Záplava fantastických novinek na Světě knihy
Letošní Svět knihy se nesl mimo jiné ve znamení science fiction, hororu a fantasy. Na fantastiku zaměřeným programem překypovalo zejména sobotní odpoledne knižního veletrhu – včetně už tradičního udílení cen Akademie science fiction, fantasy a hororu, rozmanitých besed, knižních křtů a dalších pořadů. Předávání cen tentokrát obohatilo několik nezapomenutelných momentů a vítězové na sebe v následující besedě, jež byla vítanou novinkou letošního ročníku, prozradili chtivému publiku řadu zajímavostí. Další novinky přinesl křest třetího dílu Mycelia a nechyběly ani aktuality týkající se audioknih vytvořených podle původní české fantastiky.
Díky zaměření na fantastiku se na Světě knihy každý den konal zajímavý žánrový program (stručný výčet podal náš přehled před veletrhem), který tradičně vrcholil udílením ocenění Akademie science fiction, fantasy a hororu za loňský rok. Během akce nastalo sice několik drobných zádrhelů typu špatně načasovaných odchodů předávajících z pódia, ale šlo o maličkosti, které celkový průběh předávání ovlivnily minimálně. Pro mě se letošní ceremonie cen ASFFH řadí k dosud nejzajímavějším; podařilo se ji stihnout poměrně svižně a pár momentů ji učinilo nezapomenutelnou. Pohled moderátorů, když si pro cenu za nejlepší nakladatelství roku přišel Milan Gelnar z Arga v masce Össeana a dle svého zvyku políbil všechny na pódiu, byl k nezaplacení. Össeané se pak po boku poněkud zaskočených moderátorů objevili ještě dvakrát – Vilma Kadlečková získala za své Mycelium I: Jantarové oči ocenění jak za nejlepší domácí fantastickou knihu, tak za knihu roku.
Vilmina maska Össeanky byla propracovaná do nejmenších detailů.
Mycelium nebylo jediným počinem, který posbíral více cen; Legendy: Prokleté knihovny zabodovaly v kategoriích výtvarného díla, povídky i povídkové knihy a Martin Šust si na pódium přišel jednak pro cenu za dlouholetou práci pro SF, a ve společnosti části redakce rovněž pro ocenění za nejlepší žánrový web pro stránky XB-1. Všem čtenářům webu děkujeme za přízeň! Svět knihy byl pro internetovou redakci XB-1 výjimečný také tím, že se část redakce sešla vůbec poprvé naživo. Bylo příjemné poznat lidi, které jsem dosud znala pouze z jedniček a nul, a znovu vidět ty, které potkávám jen několikrát ročně na conech či křtech.
Celkový seznam vítězů cen ASFFH si můžete prohlédnout v souhrnu zveřejněném na webu XB-1 krátce po vyhlášení výsledků. Většina z nich se dostavila i na besedu následující ihned po předávání. Tomáš Bandžuch, vítěz povídkové kategorie, na sebe prozradil, jaký pedant je na historické detaily – jako historik zabývající se zejména první polovinou 20. století, které se věnuje i ve fikci, naštěstí ví, kde hledat patřičné informace, a jeho příběhy si rádi přečtou i někteří kolegové historici. Vilma Kadlečková vyprávěla o vzniku Mycelia a jeho kořenech v nápadu na komorní novelu s umírajícím protagonistou, vlivu 11. září i studia zahradní architektury, které do příběhu postupně zapustilo své podhoubí. Jana Šouflová zase zmínila své začátky s vodovými barvami a snem ilustrovat knihy. Milan Žáček popsal svůj vztah k Chinu Miévillovi, jehož díla překládá, Michael Bronec lákal čtenáře na českou steampunkovou antologii vycházející koncem roku a Martin Šust prozradil, že pracuje na českém vydání série antologií Divoké karty s povídkami zasazenými do SF světa stvořeného slavným Georgem R. R. Martinem.
Martin Šust a část redakce webu XB-1 při předávání ceny za nejlepší internetové médium.
Následoval křest třetího dílu Mycelia, Pádu do temnot. Richard Klíčník akci dovedně moderoval a ještě si u toho stačil odskočit do vedlejšího sálu pro další ocenění pro nakladatelství Argo. Vilma Kadlečková přečetla úryvek ze začátku knihy a skončila uprostřed velmi napínavé scény, což určitě k okamžitému přečtení navnadilo i ty čtenáře, kteří si původně knihu chtěli nechat na později. O chystané audioverzi prvního dílu promluvil vedoucí vydavatelství OneHotBook, Martin Pilař. Návštěvníkům křtu prozradil, že jednotlivé kapitoly budou číst různí herci podle toho, čí pohled je v dané části knihy dominantní. Jako Lucas se objeví Jaroslav Presl, jako Pinkertina Klára Issová a v roli Fiony Kristýna Frejová. Celkem se ve čtení vystřídá devět herců a v jejich podání nebude chybět ani Loď! Na trh by se audiokniha měla dostat na přelomu května a června.
Audioknihy podle původní české a slovenské fantastiky u nás získávají na čím dál větší oblibě. Na veletrhu proběhl také křest audioverze první části Líhně Miroslava Žambocha od vydavatelství Walker&Volf, které již na trh přineslo například Hvězdné honáky J. W. Procházky a připravuje mnohé další zajímavé projekty. Na recenze nových audioknih se brzy můžete těšit i na webu XB-1! Sobotní odpoledne na Světě knihy sice představovalo pouhý zlomek z fantastických akcí na veletrhu, ale i ten samotný se při tolika zajímavostech a představených novinkách nad očekávání vydařil.
Autorem fotografií je Richard Klíčník.
1 345 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora
Pěkná redakce 🙂