Ocenění

Thor aneb Apokalypsa v Asgardu (recenze)

Autor | Aktuality | Pondělí 30 října 2017 11.15

Film Thor: Ragnarok se už prohání českými kiny jako Mjölnir útrobami kdejaké svoloče. Tedy zprudka a nepřeslechnutelně. Jedná se o třetí díl sledující dobrodružství boha hromu Thora a v pořadí (pokud internetové zdroje nelžou) už o sedmnáctý film dlouhodobě budovaného Marvel univerza. Oči žen potěší návrat oblíbených herců na filmová plátna v čele s Chrisem Hemsworthem a Tomem Hiddlestonem. Mužská část diváctva bude moci žasnout nad úžasnou postavou démonické Cate Blanchett a hezkou tvářičkou Tessy „nejsem Michelle Rodriguez“ Thompsonové. Fanoušci Marvelu si navíc přijdou na své i díky řádění oblíbeného zelenokožce Hulka, známého pro své vážné problémy se sebeovládáním. Jak tedy film dopadl? Povedlo se konec světa odvrátit, anebo konečně nadešel bájný Ragnarok?

Thor_Ragnarok_Promo_Banner

Dle upoutávek je předem jasné, že Ragnarok je čistě popkornová zábava, která se tváří, že právě vypadla ze stroje času původem z osmdesátých let. Přehršel pastelových barev využívaných ve vizuálních efektech či design kostýmů a brnění – to vše působí jako pocta filmům Flash Gordon (1980) či TRON (1982). Doprovodný zvuk akčních sekvencí zase připomíná staré arkády z herních automatů. Dvojsečnou zbraní celého snímku je ovšem humor. Zdá se, že scenáristé měli za úkol cílit spíše na mladší publikum, a tak je film brázděn okénko po okénku tunou vtipů a hlášek, z nichž mnohé jsou bohužel značně pubertálního ražení. Na tvářích starších návštěvníků kina se tak mohou objevit obavy, zda po nich někdo z okolních diváků nehodí popkornem, pokud se brzy nezačnou náležitě smát společně s ostatními. Nelze tvrdit, že se u filmu nezasmějí všichni, ovšem kupříkladu nahatého Hulka lezoucího z bahenní vířivky by jistě oželelo dost diváků…

Humor je tu všudypřítomný, až to leckdy znehodnocuje některé postavy. Například moment, kdy se na scéně poprvé objeví bohyně smrti Hela (Cate Blanchett), jejímuž příchodu předchází epické a děsuplné varování samotného Odina. Helin nástup je skutečně úžasný až démonický, ale jen do chvíle, než otevře pusu… I zelený bijec Hulk zde působí spíše jako hloupé dítě nadané děsivou silou, nikoli jako rozzuřený a veškerého sebeovládání zbavený maniak půlící tanky a tryskáče vejpůl. Samotný příběh je pak ze všech Thorů patrně nejslabší. Tam, kde druhý díl skončil neočekávaným cliffhangerem, díl třetí tuto vějičku zcela ignoruje a spokojí se s instantním řešením, že Thor o záměně Odina už dávno věděl. Děj lze navíc shrnout jednou větou – objeví se hrozba a při následujícím boji jsou Thor a Loki katapultováni na druhý konec vesmíru, odkud se musí dostat zpět, aby se nebezpečí postavili v epickém finále. Celý film působí spíše jako pestrobarevná jízda po horské dráze.

Jistě, je to zábava a divák se nestačí divit, jak rychle film uteče, jenže těžko by si celý film pustil znovu. Thor se tak řadí mezi snímky, které bohatě stačí vidět jen jednou a je úplně jedno u kolika vtipů z těch deseti trilionů se divák smál. Nepomáhají ani stokrát omleté pokusy o hlubší charakteristiku bratrského vztahu Lokiho a Thora. Každý už přece ví, že Lokimu se jednoduše nedá věřit, ať už hází podmanivými pohledy sebelépe. A za postavu zrádného Asgarďana s obličejem Karla Urbana by scenáristé zasloužili nafackovat. Tolik nelogických převlékání plášťů se nevidí ani na naší politické scéně, natož pak jeho následné heroické prozření a sebeobětování, jež muselo na tvářích většiny diváků vyvolat nechápavé grimasy.

Třetí Thor je bezesporu vysoce zábavný blockbuster, který se spolu s diváky prožene galaxií a většinu z nich stihne i pobavit, ovšem v srdcích marvelovských fanoušků si zřejmě výsostné místo nevybojuje. K tomu totiž není potřeba jen humor, ale i příběh, který nebude natolik hubený, že by i kostlivec v porovnání s ním vypadal jako obézní zápasník sumo.

Thor: Ragnarok

USA, 2017, 130 min

režie: Taika Waititi

scénář: Eric Pearson, Craig Kyle, Christopher Yost

hrají: Chris Hemsworth, Tom Hiddleston, Mark Ruffalo, Cate Blanchett,

Tessa Thompson, Idris Elba, Jeff Goldblum, Anthony Hopkins, Karl Urban,

Zachary Levi, Ray Stevenson, Benedict Cumberbatch aj.

marvel-logo

1 339 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Komentáře by gormie — 30.10.2017 @ 11.50

    Pro mě je přesně tohle film, který vidět znovu chci – a určitě víckrát.

    A že je film cílený na mladší publikum? Zatímco ostatní Marvelovské kousky jsou pro hloubavé intelektuálně založené padesátníky, ne? 😀

  2. Komentáře by Jiří Sivok — 30.10.2017 @ 18.01

    Měl jsem spíš na mysli teen publikum. Těch padesátníků asi tolik nebude :-D, ale někteří se stejně najdou

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.