Ocenění

Svět knihy 2018 – programy pro Sál fantastiky

Autor | Aktuality | Pátek 4 května 2018 11.35

Svět knihy 2018 je už za dveřmi. Tématy 24. mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu jsou letos Převratné 20. století a Komiks. Alejandro Jodorowski bohužel z pracovních důvodů nedorazí, objeví se ovšem kupříkladu Reinhard Kleist či autorské duo Catel Mullerová a Jose-Luis Bocquet. Vedle mnoha nakladatelství věnujících se fantastice a komiksu (Argo, Crew, Host aj.) najdete už tradičně také společný stánek časopisu XB-1, nakladatelství Epocha a audio vydavatelství Walker & Volf. Bohatým programem bude samozřejmě žít i Sál fantastiky, jehož bohatý čtyřdenní program vám právě přinášíme. V pátek od 13.00 pak proběhne panel našeho časopisu, kam vás srdečně zveme. Rádi si s vám ovšem promluvíme i na našem stánku…

svet-knihy-2018

ČTVRTEK 10. KVĚTNA

10.00–11.00

Zakousněte se do knihy (workshop pro děti)

Literární dílna pro malé čtenáře. Knížka Knihožrouti: Kam zmizela školní knihovna? tematizuje samo čtenářství. Je opravdu čtení nebezpečné a proč se někdy nemůžeme od knihy odtrhnout? Dílna si všímá přirovnání, ustálených spojení a rčení, která se ke čtenářství váží. Za pomoci pracovních listů děti vypátrají, jak se dá do knihy zakousnout, proč se někdo v knihách válí a kdo je to knihomol.

11.00–12.00

Bublifuk aneb Jak se dělá komiks (workshop pro děti)

Komiksová dílna pro malé čtenáře. Úspěšná komiksová revue Bublifuk představuje deset původních komiksů, které jsou podkladem pro tento pořad. V hravém workshopu si holky a kluci vyzkouší, kdo je kdo v komiksové redakci, jakými způsoby komiks vzniká a jaké jsou druhy bublin nebo jaká můžeme používat v komiksu citoslovce. Pro děti budou připravené i zábavné pracovní listy.

12.00–13.00

Jak se dělaly Obrázky z moderních čs. dějin 19451989

Rozsáhlý komiks od autorů Jiřího Černého (text a scénář) a Lukáše Fibricha (kresba, lettering) byl oceněný jako nejlepší komiks roku 2017 a obdržel prestižní cenu Suk 2016, což je cena učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství. Dále získal uznávanou komiksovou cenu Muriel 2017 v kategorii nejlepší původní kniha. Přijďte si poslechnout více o tomto historickém, až dokumentárním komiksu.

13.00–14.00

Fenomén audioknih

Audioknižní trh se rozrůstá, audioknihy se stávají naším průvodcem ve volném čase, při řízení auta nebo při ostatních běžných činnostech. Audioknižní vydavatelství vás blíže seznámí s fenoménem audioknih. Poslechnete si i ukázky z úspěšných audioknih.

14.00–15.00

Nebojte se hororů

Strašidelné příběhy se vyprávěly od pradávna a dodnes se těší velké oblibě. Proč se lidé rádi či neradi bojí, jak se buduje tíživá atmosféra a z čeho mají strach samotní autoři? O tom si s vámi povykládají spisovatelé a organizátoři HorrorConu Kristina Haidingerová (autorka románů Ti nepohřbení a Richardovy živé hračky) a Honza Vojtíšek (šéfredaktor jediného českého horrorového magazínu Howard).

15.00–16.00

Historie, fantastika, realita

Příběhy z dějin patří mezi čtenáři k nejoblíbenějším. Do jaké míry jsme schopni zachytit minulost věrohodně a přitom poutavě? V čem tkví rozpor mezi historickou beletrií a historickou fantasy? Na co si autor historické prózy musí dát pozor a bez čeho se neobejde?

16.00–17.00

Star Wars na vlastní kůži, cosplay na vlastní oči

Pop-kulturní fenomén Hvězdných válek trvající přes 40 let inspiroval po celém světě fanoušky, aby se sami proměnili v kultovní postavy. Členové klubu 501st Legion a Rebel Legion budou vyprávět o výjezdech do nemocnic a podobných akcích i o svém vztahu k tomuto univerzu.

17.00–18.00

Povídání s autorkou fantasy Míšou Burdovou

Povídání o autorčiných knihách a především o fantasy novince Dcera hvězd. Jak kniha vznikla? Kdo je její hlavní hrdinka? Vražedkyně, nebo hrdinka? A kdy se dočkáme druhého dílu? To a mnohem víc se dozvíte právě na besedě. Navíc si s autorkou můžete sami popovídat.

Dechberouci-zazrak

PÁTEK 11. KVĚTNA

11.00–12.00

Nová éra fantastických antologií

Velký úspěch nedávno vydané antologie Ve stínu Říše se stal impulsem pro nový projekt antologií, které pod vedením editorů Leoše Kyši a Borise Hokra připravuje nakladatelství Epocha.

