplní! Připraveno ve spolupráci s nakladatelstvím Host a dalšími českými nakladateli.

18.00–19.00

Sága Mycelium a vše kolem ní…

Jedna z nejlepších autorek české fantastické literatury Vilma Kadlečková a její sága Mycelium. Přijďte si poslechnout autorku, její zkušenosti s psaním rozsáhlého cyklu, zážitky z tvorby starších děl. A vůbec, kdy vyjde poslední díl této sci-fi ságy. A bude to skutečně konec Mycelia? Účinkují Richard Klíčník a Vilma Kadlečková.

svet-knihy-2017-banner

Sobota 13. května

10.00–11.00

Obec spisovatelů ČR představuje svůj almanach

Beseda o aktivitách Obce spisovatelů ČR, publikacích jejich členů a regionální činnosti. Pořad budou doprovázet čtené ukázky z vydaných textů. Účinkují Daniela Kovářová, Františka Vrbenská, Vlado Ríša a další.

11.00–12.00

Pevnostní tričko Dana Černého

Dan Černý je prostě skvělý. Potřebujete zrzavé monstrum, roztomilou kočičku, turbošneka nebo ultimátně nerdího geeka? Žádný problém, pokud znáte tajné číslo do jeho výčepu… pardon, pracovny. Tentokrát ale naživo, na denním světle. Zázraky nejen komiksové tvorby v přímém přenosu…

12.00–13.00

Žena se sovou – křest antologie

Před rokem byl na Světě knihy představen unikátní projekt „Lehké fantazijno“: série antologií 52 povídek žánru fantastiky, psaných českými a slovenskými autorkami. Po úspěšné pilotní „Ženě se lvem“ přichází druhý svazek projektu „Žena se sovou“. Účinkují Zuzana Hloušková a Františka Vrbenská.

13.00–14.00

České audioknihy v žánrech sci-fi, fantasy, horor

Audioknihy českých autorů vstoupily na trh před pěti lety a od té doby se jejich nabídka rozšiřuje. Mohou za to dvě audiovydavatelství specializovaná na českou SFFH: Walker&Volf a Straky na vrbě. Bude se křtít audiokniha M. Žambocha „Na ostřích čepelí“. Účinkují Michael Bronec, Míla Linc, Radek Volf, Jiří W. Procházka a Mirka Jakabová.

15.00–16.00

Fantastická minulost a budoucnost časopisu XB-1

Výhradně literární SF periodikum na českém trhu, soustavně věnující se rozvoji a propagaci fantastických žánrů u nás. A to již 27 let. Díky XB-1 se v naší sci-fi a fantasy literatuře objevila jména dnes známých spisovatelů či autorek. Díky literárním soutěžím a mravenčí práci tak XB-1 objevuje další jména naší literární scény. Účinkují Vlado Ríša, Martin Šust, moderuje Jiří W. Procházka.

16.00–17.00

Knižní řada Agent JFK vstupuje

do druhého desetiletí existence

Nejslavnější a nejstarší česká knižní řada v žánru sci-fi a fantasy loni oslovila již 10 let svého trvání. Kolik za tu dobu vyšlo dílů a povídkových sbírek, co se chystá v blízké budoucnosti, to vše se můžete dozvědět v jedinečném „výročním“ programu, spojeném s autogramiádou. Účinkují Miroslav Žamboch, Jiří W. Procházka a další.

17.00–18.00

František Kotleta a jeho akční bestsellery

Beseda o nejtajemnějším autorovi české fantastiky, jehož knížky plné brutality, sexu a drsných hlášek bourají žebříčky bestsellerů. Jeho čtenáři ho milují a kritici nenávidí. Mezi diváky bude inkognito i sám Kotleta! Účinkují Martin Fajkus, Boris Hokr, Pavel Koutský. Moderuje Leoš Kyša.

18.00–19.00

Fantastické knihy roku 2017

Nepřehlédnutelná postava české science fiction a fantasy scény představí nejzajímavější tituly fantastického žánru vydané či teprve chystané v roce 2017. Nenechte si ujít přednášku, v níž se dozvíte řadu mnohdy ještě nezveřejněných informací z nakladatelského zákulisí… Účinkuje Martin Šust.

14. 5. 2017 Neděle

10.00–11.00

Sexuální symbol vs. inteligence na počátku 20. století

Z hlubin času vytěžené důkazy o době, kdy „Evropa tančila valčík“. Čím si tehdy obyčejní lidé – ženy nevyjímaje – bystřili rozum? Jsme ještě schopní obstát ve srovnání s tím, co dokázali vymýšlet před sto lety? Účinkují Anna Šochová a Františka Vrbenská.

11.00–12.00

Dark fantasy: Hrdinové nebo záporáci?

Nahlédněte do propasti temnoty se třemi dámami české fantasy: autorkou cyklu o Magnólii Haninou Veselou, spisovatelkou Karolinou Francovou a horory píšící Kristinou Haidingerovou. Můžete se těšit na inteligentní zlosyny a mistry nekromancie, Českou republiku v područí temného mága a upíry uprostřed mrazivé pustiny.

12.00–13.00

Klub Terryho Pratchetta a Jan Kantůrek – autorské čtení

Gigant světové humoristické fantasy miloval Českou republiku. Měl zde ostatně jeden z největších svých klubů – a pozor: geniálního překladatele, Jana Kantůrka. Přijďte si poslechnout zážitky členů Klubu T. P. se samotným spisovatelem a zároveň Kantůrkovo „autorsko-překladatelské“ čtení ukázek ze Zeměplochy v jeho nezaměnitelném přednesu. Účinkují Jan Kantůrek, Věra Liptáková a další.

13.00–14.00

Poslední stadium Kladiva na čaroděje

První sezona oblíbené série akční urban fantasy je u konce a druhá se připravuje ke startu… Křest závěrečného dílu první série “Poslední stadium” a povídání s autory o minulosti, současnosti a hlavně budoucnosti party netradičních hrdinů. Účinkují Jiří Pavlovský, Darek Šmíd, Martin D. Antonín, Jakub Mařík. Moderuje Pavlína Kajnarová.

14.00–15.00

10 způsobů, jak zabít svoji povídku

I v jinak dobrém textu se může objevit něco, co ho doslova zabije. Stačí jediná prapodivná věta. Pitomec hrdina. Hrdina pitomec. Děj klokanovitý. „Přelkep“. Chcete mít větší šanci na „ůspěch“ v literární soutěži nebo naopak ovládnout umění masakrování příběhů? Račte se dostavit. Účinkují Karel Doležal, Olga Xaverová a Anna Murdochová.

15.00–16.00

Fantastické weby v české digitální kotlině

Navštivte přímo v Sále fantazie nejúspěšnější webové stránky české fantastické scény: XB-1, Fantasy planet, Dagon…. Seznamte se s jejich redaktory. Přijďte si poslechnout něco o plánech či zákulisí webů, které ovlivňují celou českou sci-fi a fantasy scénu. Účinkují Martin Šust (XB-1), Ondřej Harman (Dagon) a Josef Horký (Fantasy Planet).

2 806 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Julianne — 17.3.2017 @ 18.28

    Je vtipné se dozvědět z programu, že se budu účastnit dvou pořadů. OK, proč ne… až na to, že v tu dobu nebudu v ČR.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.