Ocenění

Tohle je válka! (recenze)

Autor | Aktuality | Pátek 20 Září 2019 17.40

Dnes se podíváme na fenomén jménem This War of Mine a kromě základní deskové hry i na aktuální rozšíření Příběhy města sutin. Původně se jednalo se o válečnou počítačovou plošinovku inspirovanou obléháním Sarajeva během války v Bosně a Hercegovině. Hra se stala oblíbenou díky své originalitě, jednoduchému ovládání a vysoké herní obtížnosti. Hrdiny nejsou zkušení vojáci, ale jsou jimi naopak obyčejní civilisté vyhlížející v rozbombardovaných domovech vytoužený konec války. Najdete mezi nimi učitele matematiky, advokáty, ale třeba i bezdomovce. Prostě normální lidi se vším všudy, především ale se svými dobrými i špatnými vlastnostmi a co je nejdůležitější, i se svou křehkou smrtelností. Hra získala mnoho ocenění, a tak bylo nasnadě, že se rozšíří i mimo počítačové monitory. Do deskové podoby jí převedli tvůrci Michal Oracz a Jakub Wisniewski, kteří stvořili něco, co obtížností trumflo i samotnou předlohu. Pro český trh hru lokalizovalo vydavatelství Albi.

This-War-01

Deskoherní deprese

Jen základní hra vám na stole zabere dost místa. Kromě oboustranného herního plánu (lehčí a těžší obtížnost) se můžete těšit na ultimátní počet různých žetonů a karet. Ačkoli je komponent nepřeberné množství, hra jako taková je co do obtížnosti pravidel až směšně jednoduchá. K ruce máte deník, v němž jsou krok po kroku popsány části herního kola (dne). Hru začínáte, tak, že zjistíte, co nového se stalo. Jaký je mráz? Co vaše potraviny, nekazí se? Neřádí venku ostřelovači? To vše a mnohem víc jsou otázky, na nichž závisí vaše přežití. Posléze se můžete pustit do denních akcí.

Každá postava může učinit žádnou až tři akce, přičemž závisí na stavu, v jakém se nachází. Může být v depresi, nemocná, zraněná, hladová či unavená a to, jak dobře se o ní hráč zvládne postarat, se odráží na počtu akcí. Např. poté, co vaše postavy vytvořily ve vybydleném domě kotel nebo past na myši, odklidily haldy materiálu a prohledaly skříně, je záhodno se napít a najíst, což může být problém, pokud nemáte zásoby. Každý večer se tak vydáváte prohledávat město, byla by ale chyba nechat dům nechráněný. Je tedy třeba pečlivě si promyslet, kdo bude spát, kdo vyjde ven a kdo bude hlídat před dveřmi. K dispozici jsou vždy různé lokace, kde na vás čeká možná kořist, možní nepřátelé, možné nepředvídatelné okolnosti vedoucí k nemoci či zranění, ale hlavně narazíte na víc než jeden příběh. Hra vás čas od času vyzve k vyhledání čísla v knize příběhů. Ve stylu gamebooků najdete požadovaný text a jste uvedeni do pokračování příběhu. V mnoha případech se jedná o negativní zážitky plné mrtvých obyvatel města či rabiátů, kteří se pokouší okrást i vás.

Největší originalita hry tkví ve vašich rozhodnutích. Víte, že doma na vás čekají na smrt nemocní přátelé, ale jediná možnost, jak získat léky, může být okrást někoho, kdo je potřebuje stejně jako vy. Uděláte to? Zatímco postavy hledají ve městě tolik potřebné zásoby, lidé na hlídce jsou konfrontováni nočními nájezdy gangsterů či hladové lůzy. Někdy si ovšem prožijí klidnou noc, kdy mohou vzpomínat a tím i rozvíjet vlastní příběhy. Jakmile se postavy vrátí domů s proviantem, který unesou (každá postava má své limity), nastává čas rozdělit léky nemocným, obvazy zraněným a zjistit na kartě, jak si s vámi osud zahraje tentokrát.

