Ocenění

Emigrant králem evropského komiksu (preview)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 26 května 2016 13.35

Paříž roku 1842 a Divoký západ roku 1858. Co mají společného? Nejen dva zrazené a odepsané hrdiny, ale především jednoho z nejslavnějších evropských komiksových tvůrců, Grzegorze Rosińského. Uznávaný výtvarník polského původu kreslil už od dětství a stal se světovou hvězdou, aniž by musel vytáhnout paty z rodné země. Tvůrcem legendárního Thorgala se stal ještě v době, kdy žil v Polsku, a tudíž si se scenáristou Van Hammem museli vyměňovat připomínky, kresby a scénáře poštou. Tady je vidět, jak moc ohromil své zahraniční kolegy, když byly ochotní absolvovat tohle martyrium jen proto, aby měli sérii kreslenou právě jím. Ovšem ve chvíli, kdy po úspěchu dobrodružství vikinga Thorgala rozjeli sci-fi řadu Yans, bylo v Polsku vyhlášeno stanné právo a Rosiński musel z východního bloku uprchnout. Tím se mu konečně otevřela cesta k tomu, aby se stal jedním z nejslavnějších a nejúspěšnějších komiksových tvůrců současnosti.

Temnymi_cestami_titulka

U nás je znám především jako tvůrce Thorgala – ale kromě této série má na svědomí i několik „vážnějších“ a především malovaných komiksů, ve kterých mohl naplno popustit uzdu svému talentu. V úvodu nového svazku z řady Mistrovská díla evropského komiksu najdete jeho Pomstu hraběte Skarbeka, jež vychází z romantických příběhů ve stylu Hraběte Monte Christa, ozvláštněných světem pirátů a malířů. V komiksu tvůrci obratně spojují imaginární postavy se skutečnými. Bratrancem hrdiny je klavírní virtuóz a skladatel Fryderyk Chopin a jeho případ přitáhl pozornost Alexandra Dumase, který v něm našel inspiraci pro svůj nový román. Tím se komiks blíží k literárním dílům, ve kterých se tvůrci znovu noří do uměleckých děl a životů autorů a skládají z nich nové příběhy. Děl jako Dumasův klub, Šifra mistra Leonarda či knih Umberta Eca.

Následuje komiks nazvaný prostě Western, v němž sice nenajdete žádné slavné postavy, zato nelítostný boj o život. Rosiński tu svou dokonalou malbou vytváří ikonicky romantický svět, aby pak provedl jeho nelítostnou destrukci. Western byl navíc první komiks, ve kterém Rosiński přešel od kresby k malbě – a opravdu si to užil. V kontrastu s temným příběhem jsou nádherné dvoustrany zachycující krásu krajiny. Dvoustránky, které snad mohou českým čtenářům připomenout ilustrace Zdeňka Buriana. Šéfredaktor Jiří Pavlovský k tomu říká: „Můj pracovní název byl Neromantická romantika Gzegorze Rosińského, protože v obou příbězích provádí kreslíř za pomoci slavných komiksových scenáristů, Senta a Van Hammea, dekonstrukci romantických klišé. Bere si ohrané kulisy… ať už je to dumasovské mstitelské drama, nebo legendy o skvělých pistolnících – a ten patos a očekávání obrací proti čtenářům. Jeho komiksy jsou nejen estetický, ale i emoční zážitek.“

Samozřejmě by to nezvládl bez kvalitních scenáristů. A v obou případech dostal opravdu špičku žánru. U Skarbeka to byl Yves Sante, který, kromě jiného, získal právo pokračovat ve francouzském národním klenotu, komiksové sérii Blake et Mortimer. Western napsal sám Jean Van Hamme, ikona, která stojí za komiksovými sériemi jako je Thorgal, XIII či Largo Winch. Nositel desítky cen a člověk, který byl za svou komiksovou tvorbu povýšen do šlechtického stavu. Také díky nim jsou obě díla brána nejen jako to nejlepší z Rosińského tvorby, ale i jako to nejlepší z evropského komiksu. Rosiński. Sante. Van Hamme. Tři skvělí průvodci na krásnou a krutou výpravu do dávné minulosti.

Temnými cestami

scénář Yves Sente a Jean Van Hamme, kresba Grzegorz Rosinski

vázaná / brožovaná, překlad Richard Podaný, 224 stran, 849 / 589 Kč

Obsah knihy:

Pomsta hraběte Skarbeka

Paříž roku 1843. Do města se po dlouhé době vrací legendární malíř… a od prvního okamžiku se pouští do složitých intrik, kterými chce nejen otřást uměleckým světem, ale především se pomstít těm, kteří mu před léty ublížili. Jenže je to skutečně jeho jediný cíl? A proč lidé kolem něj tak rychle umírají?

Western

Divoký západ roku 1858. Rodinu Nata Chisuma vyvraždili indiáni a sám mladík přišel o ruku. To mu ale nezabránilo, aby se stal skvělým pistolníkem a zamiloval se do dcery rančera Cathy. Jenže Cathy netuší, co má Nate všechno na svědomí. A minulost se nedá jen tak odstřelit.

crew-logo

1 455 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Comment od Slavo — 27.5.2016 @ 9.09

    Neskutočne dobrá kresba, taký štýl sa mi páči

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.