Ocenění

Svět i kino jako Tiché místo (recenze)

Autor | Aktuality | Pondělí 4 Červen 2018 11.20

Svět je zase v háji. Tentokrát ho zdevastovali blíže nespecifikovaní emzáci, kteří se orientují po sluchu a loví cokoli hlučného. Přežijí jen ti, kdo jsou naprosto potichu. Příběh filmu Tiché místo se točí kolem rodiny Abbottových (Emily Bluntová, John Krasinski a jejich děti), která se dokázala na nová pravidla adaptovat a usadili se na farmářské samotě. Je to zajímavé a po atmosférické stránce chytře zpracované, dobře zrežírované. Křik nebo převrhnutá lampa najednou funguje efektivněji a dramatičtěji než obří detonace v akčním bijáku. Stylem snímek připomíná starší horory, kde byla na prvním místě právě atmosféra a spíše hrůza z neviděného. Téhle rodince je prostě snadné fandit a z některých scén skutečně mrazí…

A-Quiet-Place-poster

Film bude mnohem lépe působit v kině, a pokud možno s co nejkvalitnějších zvukem – audiovizuálně jde o skvěle odvedenou práci. Pravděpodobně jste nikdy nebyli na tišším filmu, což se samovolně přenáší i na diváky (i ten popcorn si dost možná po promítnutí odnesete netknutý). Prakticky vše je vyprávěno pouze obrazem, i když film nepostrádá výraznou hudební složku. Zvukaři museli promýšlet každý detail a divák se snadno naladí na to, jak nehlučnou realitu vnímají postavy. Brzy začnete slyšet drobné zvuky velmi intenzivně: kapka vody, dech, pohlazení. Hrdinové se pohybují bosy a dorozumívají se znakovou řečí (jejich nejstarší dcera je hluchá). Pokud se kamera zaměří na ni, je zvuk vypnut úplně. Když se pak vrátí do normálu, člověk může být překvapen, kolik zvuků už v tak tichém prostředí ve skutečnosti bylo.

Rovněž herci odvedli kvalitní práci, o to víc, že emoce vyjadřují prakticky jen grimasou, což je výrazně těžší než se zvuky a slovy. Ocenit je nutné především hutnou náladu a šroubované napětí, které příběh zúročuje ve funkčním finále. Zamrzet může naopak nedostatek vysvětlení stran celé katastrofy a fakt, že se autoři oklikou vyhýbají odpovědím na podstatné otázky. Scénář tak odhaluje slabá místa, i když by šla snadno zaplnit. Jenže autoři zřejmě nechtěli prozrazovat mnoho, což může leckomu naopak vyhovovat. Film se v podstatě soustředí na jedno místo a několik postav, z čehož těží maximum. Tiché místo je jednoduše komorní staroškolská žánrovka a především poctivá filmařina.

Tiché místo

USA, 2018, 90 min

režie John Krasinski

hrají Emily Bluntová, John Krasinski, Millicent Simmonds a další

paramount-logo

895 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 3 »

  1. Comment by Jana Dvořáčková — 4.6.2018 @ 11.51

    Hrozná představa pro někoho, kdo má rád luštěniny :) .

  2. Comment by Martin Šust — 4.6.2018 @ 13.41

    Narážíš na: https://www.youtube.com/watch?v=_QD1GbIRavA ??

  3. Comment by Jana Dvořáčková — 4.6.2018 @ 16.12

    Reklamu neznám, ale ta situace je přesná :) .

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.