Hořkosladké hraní

Hra je úžasná! Ta hra je otřesná! Obojí je pravda. Čert vezmi dlouhou přípravu, výsledek za to stojí. Ovšem je třeba říct, že tahle hra vás opravdu nemá ráda a dává vám to sežrat na každém kroku. Jde o strategickou záležitost, kde vám faktor náhody podráží nohy na každém kroku. Nikdy neovlivníte, co se vám stane (což je příběhově výhoda pro znovuhratelnost), i tak ale máte povětšinou možnost zvážit všechna pro a proti. Stejně jako ve skutečné válce, i tady není osud jen ve vašich rukou, ale i v sevřených dlaních štěstěny. Co se dá považovat za nedotažené je soubojový systém, jenž je čistě závislý na kostkách. Základní hra je určena pro 1 až 6 hráčů, ovšem nejvíce si jí dost možná užijete sólo. Ve více hráčích neovládáte jednotlivé postavy, ale jen se střídáte v příslušných fázích dne. Pokud budete mít v partě člověka, který si potrpí na jiný typ her, bude spíš vyrušovat a tolik důležitá atmosféra bude v trapu. Pokud ale najdete hráče, kteří se do hry ponoří, bude hra o to větší zážitek. Počítejte ovšem, že partie může zabrat klidně tři hodiny, ačkoli rozehranou hru si můžete „uložit“ díky ukládací tabulce.

Jen před pár měsíci přišlo Albi s rozšířením pod názvem Příběhy z města sutin (na jaro roku 2020 pak slibují druhé rozšíření nazvané V obležení). Město sutin přichází s novou postavou Emiry, bezdomovkyně závislé na alkoholu, která se ovšem pyšní tím, že vždy najde něco k snědku – i když je to většinou zelenina nevábného původu. Kromě ní do hry může vstoupit i nový společník – kočka. Stejně jako Emira je zastoupena kartou i figurkou. Kočka je dobrá pro vaši psychiku, protože vás dokáže rozptýlit, může ovšem také utéci a kdesi pobíhat bez jakéhokoli užitku. Na druhou stranu může poté občas donést i nějakou tu mrtvou myš, což je ve válečných časech mnohem vítanější než v těch mírových. Dalším modulem, s nímž rozšíření přichází, jsou karty Zoufalých opatření. Pokud se vám vše začíná hroutit a některá z postav zemře, můžete využít zoufalé opatření, které vám na straně jedné pomůže a na straně druhé vás zase plácne přes prsty (ano, ani rozšíření hry vás nemá rádo). Modul s názvem Mimořádné události vám zase představí pět scénářů, které vám opět změní výchozí pozici a pro konkrétní scénář rovněž pozmění pravidla.

This-War-02

Na závěr jsem si nechal dva nejlepší moduly rozšíření: Stoky jsou unikátní možností sehnat nějaké nové suroviny ještě předtím, než se vydáte prohledat město. V době denních akcí můžete postavy poslat do podzemí, kde se sice mohou nadýchat jedovatých výparů, zranit se, ale také mohou najít ledacos vhodného, a především dosáhnout lokace, kterou mohou prohledat standardním způsobem, ovšem se spotřebou poloviny karet (času). Pokud použijete modul Farmáři a tržiště, můžete zase po prozkoumání města zajít na trh a po zaplacení poplatku se rozhodnout, zda budete z omezené nabídky nakupovat, nebo se pokusíte něco ukrást či vyplenit. Netřeba uvádět, že na trhu se pohybují nebezpeční rváči. Není radno kombinovat příliš modulů dohromady, nicméně konečné rozhodnutí je na vás. Rozšíření logicky doplňuje nový sešit příběhů, jenž koriguje dění na Tržišti, ve Stokách, ale i v modulu Mimořádné události. Výběr modulu hru na jednu stranu trochu ulehčí (máte možnost získat více surovin), na stranu druhou vnese do hry několik pravidel navíc.

Verdikt

Hra je opravdovou odměnou pro ty, kdo se nebojí výzev a nevadí jim občas i prohrát. Hra vás staví před opravdu těžká morální rozhodnutí, která mají na pozdější vývoj hry mnohdy fatální následky. Necháte žít toho a druhého necháte zemřít? Značnou roli přitom hraje faktor náhody, jenž do hry pumpuje především negativní události, o to větší radost máte ze souseda, který na vás zabouchá s tím, že se s vámi chce rozdělit o chleba. Není ovšem příjemné, když si v nejvyšším patře budovy shromáždíte většinu svého vybavení a po jednom náletu přijdete doslova o všechno. Jednoduše jde o hru, která se s nikým nemazlí, ovšem ten zážitek z výhry za to opravdu stojí!

This War of Mine / Příběhy z města sutin

design hry Michał Oracz a Jakub Wiśniewski

výtvarno Paweł Niziołek, Michał Oracz a Piotr Gacek

pro 1 až 6 hráčů od 18 let s dobou hraní 45 až 120 minut

Albi-logo

717 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Comment by Kim — 22.9.2019 @ 11.20

    Nevím jak stolní ale na Pc jedna z nej her

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.