Ocenění

Temná fantazie mistra melancholie (ukázka)

Autor | Aktuality | Pátek 31 Srpen 2018 17.25

Z dnešního pohledu je časopis Weird Tales znám především jako místo, kde se objevovaly nejznámější příběhy Howarda Phillipse Lovecrafta a Roberta Ervina Howarda. Vedle nich pak ale také Clarka Ashtona Smithe, Franka Belknapa Longa, Seaburyho Quinna, Edmonda Hamiltona, C. L. Mooreové či Roberta Blocha a Henryho Kuttnera. Ve čtyřicátých letech zde upoutal čtenáře rovněž začínající spisovatel Ray Bradbury. A právě jeho povídky vydávané tou dobou v jednom z nejslavnějších žánrových časopisů tvoří páteř autorovy vůbec první povídkové sbírky Temný karneval, kterou nedávno v českém překladu vůbec poprvé vydalo nakladatelství Plus. Jen těžko bychom hledali lepší knihu, kterou by se hodilo uzavřít hororový týden na našem webu…

Temny-karneval-obalka

Ray Bradbury: Temný karneval

vázaná, překlad kolektiv, obálka Milan Malík, 344 stran, 349 Kč

Ačkoli byl Ray Bradbury především mistrem žánru science fiction, ve své tvorbě se neomezoval pouze na něj. Temný karneval z roku 1947 je jeho vůbec první publikovanou sbírkou povídek a Bradbury se v ní čtenářům představuje jako autor hororových a strašidelných příběhů, v nichž nechybí krev, mystika, humor, hrůzostrašné bytosti a tvorové, ale také Bradburyho nezaměnitelná poetika a melancholie. Souborně vycházejí povídky v češtině poprvé.

Část povídek byla přeložena nově, několik z nich do češtiny vůbec poprvé. U zbývajících příběhů bylo využito již existujících překladů, které se objevily v dříve vydaných výborech z Bradburyho díla či v jiných antologiích hororových příběhů. Do českého překladu oproti originálu není zařazena povídka „Mezidobí“ (Interim), která je součástí Marťanské kroniky, a povídka „Noc“ (The Night), která je součástí Pampeliškového vína.

Ukázka z knihy:

plus-logo

670 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.