12.00–13.00

Třicetiletá válka a česká fantastika

„Osmičkový“ rok našeho národa zahrnuje také tragické období mezi lety 1618 a 1648. Spisovatelé se tomuto osudovému tématu věnují zřídka. Ale pokud ano, pak do svých knih a povídek zahrnují atributy fantastiky; jako by temná, válečná léta nesla stopy magie.

13.00–14.00

Fantastický časopis XB- 1 a fantastické roky 2018 a 2019

Beseda s redaktory oblíbeného časopisu XB-1. Historky z redakce, plány na příští roky prozradí šéfredaktor Vlado Ríša a redaktor webové stránky XB-1 a editor zahraničních povídek Martin Šust.

14.00–15.00

Doctor Who v komiksu

Televizní fenomén přerostl i u nás jak do knih, tak do komiksů. Nakladatelství Crew vydává dobrodružství desátého a dvanáctého Doktora… a kromě toho se podíváme i do historie a na slavné tvůrce, kteří se na Doktorovi podepsali!

Zhouf-Jules-Verne

Na stánku časopisu XB-1 se bude mimo jiné prodávat také nový kalendář Martina Zhoufa na rok 2019. Nese název Jules Verne a jeho fantastický svět techniky v obrazech Martina Zhoufa. Velikost kalendáře je 318 x 450 mm, má 12 stran a stát bude 180 Kč. Slavnostní křest kalendáře proběhne v pátek v 15.00 na stánku XB-1.

15.00–16.00

Hlavní neobjevené tajemství Dechberoucího Zázraka

a uvedení Pérákova vlastního dobrodružství

Autoři Petr Kopl a Petr Macek přijdou besedovat o fenoménu, který hýbal poslední dva roky komiksovým světem v Česku. Odhalí dosud neobjevená tajemství tohoto magického komiksu a zamyslí se nad jeho budoucností. Zároveň představí svůj nový komiks ze Zázrakova světa, a to Pérákův vlastní komiks, který bude na pokračování vydávat časopis ABC.

16.00–17.00

Audioknihy světové i české fantastiky

Zástupci audiovydavatelství věnujících se tvorbě audioknih v žánrech sci-fi, fantasy a horroru vám stručně představí svou produkci a své plány. Můžete se těšit na novinky od Walker & Volf, One Hot Book, Tympanum a dalších firem.

17.00–18.00

Letem světem seriálem

Seriálový boom stále pokračuje. A i když letos má Hra o trůny přestávku před velkým finále, o to víc se odvázala konkurence. Duo seriálových mágů z Pevnosti vám představí ty nejlepší – jak ty vysílané, tak ty chystané. Ukázky, postřehy, kousavá ironie a svačina za poplatek!

18.00–19.00

František Kotleta

Beseda s nejpopulárnějším autorem české fantastiky. Jeho knihy plné dobrodružství, akce, magie, sexu a humoru bourají žebříčky bestsellerů a on sám vzbuzuje otázky. Kdo je, sakra, František Kotleta?

svet-knihy-2018-knihy

SOBOTA 12. KVĚTNA

10.00–11.00

Comics Centrum – příběhy, které vás nezklamou

Komiksy nejsou jen superhrdinové, kteří na vás útočí ze všech stan. Jsou to také knihy plné dobrodružství, hororových příběhů a především kvalitní zábavy. Přijďte objevit světy Lary Croft, Jamese Bonda, Hellboye, Myší hlídky a mnoha dalších.

11.00–12.00

Posezení s Pevností

Redakce časopisu představuje své největší úspěchy, počty poražených nepřátel a zdolaných hor knih, seriálů a filmů… a také nové skvělé pevnostní tričko i s jeho autorem, nepřekonatelným Danem Černým, který píše, kreslí i na kytaru hraje! Přijďte a bavte se s těmi, kdo vám rozumí…

12.00–13.00

Space opera 3x jinak

Žánr space opera vznikl snad již s prvními světovými díly science fiction. Jeho základem je mezihvězdné putování, monumentální vesmírné bitvy, ale třeba i romantická či humorná dobrodružství. Součástí vyprávění o tomto oblíbeném žánru budou pokřtěny i knihy Space Opera, Hvězdní honáci a Hvězdní vandráci.

13.00–14.00

Agent JFK – Dobrodružství pokračuje

John Francis Kovář, komtesa Andrea de Villefort a další agenti agentury E.F. mají před sebou další dobrodružství! V tomto pořadu se ale dozvíte zejména to, jak vznikla dnes již legendární knižní série Agent JFK. Otcové zakladatelé, Miroslav Žamboch a Jiří W. Procházka jsou připraveni odpovídat vám na vaše otázky.

14.00–15.00

Legendy českého komiksu

Dva legendární komiksoví scenáristé, kteří přivedli několik generací ke sci-fi a ke komiksům jako takovým. Toman stál u zrození robota Malého boha a hrdiny Kruana (Příhody Malého boha, Kruanova dobrodružství aj.). Šorel se více soustředil na vesmírné sci-fi, jako je např. Vzpoura mozků, Galaxia či Zkáza planety Země). Přijďte si poslechnout legendy.

15.00–16.00

Vzpomínka na Jana Kantůrka

a poslech audioknihy Zeměplocha

Terry Pratchett, autor Úžasné Zeměplochy, miloval Českou republiku. Měl zde totiž jeden z největších svých klubů – a hlavně tady měl geniálního překladatele Jana Kantůrka. Díky péči Pavla Koutského před lety u nás vyšla také série audioknih namluvená Honzou Kantůrkem. Přijďte si připomenout Honzu Kantůrka ve vzpomínkách lidí, kteří ho dobře znali, a přitom si i poslechnout Honzův nezaměnitelný přednes.

Candide-trilogie

V sobotu 12.5.2018 od 17.00 v sálu „komiksové fórum“ (balkon pravé křídlo) proběhne prezentace komiksové trilogie CANDIDE od autora Karel Jerie a beseda se čtenáři k příležitosti vydání závěrečného dílu komiksové trilogie Candide.

15.00–16.00

Super Spellsword Sága – kresba a scénář Nikkarin

Konverzační komiksová komedie z fantasy prostředí, kde je kouzelnický řád konfrontován s nebezpečnou Magickou koblihou nekonečna. Dva vybraní čarodějové, Klerenc a Eliot, jsou vysláni najít tzv. Časomága, který jako jediný může koblihu sníst, aniž by způsobila konec světa. Jejich cesta je však dlouhá a komplikovaná. Při svém pátrání navštíví elfí hipsterskou kavárnu, hřbitov uprostřed temných hvozdů, prastaré bitevní pláně či kouzelnickou akademii pro čarodějky.

16.00–17.00

Osudový konvoj Františka Novotného

Zúčastněte se autorského pořadu o vzniku knihy Osudový konvoj. Námořní kapitán a spisovatel František Novotný vypráví nejen své vlastní mořské příběhy, ale i příběh své knihy. Ruská loď Oněga, záhadný stolní orloj a neznámá kráska. Co víc si přát?

16.00–17.00

Sci-fi audioknihy od Tympana

Esence toho nejlepší ze žánru sci-fi. Sci-fi otevírá nové dimenze a možnosti zvuku a interpretace. Přijďte si popovídat s tvůrci o specifikách ztvárnění fikčních světů. Jaká jsou jejich úskalí a v čem otevírají jedinečný prostor tvůrcově i posluchačově fantazii?

17.00–18.00

Druhá sezóna Kladiva na čaroděje startuje

Druhá sezona oblíbené série akční urban fantasy je připravena… Křest antologie O krok před peklem a povídání s autory série o minulosti, současnosti, a hlavně budoucnosti party netradičních hrdinů.

18.00–19.00

Byl jsem mladistvým intelektuálem

(projekce kultovního filmu)

Tento snímek je krátkometrážní komedií, která paroduje hororové nízkorozpočtové filmy. Místo tradičních hororových monster zde nastupují intelektuálové, zuřiví, fanatičtí, zákeřní. O vzniku tohoto filmu vám více prozradí režisér Marek Dobeš a scenárista Štěpán Kopřiva. (A ve filmu uvidíte i Michala Davida, takový je to nářez!)

zemrela-jana-reckova

NEDĚLE 13. KVĚTNA

10.00–11.00

Vzpomínání na Janu Rečkovou

Spisovatelka a překladatelka Jana Rečková, která teprve nedávno zemřela, za sebou zanechala bohaté a pestré dílo. Vzpomeneme na ni několika ukázkami z jejích knih, které si dokázaly získat mnoho čtenářů. A samozřejmě se neubráníme vzpomínkám. Na závěr bude pokřtěna její kniha vzpomínek Kvalita života.

11.00–12.00

Žena s labutí (křest antologie)

V roce 2016 byl na Světě knihy představen unikátní projekt Lehké fantazijno, série antologií 52 povídek žánru fantastiky psaných českými a slovenskými autorkami. Letos připlouvá Žena s labutí, závěrečný čtvrtý svazek. S ním také ohlédnutí za třemi náročnými, ale úžasnými roky – a beseda se spisovatelkami.

12.00–13.00

Z BubbleGunu do Čtyřlístku

Průřez tvorbou komiksového kreslíře a ilustrátora Pavla PATY Talaše od prvních nesmělých krůčků na poli undergroundového komiksu až po spolupráci s legendárním časopisem pro děti – Čtyřlístkem, který s undergroundem nemá ale vůbec nic společného.

1 058 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

komentáře 4 »

 1. Comment od Miroslav Štrobl — 4.5.2018 @ 14.36

  Přehled překladové fantastiky chystané pro sezónu 2018/2019 tentokrát nebude?

 2. Comment od Martin Šust — 4.5.2018 @ 16.31

  Bohužel, počítal jsem s tím, ale osud tomu zřejmě nechtěl. Tak snad příště…

 3. Comment od petrSF — 4.5.2018 @ 18.42

  To mě mrzí 🙁 Na přehled chystaných titulů jsem si vždy těšil nejvíc.

 4. Comment od Martin Šust — 4.5.2018 @ 18.51

  Taky jsem se docela těšil. Kupodivu vždy dorazilo dost lidí…

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.